Zavrieť

Porady

DPH na služby (oprava,servis) do čl.štátu EÚ

zdravím,
mám jeden veľký problém. Vykonávame servisné opravy pre zahraničného odberateľa s IČ DPH v inom členskom štáte EÚ. My sme tiež platcami DPH s prideleným IČ DPH na Slovensku. Doteraz sme faktúrovali nášmu odberateľovi bez DPH, tak ako tovar, on to bral ako službu a si to nesamozdanil a následne neuplatnil. Podľa §15 ods. 1 zák. o DPH je miesto dodania služby miesto,kde má dodávateľ služby svoje sídlo (teda Slovenská republika-keďže opravy a servis nepatria pod §15 ods.8). T.j. podľa mňa som mal uvádzať na faktúrach aj DPH a môj odberateľ, ak si chcel túto DPH uplatniť, sa musí prihlásiť na DÚ Blava 1 aby mu tu pridelili slovenské IČ DPH.Chápem to správne???
Teraz to mám spätne dodaniť? Alebo aký postup mám uplatniť
Vopred vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    man2len
    zdravím,
    mám jeden veľký problém. Vykonávame servisné opravy pre zahraničného odberateľa s IČ DPH v inom členskom štáte EÚ. My sme tiež platcami DPH s prideleným IČ DPH na Slovensku. Doteraz sme faktúrovali nášmu odberateľovi bez DPH, tak ako tovar, on to bral ako službu a si to nesamozdanil a následne neuplatnil. Podľa §15 ods. 1 zák. o DPH je miesto dodania služby miesto,kde má dodávateľ služby svoje sídlo (teda Slovenská republika-keďže opravy a servis nepatria pod §15 ods.8). T.j. podľa mňa som mal uvádzať na faktúrach aj DPH a môj odberateľ, ak si chcel túto DPH uplatniť, sa musí prihlásiť na DÚ Blava 1 aby mu tu pridelili slovenské IČ DPH.Chápem to správne???
    Teraz to mám spätne dodaniť? Alebo aký postup mám uplatniť
    Vopred vďaka
    Môj názor:
    - ak si vykonával službu na území SR tak fakturuješ s DPH
    - ak službu vykonávaš v inom čl. št. tak bez DPH

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Keďže po vykonaní servisných opráv hnuteľný majetok neopustí územie SR, tak sa nedá uplatniť § 16/7, potom platí § 15/6 a miestom dodania je miesto, kde sa služba fyzicky vykonala t.j. v SR - fakturácia s DPH.

    man2len je offline (nepripojený) man2len

    man2len
    takze servis(oprava) sú podľa zákona o DPH práce na hnuteľnom hmotnom majetku a tento hnutneľný hmotný majetok sa po oprave prepravý spat do členského štátu odberateľa, miesto dodania služieb je krajina, ktorá vydala IČ DPH odberateľovi. takže správne sme neuvadzali DPH na faktúrach a náš odberateľ si to mal samozdaniť a uplatniť v svojom štáte. správne to chápem???
    tento paragraf som uplne prehliadol
    dik

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    man2len
    takze servis(oprava) sú podľa zákona o DPH práce na hnuteľnom hmotnom majetku a tento hnutneľný hmotný majetok sa po oprave prepravý spat do členského štátu odberateľa, miesto dodania služieb je krajina, ktorá vydala IČ DPH odberateľovi. takže správne sme neuvadzali DPH na faktúrach a náš odberateľ si to mal samozdaniť a uplatniť v svojom štáte. správne to chápem???
    tento paragraf som uplne prehliadol
    dik
    Ak hmotný majetok na servisnú opravu vám pošlú na územie SR a po vykonaní opravy ho odvezú mimo územia SR, potom v zmysle §§ 15/6 a 16/7 je miestom dodania krajina, ktorá pridelila odberateľovi ICO DPH, pod kt. si predmetnú prácu na hnut. majetku objednal. V skratke fa bez DPH.

    Bobina je offline (nepripojený) Bobina

    Bobina
    A ak vystavujem fa do Eu za vykonanie služby podla par 15/ ods.8.,
    čo je potrebné uviesť do faktúry ?? aký text s odvolávkou na aký paragraf??..niečo ako..prijemca je povinný na zaklade paragrafu toho a toho priznať DPH....viete niekto presný text ??

    a ak prefakturovávam letenku, bude to bez DPH .

    a akým textom ..prijemca je povinný na zaklade paragrafu toho a toho priznať aleb nepriznat DPH..??

    Petosev je offline (nepripojený) Petosev

    Práca šľachtí, ale neprospieva zdraviu. No i tak ma baví. ...viac Petosev
    Man2len, jednoznačne uplatniť par. 16, ods. 7 zákona, ak opraveny tovar opusti SR. Odberateľ je povinny samozdaniť plnenie v krajine, ktora mu pridelila IČ DPH, pod ktorym objednal tuto službu u Vas. Vo fakture k tejto sluzbe je dodavatel povinny uviest odkaz na par. 15, resp. 16, ze sa jedna o sluzbu s miestom dodania v krajine registracie odberatela a ten je povinny si vypocitat a odviest DPH podla legislativy platnej v tomto state. Presna citacia odkazu neexistuje. Par. 73, ktory pojednava o fakture za sluzbu dodanu do ineho clenskeho statu, tento odkaz presne neupravuje, iba urcil, ze faktura ho musi obsahovat.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Bobina
    A ak vystavujem fa do Eu za vykonanie služby podla par 15/ ods.8.,
    čo je potrebné uviesť do faktúry ?? aký text s odvolávkou na aký paragraf??..niečo ako..prijemca je povinný na zaklade paragrafu toho a toho priznať DPH....viete niekto presný text ?
    Odvolávku skúste pozrieť napr. tu:
    http://www.porada.sk/t28758-najpouiv...rach-z-eu.html

    A čo sa týka náležitostí faktúry, tie sú riešené v § 73 ZDPH. V prípade, že máte problémy so štylizáciou uveďte text v slovenčine ... vyžaduje sa odkaz na § 15, podľa ktorého je miestom dodania iný členský štát.

    DPH na služby (oprava,servis) do čl.štátu EÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.