Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky a odpis malotraktora

Ahojte, prosím Vás, známy v minulom roku si uplatňoval skutočné výdavky a ZD ponížil aj o odpis malotraktora, ktorý má zaradený v OM. Za rok 2017 sa mu oplatia skôr paušálne výdavky. Zaujíma ma však, že čo s odpisom. Podľa mňa, nakoľko mením spôsob uplatňovania výdavkov, nemôžem odpisy prerušiť, ale jednoducho o ten odpis príde. Rozmýšľam správne? A postup môže byť takýto? V účtovníctve zaúčtujem okrem odvodov do poisťovní aj odpis a pri spracovaní DP mu uplatním paušálne výdavky. Je to správne? Ďakujem krásne.
3 komentárov     zbaliť
Mila123 skoro, odpis bude na karte IM, ale nedaňový
mondes Ďakujem, no nechápem, že nedaňový. Mňa zaujíma, ako to urobím v programe. Ak uplatním odpis, teda bude VOZD, ale to si nebudem všímať, lebo v DP zaškrtnem "paušálne výdavky", tak to nie je jedno, či odpis bude daňový, či nedaňový? Veď tak, či tak nebudem naňho brať ohľad.

Mne ide o to, že ak by náhodou v r. 2018 si opäť uplatňoval skutočné výdavky, aby tie odpisy pokračovali, pretože počas paušálnych výdavkov nie je možné prerušiť daňové odpisy. Ďakujem.
Mila123 a čo iné som ti napísala? neviem v akom programe robíš, veď je to technická záležitosť.....PD sa nerobí pri paušálnych výdavkoch
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Áno viem, že nemôžem uplatniť, pretože všetky výdavky okrem odvodov sú v tých 60%. Ale musím urobiť ročný odpis, aby som potom mohla v r. 2018 pokračovať v odpisovaní, ak bude uplatňovať opäť paušálne výdavky.
    Tweety Na karte výpočet odpisu nijako neovplyvní ZD.
    mondes Aha, jasné. Takže odpis vypočítam, len ho nezaúčtujem. ...ale nechápem, že aj keby som ho zaúčtovala, ale v DP by som uplatnila paušálne výdavky, tak to je to isté, akokeby som nezaúčtovala. Pretože v DP bude vo výdavkoch len tých 60% + odvody do ZP a SP. Doložím k DP evidenciu pohľadávok aj záväzkov, aby si to založil a hotovo.
    Mila123 evidencia záväzkov a pohľadávok je súčasťou DP
    Tweety Ak by si ho zaúčtovala, bol by VNZD ale pri paušálnych výdavkoch neúčtuješ.
    mondes Dúfam, že rozmýšľame rovnako. Zaúčtujem ho normálne, akokeby som si uplatňovala skutočné výdavky, ale v DP uplatním paušálne výdavky, dorobím k tomu potrebnú evidenciu a hotovo. Správne? A v r. 2018 keď bude si uplatňovať skutočné výdavky, tak odpis bude pokračovať ďalej.
    mondes Mila123: Myslím evidenciu potrebnú k paušálnym výdavkom.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Pri uplatňovaní výdavkov percentom z príjmu sú v týchto výdavkoch zahrnuté VŠETKY výdavky. - okrem odvodov do ZP a SP.
    A ak niečo odpisuješ, tak musíš dodržať pravidlá, ktoré platia pre odpisovanie. .

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Monika, pri paušálnych výdavkoch o odpisoch neúčtuješ. Vedieš len evidenciu príjmov a zaplateného poistného.
    Ano, o odpis za rok 2017 príde, je súčasťou paušálnych výdavkov. V roku 2018, ak prejde na skutočné výdavky, pokračuješ daňovým odpisom ako v ďalšom roku odpisovania.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Ďakujem Veronika. Takže ja ten odpis vypočítam, ale nezaúčtujem. Tak? Viem, že pri paušálnych výdavkoch nič okrem 60 % výdavkov a odvodov neúčtujem. No mne ide o to, ako to urobiť v programe tak, aby mi v r. 2018 odpisy pokračovali, tak, akokeby som aj v r. 2017 si uplatňovala skutočné výdavky. Neviem, či chápete, o čo mi ide. Alebo možno nechápem ja Vás.
    veronikasad Zaeviduješ na kartu HIM. Dáš si výpočet odpisov, nie prerušené odpisovanie.

    Robíš peňažný denník, kde účtuješ skutočné výdavky a v DP zaškrtávaš paušálne ?
    mondes Nie, pri paušálnych výdavkoch robím tak, že zaevidujem pohľadávky, do záväzkov zaevidujem odvody, cez PD to pouhrádzam buď v hotovosti alebo cez banku. Potom si vytlačím evidenciu pohľadávok a záväzkov a v DP zaškrtnem, že sa jedná o paušálne výdavky. Vyplním ho, priložím tie evidencie pohľ. a záväzkov a odovzdám im. Takto si robím evidenciu k paušálnym výdavkom. Neúčtujem o všetkých skutočných výdavkoch.
    No teraz jednému robím DP, viac sa mu oplatia pauš. výdavky, ale má v OM malotraktor, tak som si myslela, že odpis preruším. No zistila som, že pri zmene uplatňovania výdavkov sa odpis nemôže prerušiť a preto som si myslela, že by som ho normálne vypočítala aj zaúčtovala do PD, pretože ten PD aj tak nebudem tlačiť. To len preto, aby som mohla dalším rokom pokračovať v odpisovaní, ak by sa rozhodol pre skutočné výdavky.
    Takže podľa mňa či ten odpis zaúčtujem, alebo nie, je úplne jedno, nakoľko PD nebudem tlačiť, len evidenciu pohľadávok a záväzkov.
    veronikasad Kludne môžeš ten peňažný denník (pre svoju potrebu) vytlačiť. Pred chvílou som dokončila daňové priznanie s paušálnymi výdavkami, keď máš dobrú analytiku na odvody, nemusíš nič doplňať pod tabulku, dokonca aj 16. stranu mi správne vyplnilo (pohladávky a zásoby nemám, tak neviem ako vyplňa túto tabulku)
    veronikasad Tiež cez peňažný denník účtujem úhrady faktúr, prípadne tržby cez ERP a odvody.
    mondes Áno, ja to takto robím stále. Pohľadávky ani zásoby nevypĺňa, dopĺňam to ručne.

    Teda môžem to urobiť tak, že ten odpis vypočítam na karte DHM, aj zaúčtujem v PD, len preto, aby mi na druhý rok pokračoval odpis. Ok?
    veronikasad Môžeš
      zbaliť

    Paušálne výdavky a odpis malotraktora

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.