Zavrieť

Porady

Členské a poistenie- uznateľnosť výdavku v DPPO

Poprosím o poradenie, konateľ si uhradil členské v Slov. komore stavebných inžinierov. Jeho sro vykázala stratu, tak som členské pripočítala k ZD.

Je ešte zvlášť vyúčtovanie poistného zodpovednosti za škodu pri výkone profesie, v čiastke 265€ na rok, kde je podmienkou že musí byť členom komory.Bol mu vydaný certifikát o poistení.
Toto poistné patrí do uznateľných výdavkov?
Ďakujem pekne!
nevie niekto poradiť? K autorizovaným inžinierom som našla že by to malo byť povinné členstvo tak aj pri strate to je uznateľný výdavok? Ďakujem.
Naposledy upravil maped : 23.02.18 at 18:51
8 komentárov     zbaliť
Mila123 to členské je uhradené za FO?
Mila123 https://podpora.financnasprava.sk/74...pr%C3%ADspevok
maped je to členské konateľa-

Autorizovaný inžinier, potom sú ešte

Dobrovoľný člen - FYZICKÁ OSOBA

Dobrovoľný člen - PRÁVNICKÁ OSOBA
maped je k tomu podľa zákona č.138/1992 Zb. o poisteníaj zodpovednosť za škodu, našla som aj toto o poistení:
Povinnosť autorizovaných inžinierov mať uzavreté poistenie zodpovednosti za škodu podľa zákona č. 138/1992 Zb. o poistení
Každý autorizovaný inžinier, ktorý poskytuje služby v slobodnom povolaní (vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť) alebo na zodpovednosť právnickej osoby alebo fyzickej osoby ako jej zamestnanec, spoločník alebo konateľ, je povinný uzatvoriť zmluvu o poistení zodpovednosti za škodu podľa § 12 zákona č. 138/1992 Zb., a to aj v prípade, ak osoba, na ktorej zodpovednosť činnosť v zmysle zákona vykonáva, má uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu.

teraz fakt neviem či členstvo pripočítať k základu dane a poiustenie dať do uznateľných výdavkov?
Prosím nevieš poradiť? Ďakujem pekne
Mila123 ak je to členské za FO, nie je daňovým nákladom PO, a nakoniec, ak si to mal zaplatiť sama FO a mala to iným subjektom zaplatené je to jej (FO) nepeňažný príjem....
aj u nás si platila lekári členské do SLK (inak by ich sro nemohla poskytovať služby , ale oprávnenou osobou je FO) , teda u nás si platili z účtu PO, a keďže sme im to nedali cez výplatné pásky - odvody a daň, vysporiadali sme to tak, že platbu vrátili do pokladne.....
maped Prosím Mila123 a môžem mu to teda zaúčtovať 31.12.2017 do pokladne že to vrátil? Aj to poistné aj to členské i keď poistné bolo 01.04. a členské zabudol uhradiť platil ho v10/2017, min. rok som to členské ani neriešila, myslela som, že mu to patrí z hľadiska výkonu povalania a nemal tam poistné. Ďakujem pekne
Mila123 stále lepšie neskoro ako nikdy....
maped Teraz pozerám ešte raz na faktúru je to členský príspevok dobrovoľného člena-právnickej osoby a je tam napísaná jeho firma. Tak ako to má prosím byť? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Poistenie nie je to daň. uznaným výdavkom.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    maped Majka prosím, členské SKSI a poistenie cez komoru SKSI zodpovednosť za škodu autoriz. inžiniera. To mám vo výsledovke dva krát členstvo na účte 548.AE a aj poistenie na účte 548.AE teraz oboje pripočítať k základu dane?
    Ďakujem veľmi pekne.
    PS: potrebujem už ukončiť DPPO a neviem si s týmto rady.
    Tweety Je to jeho poistenie, jeho členstvo, nie spoločnosti. Takže nedaňové a mali by byť jeho zdaniteľným príjmom vtedy, keď sa mu to zaplatilo z prostriedkov spoločnosti.
    maped a to členstvo je tiež nedaňový výdavok?

    Prosím a zdaniteľným príjmom si to kedy vykáže, ja už s ním nekomunikujem, idem odovzdávať účtovníctvo. ukončením DPPO. Prosím mám to tam niekde poznačiť? Na vyúčtovaní poistného je napísané poistený: jeho spoločnosť sro.
    Môže to byť jeho zdaniteľný príjem v r.2018?
    Ďakujem veľmi pekne.
    maped Majka čo s tým, neviem ako postupovať uhradilo sa to poistné v 01.04.2017? Ja mu nebudem robiť ročné zúčtovanie , už odovzdávam účto ako informovať novú účtovníčku.
    Prosím a to členstvo tiež je nedaňové?
    Srdečná vďaka!
    Tweety Uviedla som, a to, či poznačiť? Isto by som ho o tom informovala.
    maped Majka pozrela som na fa ešte raz a na faktúre je to členský príspevok dobrovoľného člena-právnickej osoby a je tam napísaná jeho firma. Zrejme to poistenie zodpovednosti za škodu pri výkone autoriz. inžiniera bude to isté. Dám na neuznateľné a nezdaňuje FO? Tak ako to má prosím byť? Ďakujem
    Tweety Aj tak nezdaniteľné. Je to potom firemný výdavok, nie konateľa.
    maped Majka moja zlatá tak aj členské a aj poistné by si dala ako nezdaniteľný výdavok a pripočítala k ZD a nič iné neriešila? Ďakujem a prajem pekný víkend!
    Tweety Tak.
      zbaliť

    Členské a poistenie- uznateľnosť výdavku v DPPO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.