Zavrieť

Porady

Aký mám nárok na dovolenku po MD a RD?

Chcela by som sa spýtať, aký mám nárok na dovolenku, keď v 12/2015 som mala zostatok 19 dní. Od 1.2.2016 - 12.3.2016 som bola PN a od 13.3.3016 do 5.11.2016 som bola na materskej dovolenke a od 6.11.2016 až do 31.12.2018 budem na rodičovskej dovolenke. Pri odpracovanom roku by som mala nárok na 20 dní dovolenky. Môže mi zamestnávateľ krátiť dovolenku aj za rok 2017 a 2018 kedy som nič neodpracovala?Môžem čerpať dovolenku aj počas rodičovskej dovolenky?
veronikasad Kolko mas rokov?
Monicka1984 Tento rok som mala 34
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    za rok 2017 ti nemôže nič krátiť, lebo ti žiadny nárok nevznikol. A ak nepracuješ ani tento rok, tak takisto. Rok 2016 to vyzerá na celý nárok - bez krátenia ☺ (kráti sa až po zameškaných 100 dňoch - a materská sa považuje za odpracovanú dobu, rodičovská už nie.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Monicka1984 Ďakujem krásne za odpoveď, veľmi ste mi pomohli, zamestnávateľ mi vypočítal 15 dní a odvovodnil to krátenim pocas neprítomnosti počas RD a MD. Myslela som, že to nie je možné ale nevedela naisto. Ešte raz veľká vďaka
    veronikasad Za rok 2016 ti nemôže zamestnávatel krátiť dovolenku, lebo PN + rodičovská dovolenka netrvala aspoň 100 prac.dní, vrátane sviatkov.
    Materská dovolenka sa pre účely nároku na dovolenku považuje za odpracovanú dobu.
    Monicka1984 Ďakujem za super vysvetlenie, pomohli ste mi veľmi!
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    R.2015 - zostatok 19 dni
    R.2016 - narok na dovolenku za kal.rok -20 dni
    R.2017 - ziadny narok nevznikol, nie je co krátiť
    R.2018 - ziadny narok nevznikol, nie je co krátiť

    Mozes cerpat dovolenku aj v subehu s poberanim rodičovského príspevku. Zamestnávateľovi treba písomne, mesiac vopred oznámiť ukončenie rodičovskej dovolenky.
    Ak sa vsak budes evidovat po skončení prac.pomeru na Urade prace, je to pre teba nevýhodné
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Monicka1984 Ďakujem, prečo myslís že nevýhodné? Rodičovská dovolenka by mi mala končiť až 7.4.2019 a myslís, že si ju mám celú preniesť až do skončenia a potom po ukončení RD si ju cerpat a ukončiť pracovný pomer?tak? Podľa teba by som tu dovolenku teraz nemala čerpať? ( zamestnávateľ mi navrhol, čerpanie dovolenky, čím by som si mohla zvýšiť príjem k aktuálnemu rodičovskemu príspevku)
    veronikasad Nie tak, ak sa pojdeš evidovať na UP, požiadaj po skončení RD len o čerpanie 1-2 dní dovolenky, zbytok nech ti zamestnávatel preplatí. Výrazne ti to ovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti. Platí v prípade, ak si počas RD nemala príjem.
    Monicka1984 Áno chcela by som ísť na UP vzhľadom k tomu, že by mi už nevyhovoval pracovný čas. Žiadny príjem som nemala, myslíš, že zamestnávateľ nebude mať problém mi dať čerpanie dovolenky 1-2dni?( Koľko dní by bolo lepšie?) a ostatok preplatiť? Ozaj a neprepada po určitých rokoch dovolenka? Vopred ďakujem za radu, si veľmi zlatá
    veronikasad Nie, neprepadne, s rozumným zamestnávatelom sa dá dohodnúť, pokial nebude trvať na dodržaní výpovednej doby, ale ukončí s tebou pracovný pomer dohodou v zmysle § 60 Zákonníka práce. Treba tiež dodržať oznamovacie povinnosti voči ZP a SP zo strany zamestnávatela.
    Monicka1984 Ďakujem, sú to pre mňa veľmi cenné informácie, pomohla si mi strašne moc!!!, Ešte raz veľká vďaka. A je lepšie si zobrať 2 dní cerpania dovolenky po RD?
    veronikasad Za tieto dva dni (stačí aj jeden deň) získaš maximálny vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti. Zároveň ušetríš na odvodoch ty aj zamestnavatel, v porovnaní s tým, ak by si celú dovolenku vyčerpala.

    Ak by tvoj pracovný pomer končil posledným dňom rodičovskej dovolenky, zamestnávatel ti celú dovolenku preplatí (bez odvodov) a dávka v nezamestnanosti bude vypočítaná len z tvojho príjmu pred nástupom na MD.
      zbaliť

    Aký mám nárok na dovolenku po MD a RD?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.