Zavrieť

Porady

DPH a stanovenie ceny

Mám problém u klienta, poprosím o názor.
Klient ma lizované auto, je platitel DPH. Auto však nepoužíva a preto ho dal do prenájmu. Tu nastáva problém, pretože to dal do prenájmu s nulovou odmenou. Viem, že je povinnosť služby učtované do nákladov pri poskytnutí dalej znova účtovať minimálne cenou obvyvklou. čo je podla mna výška lizingu a jeho DPH. Neviem však pre majiteľa najsť predpis, podľa ktorého postupovať. Prešla som už všetky mne známe servery. Poprosím o pomoc, ak niekto vie, podľa čoho postupovať, napíšte mi. Úprimne ďakujem za informácie k uvedenej problematike. Obávam sa sankcie z DU za nesprávnu DPH.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    konateľ spoločnosti GLOBERG-Accounting, spol. s.r.o. ...viac leskovskysami
    Jediné východisko je zmeniť zmluvu a to prenájom auta za PHM a servis. Ale neviem či je to až tak rentabilné. Ak je možnosť tak prípadne to vôbec do účtovníctva nedávať ako keby prenájom nikdy neexistoval. Samozrejme ak je prenájom poskytovaný FO a nedáva si to do nákladov.

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Auto môže prenajať aj bezodplatne. Podmienka je, aby bola zmluva písomná. Iné je, čo s bezplatným prenájmom v daniach a účtovníctve. Nastáva situácia, keď treba posúdiť, či je lízing daňovým nákladom a či je nárok na odpočet DPH, keď sa auto nepoužíva v podnikaní " za účelom dosiahnutia zisku".(Zákon o dani z príjmov a zákon o DPH). Cena za prenájom vozidla sa počíta zo všetkých nákladov, ktoré na vozidlo sú - poistné, daň z MV, opravy a udržiavanie auta, odpisov atď., nielen z lízingových splátok. A ešte - komu to auto prenajal zadarmo? Nejde o blízku osobu, kde je potrebné transferové oceňovanie a dodanenie toho prenájmu? Nie je to zamestnanec, u ktorého to je nepeňažný príjem?

    DPH a stanovenie ceny

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.