Zavrieť

Porady

Postupuje poisťovňa správne pri zániku PZP?

Dobrý deň, v piatok dňa 16.11.2018 sme vo večerných hodinách uzatvorili PZP na vozidlo prostredníctvom www.netfinancie.sk. Dokonca sme hneď uhradili ročné poistné poisťovni AXA. Išlo o to, že sme kúpili auto v autobazáre a aby sme sa mohli presunúť domov, tak sme potrebovali PZP na toto auto. V utorok dňa 20.11.2018 sme toto vozidlo vrátili autobazáru, pretože auto malo právne vady. Odstúpili sme od kúpnej zmluvy. Autobazár nám vrátil peniaze a my sme vrátili autobazáru ich auto. V stredu dňa 21.11.2018 (t.j. na 6.deň poistenia) hneď ráno som oslovila netfinancie, že by sme to potrebovali stornovať, aby nám poisťovňa vrátila peniaze. S tým, že som ich informovala o situácii, ktorá nastala a zaslala som im aj potvrdenie z autobazáru, že vozidlo im bolo vrátené a peniaze za vozidlo sme dostali naspäť.
K prepisu vozidla nedošlo, odstúpilo sa od zmluvy. Dozvedeli sme sa, že PZP môže zaniknúť len s dvojmesačnou výpovednou lehotou vraj v zmysle zákona. Prišlo mi to divné, pretože v zákone o PZP sa takáto situácia vôbec nespomína. V Poistných podmienkach pre poistenie vozidiel Auto GO verzia 0218 sa píše toto:

(5) Okrem dovodov zaniku poistnej zmluvy uvedenych v Občianskom zakonniku, poistenie upravene podľa tychto poistnych podmienok zanika:
a) uplynutim dohodnutej poistnej doby,
b) pisomnou dohodou poisťovateľa a poistnika,
c) pisomnou vypoveďou poisťovateľa alebo poistnika ku koncu poistneho obdobia doručenou druhej zmluvnej strane najmenej 6 tyždňov pred uplynutim poistneho obdobia. Poistenie zanikne uplynutim tohto poistneho obdobia,
d) pisomnou vypoveďou poisťovateľa alebo poistnika doručenou druhej zmluvnej strane v lehote 2 mesiacov odo dňa uzatvorenia poistnej zmluvy; vypovedna lehota je osemdenna, jej uplynutim poistenie zanikne. Ak poistnik vypovie poistenie do 2 mesiacov od uzatvorenia poistnej zmluvy, ma poisťovateľ narok na poistne do zaniku poistenia z poistneho za poistne obdobie.

(7) V pripade poistenia zodpovednosti poistenie zanika aj:
a) zanikom motoroveho vozidla,
b) zapisom prevodu držby motoroveho vozidla na inu osobu v evidencii vozidiel,
c) vyradenim vozidla z evidencie vozidiel,
d) prijatim oznamenia o kradeži motoroveho vozidla prislušnym organom,
e) vratenim dokladu o poisteni zodpovednosti pri motorovych vozidlach, ktore nepodliehaju evidencii vozidiel,
f) vyradenim motoroveho vozidla z premavky na pozemnych komunikaciach,
g) zmenou najomcu, ak je na motorove vozidlo uzatvorena najomna zmluva s pravom
prednostnej kupy prenajatej veci,
h) pisomnou vypoveďou poisťovateľa alebo poistnika doručenou druhej zmluvnej strane do 1 mesiaca odo dňa oznamenia škodovej udalosti poisťovateľovi,
i) ak poistne nebolo zaplatene do 1 mesiaca od datumu jeho splatnosti, ak pre takyto pripad nebola v poistnej zmluve dohodnuta dlhšia lehota pre zanik poistenia.

