Zavrieť

Porady

Dohodnuté odstupné

Zamestnanec má v pracovnej zmluve zmysle § 76 ods.1 dohodnuté dvojmesačné odstupné. Zamestnávateľ dá zamestnancovi výpoveď z dôvodov uvedených v §63 ods. 1 písm. a) až c) a zamestnanec pracujúci pre firmu menej ako 5 rokov požiada pred začatím plynutia výpovednej doby o skončenie pracovného pomeru. Má v takomto prípade zamestnanec nárok na 4 mesačné odstupné (2+2)? Je táto úvaha správna alebo je niekde zakopaný pes?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Nie. ZC má nárok len 2-mesačné odstupné, ako je to uvedené v PZ. Zákonník práce garantuje minimálne odstupné, ale prednosť má pracovná zmluva (samozrejme ak boli dodržané ustanovenia ZP).

    cerviacik je offline (nepripojený) cerviacik

    cerviacik
    ok..predpokladajme ze sa zamestnanec a zamestnavatel výslovne dohodnu v pracovnej zmluve 2 mesacne odstupne pri skonceni prac. pomeru podla §76 ods. 1 ("zamestnavatel moze...") NAD ramec zakonnika prace. Zamestnavatel da zam. vypoved a zamestnanec odpracuje celu vypovednu dobu...a pri skonceni prac.pomeru bude mat narok na 2. mes. odstupne. Vidi sa mi nelogicke ak pri by pri vyuziti svojho prava uvedeneho v §76 ods.2 nedostal dokopy 4 mesacne odstupne.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    cerviacik
    ok..predpokladajme ze sa zamestnanec a zamestnavatel výslovne dohodnu v pracovnej zmluve 2 mesacne odstupne pri skonceni prac. pomeru podla §76 ods. 1 ("zamestnavatel moze...") NAD ramec zakonnika prace. Zamestnavatel da zam. vypoved a zamestnanec odpracuje celu vypovednu dobu...a pri skonceni prac.pomeru bude mat narok na 2. mes. odstupne. Vidi sa mi nelogicke ak pri by pri vyuziti svojho prava uvedeneho v §76 ods.2 nedostal dokopy 4 mesacne odstupne.
    Smerodatná je pracovná zmluva. Ako je tam uvedené?

    cerviacik je offline (nepripojený) cerviacik

    cerviacik
    V prípade skončenia pracovného pomeru výpoveďou zo strany Zamestnávateľa z dôvodov uvedených v § 63, ods. 1, písmena a) až c), Zákonníka práce, vyplatí Zamestnávateľ Zamestnancovi ako odstupné sumu rovnajúcu sa dvojnásobku priemernej hrubej základnej mesačnej mzdy Zamestnanca za posledné dva kalendárne mesiace.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    cerviacik
    V prípade skončenia pracovného pomeru výpoveďou zo strany Zamestnávateľa z dôvodov uvedených v § 63, ods. 1, písmena a) až c), Zákonníka práce, vyplatí Zamestnávateľ Zamestnancovi ako odstupné sumu rovnajúcu sa dvojnásobku priemernej hrubej základnej mesačnej mzdy Zamestnanca za posledné dva kalendárne mesiace.
    Ako čítam tak čítam, podľa mňa má nárok len na 2 mesiace. Nech mi to niekto vyvráti.

    cerviacik je offline (nepripojený) cerviacik

    cerviacik
    to je jedno.... zhodneme sa hadam na tom, ze v pripade dobrej a vhodnej formulacie priamo v pracovnej zmluve je mozne upravit odstupne tak, ze tych 2+2 bude realne.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Upraviť sa môže aj v kolektívnej zmluve odstupné nad rámec Zákonníka práce. Podľa mňa je to možné aj v pracovnej zmluve.

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    cerviacik
    V prípade skončenia pracovného pomeru výpoveďou zo strany Zamestnávateľa z dôvodov uvedených v § 63, ods. 1, písmena a) až c), Zákonníka práce, vyplatí Zamestnávateľ Zamestnancovi ako odstupné sumu rovnajúcu sa dvojnásobku priemernej hrubej základnej mesačnej mzdy Zamestnanca za posledné dva kalendárne mesiace.
    Súhlasím s Gabi03. Podľa môjho názoru hlavné argumenty spočívajú v tom, že v PZ je ustanovené, že ZĽ vyplatí ZC odstupné v prípade výpovede. Ak by však ZC navrhol dohodu o skončení pred začatím plynutia výpovednej doby, došlo by k zmene spôsobu skončenia PP z výpovede na dohodu a teda by bol negovaný predpoklad vyjadrený v pracovnej zmluve, ktorým je odstupné podmienené. V takom prípade by však nastúpili usatnovenia ZP, a nárok na odstupné by vznikol zo zákona.

    dana

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Ja by som citovala v tej pracovnej zmluve § 63 presné odstavce, že ak príde k skončeniu pracovného pomeru z týchto dôvodov, prináleží zamestnancovi odstupné nad rámec zákonného odstupného vo výške 2 priemerných mesačných platov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.