Zavrieť

Porady

Ťarchopis od elektrární, následne fakturácia nájomcovi z pohľadu DPH

10.1.2019 sme dostali vyúčtovaciu faktúru za odber EE za odberné miesto,ktoré prenajímame.
Došlý ťarchopis zaúčtujem do r. 2019, dph uplatním za 1/2019, ID doúčtujem náklady do r. 2018.
Potrebujem však vystaviť vyúčtovaciu faktúru za odber EE nájomcovi.
1. ) Musím ju vystaviť v roku 2018, s dátumom vystavenia napr. 10.1.2019, ale dátum dodania služby, aj dátum DPH bude 31.12.2018, teda aj DPH musím odviesť z nej v 12/2018 ?
2.) Alebo musím postupovať tak, ako pri došlom ťarchopise, že ju vystavím v roku 2019, dátum vystavenia aj dátum povinnosť odviesť DPH bude v 1/2019, len ID upravím základ dane v roku 2018 ?

Viem, že: Dodávateľ energií uvádza opravnú, čiže vyúčtovaciu faktúru do DP DPH aj v KV za zdaňovacie obdobie, v ktorom vyhotovil opravnú faktúru ( dobropis alebo ťarchopis ) a Odberateľ v období, kedy ju dostal.

3.) Môžem sa považovať za dodávateľa energií na základe Zmluvy o nájme nebytov.priestorov, keď v zmluve je uvedené , že nájomca platí mesačne len za nájom bez energií a EE mu bude prefakturovaná na základe vyúčtovacej faktúry ?
ďakujem



Prosím, vie niekto poradiť ?

Nakoniec som faktúru nášmu nájomcovi vystavila v roku 2018 a povinnosť odviesť DPH v 12/2018.
Volala som do Kros a.s. a dostala som odpoveď, že som postupovala správne.

prosím vyjadrí niekto svoj názor ?
Naposledy upravil Replasťačka : 17.01.19 at 06:30
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Ťarchopis od elektrární, následne fakturácia nájomcovi z pohľadu DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.