A tu sa pýtam, že či sa to nedalo ukončiť podľa ods.5 písm.b) - písomnou dohodou poisťovateľa a poistníka, alebo podľa ods. 5 písm.d) -pisomnou vypoveďou poisťovateľa alebo poistnika doručenou druhej zmluvnej strane v lehote 2 mesiacov odo dňa uzatvorenia poistnej zmluvy; vypovedna lehota je osemdenna, jej uplynutim poistenie zanikne. A v tomto prípade by potom bolo poistné obdobie od 16.11.2018 do 20.11.2018. Vie mi niekto poradiť, prosím, ako mám postupovať? ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    napíš písomnú výpoveď že vypovedáš zmluvu podľa Občianskeho zákonníka § 800 odsek (2), a žiadaš vyplatiť alikvotnu časť zaplatenej sumy..
    § 800 (2) Možno tiež dohodnúť, že poistenie môže vypovedať každý z účastníkov do dvoch mesiacov po uzavretí poistnej zmluvy. Výpovedná lehota je osemdenná; jej uplynutím poistenie zanikne.
    nepíš žiadosť, ale výpoveď. a pošli to doporučene..
    prípadne osobne v pobočke a kópiu výpovede daj potvrdiť..
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Oliwa Doporučene s doručenkou. Aby si mala doklad o prevzatí doporučeného listu.
    vicktor Neda sa konat v zmysle ze od obchodu cez telefon alebo internet sa da odstupit do 14 dni bez udania dovodu?
    Chobot Ak to nie je dohodnuté v zmluve - teda ak to nie je v poistných podmienkach, tak to nemožno podľa tohto paragrafu vypovedať.
    Žabinka Poistné podmienky AXA pre poistenie vozidiel Auto GO
    verzia 0217
    Hlava I
    Všeobecná časť
    Článok 3
    Vznik, zmeny a zánik poistenia
    (5) Okrem dôvodov zániku poistnej zmluvy
    uvedených v Občianskom zákonníku, poistenie
    upravené podľa týchto poistných podmienok
    zaniká:
    a) uplynutím dohodnutej poistnej doby,
    b) písomnou dohodou poisťovateľa a poistníka,
    c) písomnou výpoveďou poisťovateľa alebo
    poistníka ku koncu poistného obdobia
    doručenou druhej zmluvnej strane najmenej
    6 týždňov pred uplynutím poistného obdobia.
    Poistenie zanikne uplynutím tohto poistného
    obdobia,
    d) písomnou výpoveďou poisťovateľa alebo
    poistníka doručenou druhej zmluvnej strane
    v lehote 2 mesiacov odo dňa uzatvorenia
    poistnej zmluvy; výpovedná lehota je
    osemdenná, jej uplynutím poistenie zanikne.
    Ak poistník vypovie poistenie do
    2 mesiacov od uzatvorenia poistnej zmluvy,
    má poisťovateľ nárok na poistné do zániku
    poistenia z poistného za poistné obdobie.
    Majkazlatá nám dali poistné podmienky pre poistenie vozidiel Auto Go verzia 0218 - ale ten odstavec 5 je totožný.....
    Majkazlatá napísala som do netfinancie list a zrazu prišla odpoveď, že poistka zanikne 6.12.2018. tak som sa opýtala, že prečo práve 6.12.2018. No lebo vraj sa to včera iba podalo a že výpoveď je osemdenná. Zrazu. Po mojom liste, kde som poukazala na na zákonné dôvody. Včera naozaj telefonovala s mojim manželom a rozprávala mu o dvojmesačnej výpovednej lehote a že máme smolu, že sme to hneď uhradili. Dnes už pani pretočila a točila už o inom......no proste záver.......v tejto republike doplácajú len poctivci, čo si plnia povinnosti. Už sa nečudujem, že veľa ľudí neplatí PZP a nemá v poriadku veci v zmysle zákona, lebo domôcť sa spravodlivosti je tu nemožné. Nabudúce nezaplatím PZP hneď, ale na poslednú chvíľu. Lebo týmto problémom som sa mohla vyhnúť - z 5-dňovej poistnej doby urobili 21-dňovú dobu. A to takto poisťovne zarábajú.....fakt otras.
    vicktor Vsak si to zaplatila na poslednu chvilu - tesne pred prvou jazdou.
    Nabuduce budes mesiac jazdit skusobne, az potom sa rozhodnes auto si nechat a kolko este budes odkladat PZP?
    Aby si sa potom nepytala na osobny bankrot.
    Chobot Poistenie bolo robené cez sprostredkovateľa. Pri uzatváraní sú ochotní, ale vypovedať sa im moc nechce. Predsa len majú z toho provízie, ak zmluva zanikne, tak provízie nedostanú. A možno ani nevedela presne, ako zaniká zmluva.

    Preto je lepšie komunikovať priamo s poisťovňou.
    Majkazlatá s netfinancie som mala len dobré skúsenosti, pretože tam bola šikovná baba, čo tomu rozumela. Teraz tam je nejaká, čo ani nepoznám a silno pochybujem, že po týchto skúsenostiach sa obrátim na netfinancie. Veď ma chcela "vyrobiť" - odborníčka.......
    Majkazlatá vicktor - pzp som nezaplatila na poslednú chvíľu - ako píšeš - tam bola lehota zaplatenia do 1.12.2018. Čiže keby sa to nezaplatilo, tak t je v pohode - všetci sú spokojní. Ale problém nastáva vtedy, keď sa to uhradí hneď, lebo zákon o tom nepíše ako sa riešia takéto prípady........
    Majkazlatá victor - ale presne tak ako píšeš nabudúce budem jazdiť skúšobne a zaplatím to na poslednú chvíľu - poisťovne to je riadna banda - len ťahať z ľudí prachy.......s bankami a poisťovňami je to dosť možné, že človek príde aj o gate a ten osobný bankrot s nimi nie je problém zažiť raz dva.........
      zbaliť

    Martuk je offline (nepripojený) Martuk

    omylný človek, ktorý sa rád nechá poučiť a občas má aj svojský pohľad na vec :-D ...viac Martuk
    Najlepsie spravis, ked skontaktujes priamo poistovnu, vysvetlis situaciu a nech ti poradia. Ak sa da, tak najlepsia bude osobna navsteva niektorej pobocky.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Majkazlatá to už vidím ako ma odbijú......
    poisťovne musia za každú cenu zarobiť
    Martuk To je mozno pravda, ale poistovna tiez musi respektovat zakony.
    bodliak Musí, ak ju k tomu donútiš.
      zbaliť

    Postupuje poisťovňa správne pri zániku PZP?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.