Zavrieť

Porady

Môže mi zamestnávateľ nariadiť aj prečerpanie dovolenky z dôvodu nedostatku práce??

Dobrý deň,

Som zamestnaný 3 roky vo firme do ktorej musím dochádzať prímestským autobusom. Teraz väčšinou pri konci roka nás po príchode do práce nečakane posielajú domov pre nezabezpečenú prácu a nútia čerpať zároveň aj prečerpať dovolenku s nutnosťou nadrobenia.

Môže ma zamestnávateľ nútiť čerpať a aj prečerpať dovolenku kvôli tomu že nemá zabezpečenú prácu ked dochádzam z druhého mesta?...Nie je prosím nejaké časové obmedzenie kedy ma musí zamestnávateľ najneskôr informovať aby mi mohol nanútiť dovolenku?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lorenzo89 to povinne oznamnie 14 dni vopred platí len pri nariadení hromadného čerpania dovolenky, alebo pri každom nariadení či už pri príchode do práce a podobne??
    misoft Ods.5 - keďže "nemal" pre vás prácu, malo to byť ako prekážka v práci zo strany zamestnávateľa. Ak by vedel vopred, že nebude mať pre vás prácu - 14 dní predtým by vám oznámil, že budete mať dovolenku.
    Porušil ZP - ak by takto svojvoľne pokračoval ďalej, mohol by vám takto nadeľovať dovolenku po kúskoch - na to preto v zákone aj stanovená v ods.5 doba 14 dní nepretržitej dovolenky.
    Tých 14 dní oznámenia od zamestnávateľa platí vždy.
    Lorenzo89 Ďakujem, Dnes to s nimi skúsim prekonzultovať
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nedostatok práce je podľa § 142 prekážkou v práci na strane zamestnávateľa a teda nútiť do čerpania D nie je postup v súlade so ZP.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lorenzo89 Akým právnym spôsobom to mám prosím Vás riešiť? Lebo už len pri ich neochote k dohode nedôjde..
    Tweety Poukázať na ustanovenie ZP. Ak sa nič nezmení, potom sa obrátiť na IP.
    Lorenzo89 Ďakujem
      zbaliť

    Môže mi zamestnávateľ nariadiť aj prečerpanie dovolenky z dôvodu nedostatku práce??

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.