Zavrieť

Porady

Živnosť popri rodičovskej a DP

Dobrý večer,
Poprosim o radu: som na materskej resp.rodičovskej a zároveň som si min.rok k októbru založila živnosť. Akú povinnosť mam z hľadiska dani? Vyplniť a podat DP typu B? A čo tá rodicovska? Podáva za mňa DP aj zamestnávateľ, alebo ako je to v tejto súvislosti? Podáva sa nejake DP keď som na rodicovskej?

Dakujem za kazdu odpoveď.
veronikasad aký príjem = tržby si mala zo živnosti v roku 2017 ?
Reročka 20.000eur
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Tvoj príjem z podnikania prekročil polovicu ročnej NČZD, preto bez ohladu na základ dane si povinná podať DP typu B. Rodičovská dovolenka nie je zdanitelný príjem.

    Od 1.7.2018 - ak podáš DP v riadnom termíne do 31.3.2018 - ti vznikne aj povinná registrácia v SP, ak činnosť vykonávaš osobne, bez ohladu na to, že si na rodičovskej dovolenke. Preddavky na zdravotné poistenie začneš platiť od 1.1.2019 zo skutočného vymeriavacieho základu za rok 2017. V závislosti od základu dane počítaj s nedoplatkom v RZZP za rok 2017.

    Pri zdanení príjmov si môžeš uplatniť skutočné výdavky = daňovú evidenciu, ale paušálne výdavky vo výške 60 % z príjmov.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    DP sa robí vždy za zdaňovacie obdobie (minulý rok) - zo všetkých zdaniteľných (celosvetových) príjmov.
    ešte doplním hranicu - pre povinnosť podať DP za rok 2017 - 1901, 67 eur (zdaniteľný príjem)
    treba si naštudovať základné povinnosti - si SAMOSTATNE zárobkovo činná osoba! (sama za všetko zodpovedáš)
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Reročka A ešte sa chcem opýtať k tomu DP keď som na rodicovskej....tam som uz 3 rok po sebe, čiže som nemala žiadne prijmy zo závislej cinn., keďže materská a rodicovska su od dane oslobodene, v takom prípade bude v DP 0 eur? Vdaka
    Katy a R však píšeš - že 20 tisíc ????
    Zjavne si si ešte anilen DP nepozrela, nieto ešte poučenie k nemu - som ti písala, že DP sa robí so VŠETKÝCH príjmov ... radšej si nájdi dobrú učtovníčku!
    Reročka Veď áno, ale ja som myslela ze musim podat 2 typy DP aj A aj B a tých 20tis.uvediem v priznani typ B, Ci sa mýlim?
    kn-alka NIE, podáva sa len jedno daňové priznania, typ B je pre tých, ktorý majú rôzne príjmy, pomohlo by ti otvoriť si to daňové priznanie a aspoň si prečítať poučenie

    najlepšie by bolo obrátiť sa na účtovníčku, lebo vidieť, že nemáš o tom ani šajnu
    veronikasad Všetky príjmy sa zdaňujú v jednom DP typu B (platí aj v prípade keď už budeš znovu pracovať, zamestnávatel ti nemôže urobiť RZD).. Rodičovský príspevok nie je zdanitelný príjem.
    Reročka Áno moja chyba, ze som si to nepozrela a hneď som sa obratila na poradu. Nepotrebujem uctovnicku, ale ďakujem za uprimnost! Pekný vecer
    veronikasad Reročka, určite potrebuješ. Podniáš pár mesiacov, máš vysoký príjem. Aby si potom nebola prekvapená vysokým nedoplatkom v RZZP a vysokými preddavkami na zdr.poistenie v roku 2019.
    veronikasad základ dane ti aký vychádza ?
    Reročka Veronika ďakujem, ja si to už poriesim. Vidím, ze na porade su rôzny ludia, aj ich komunikácia je odlišná, každopádne ďakujem za tvoje cenne rady!!!!
    Mikae Všetky rady, ktoré si dostala boli veľmi cenné a ja byť na tvojom mieste, by som si ich vážila a nebrala tak príliš osobne spôsob podania. Nech sa ti darí v podnikaní. (-:
      zbaliť

    Živnosť popri rodičovskej a DP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.