Zavrieť

Porady

Samozdanenie plechy, tyče a cukor do repre

Ahojte, chcem sa uistiť:

Firma je platca DPH. Kupovali sme nejaké veci na vzduchotechniku ku peci. Na bločku mám plech a tyče - neviem aké. Samozrejme je na nich narátaná 20% DPH. Predpokladám, že túto DPH si nemôžme odpočítať. DPH zaúčtujem na 548 nedaňový náklad? Základ samozdaním - uplatním povinnosť aj odpočet.

A teraz ďalšia pikoška: kúpili sme cukor ako repre (pre zamestnancov a zákazníkov do kávy). DPH je na bločku, ale zaúčtujem ako nedaňový náklad repre.
Ale otázka:
sme povinní tento cukor samozdaniť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    https://www.financnasprava.sk/_img/p..._T_cez_ERP.pdf
    pozri si posledný odsek (nie základ dane ale celá suma + 20% DPH - samozdanenie)
    Naposledy upravil Mila123 : 25.02.18 at 16:58
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    nikola245 V takomto prípade je odberateľ povinný
    uplatniť daň k základu dane nakúpeného tovaru (samozdaniť sa) a len ním uplatnenú daň si
    môže odpočítať po splnení podmienok § 49 - § 51 zákona o DPH.
    Ja tomu rozumiem tak, že ak mám na bločku 100+20 eur dph=120 eur, tak samozdaním 100 eur.
    Mila123 ja tomu tak rozumiem, že základ dane k samozdaneniu bude 120€+ 20%, teda DPH bude 24.- €
    nikola245 uplatniť daň k základu dane
    Mila123 cukor sa predáva predsa s DPH, pokiaľ viem.....
    Mila123 oki, máš pravdu......uplatniť daň k základu dane
    nikola245 áno s DPH. Ale v usmernení z finančnej správy sa píše, že uplatniť daň k základu dane. A základ dane je bez dph. Asi si nerozumieme.
    Mila123 už áno, som pochopila.....len som to nesprávne si vysvetľovala.....
    a bola tu JankaO a doplietla som sa aj s cukrom.....
    nikola245 ďakujem.
      zbaliť

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Cukor na repre "samozdanit" zo základu dane bez nároku na odpočet DPH. Povinnosť samozdaniť vyplýva z § 69/12. (DPH zaplatenú dodávateľovi - nedaňový náklad, resp. žiadať od dodávateľa vrátiť, ako platba bez právneho dôvodu - sk ste sa pri nákupe identifikovali ako platitelia DPH)
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    PetraBar Možem sa spýtať preco treba repre cukor samozdanit?
    Tweety aj keby nebol repre platí §69
    PetraBar ano tomu rozumiem, len preco prave aj cukor sa musi samozdanit, kvoli ktoremu odseku v §69? pytam sa len zo zvedavosti este som sa s tym nestretla...dakujem za odpoved
    Tweety veď ten odsek 12,
    Mila123 v colnom je cukor?
    KloferHladny Cukor nie je poľnohospodárska plodina u ktorej sa prenáša DP. Žiadne samozdanenie. Dobre sa pýta PetraBar. Ak cukor kúpi maloobchod na svoj ďalší predaj, normálne sa uplatní odpočet DPH (§ 69 odst. 1-DPH odvádza dodávateľ). Ak ho niekto kúpi do repre, potom celá suma vrátane DPH ide na 513
    PetraBar Presla som aj colny sadzobnik, cukor tam je ale v kategorii, ktora nepodlieha samozdaneniu... preto som sa pytala. Dakujem za vysvetlenie pekny den
    nikola245 ďakujem
      zbaliť

    Samozdanenie plechy, tyče a cukor do repre

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.