Zavrieť

Porady

Ako neplátca DPH (registrovaný podľa par. 7a) nakupujem zo zahraničia tovar (Maďarsko). Má byť na faktúre DPH alebo nie?

Stretávam sa s tým, že mi dodávatelia stále vystavujú faktúry bez DPH.
Pokiaľ viem, mala by byť s DPH, keďže kupujem tovar od plátcu DPH a ja som neplátca DPH?
Ja im ale poskytnem VAT a ICO a sale, či už ide o CZ alebo Maďarsko, vystavia mi faktúru bez DPH.

Mám pýtať o opravu aby prirátali DPH?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    https://www.podnikajte.sk/dane-a-uct...aru-z-eu.xhtml
    Neplatiteľovi DPH vzniká v Slovenskej republike daňová povinnosť z dôvodu obstarania tovaru v inom členskom štáte, ak sú splnené nasledovné podmienky:
    -dodávateľ identifikovaný pre daň v inom členskom štáte dodal tovar slovenskému odberateľovi za protihodnotu,
    -tovar bol odoslaný alebo prepravený na územie Slovenskej republiky, t. j. tovar bol nadobudnutý na území SR,
    -neplatiteľ DPH je registrovaný pre daň z dôvodu nadobudnutia tovaru z iných členských štátov v hodnote vyššej ako 14 000 €bez DPH za kalendárny rok (§ 7).

    Pozn.: V uvedenom prípade daňový úrad vydá zdaniteľnej osobe osvedčenie o registrácii pre daň, pridelí jej identifikačné číslo pre daň, ale podnikateľ sa nestáva platiteľom DPH.

    1. Dodávateľ z iného členského štátu
    Ak si slovenský podnikateľ (neplatiteľ DPH) objedná u dodávateľa z iného členského štátu (identifikovaného pre daň v tomto členskom štáte) tovar, ktorý je odoslaný alebo prepravený na územie SR, t. j. nadobudnutý v SR a slovenský odberateľ:
    a) je registrovaný pre DPH v SR, predaj tovaru zahraničným dodávateľom je oslobodený od DPH a daňová povinnosť sa prenáša na slovenského odberateľa

    alebo si pozri aj:
    https://ludskourecou.sk/2012/08/naku...dnutie-tovaru/
    vladismenko dakujem, prvy clanok som cital uz predtym.
    V tom druhom som nasiel:


    Čiastoční platitelia DPH, resp. osoby registrované v zmysle § 7a zákona o DPH, ktorí sú registrovaní pre DPH prioritne z dôvodu poskytovania služieb, postupujú trochu odlišne. Ak však na účely svojho podnikania nakúpia tovar od dodávateľa z iného štátu EÚ, samozdaniť si ho (na rozdiel od vyššiehouvedeného postupu pre plnohodnotných platiteľov) môžu alebo nemusia. Majú na výber: buď im ho zahraničný dodávateľ vyfakturuje za cenu vrátane zahraničnej DPH alebo mu oznámia svoje slovenské IČ DPH, tovar im dodávateľ vyfakturuje za cenu bez DPH, no DPH si samozdania v SR.


    - teda ja si vyberiem, ci chcem aby mi poslali FA s DPH alebo bez DPH?
    - lebo mam jedneho dodavatela z CZ, kde mi fakturuje s DPH a ja predavam bez DPH, kedze som neplatca

    - ak mi vsak zahranicny subjekt vystavi fakturu bez DPH, ja budem musiet predavat tovar s DPH, aj ked som neplatca DPH?

    Ako neplátca DPH (registrovaný podľa par. 7a) nakupujem zo zahraničia tovar (Maďarsko). Má byť na faktúre DPH alebo nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.