Zavrieť

Porady

nezdanitelná cast na manzelku -

Dobrý den, poprosím o radu. Manžel si na mňa v práci uplatnuje nezd.c. na manzelku treti rok, ale tento rok je situacia takato - do 12.4 som bola s malym doma - 12.4 mal tri roky a hned 13.4 som cerpala dovolenku a dohodli sme sa na skonceni PP dohodou, ciže mi bola v apríli vyplatena len dovolenka - cca 500e... od 14.4 som na urade práce az dodnes... cize musim si podať danové priznanie? treba mi papier od býv. zamestnávatela o príjme a ten zalozim aj k manzelovemu zuctovaniu, tak? Budeme mať nejakú dan vratenu? Ďakujem za radu, ak treba doplním nejaké info
veronikasad Pozri na výplatnú pásku za apríl 2018 aká bola hrubá mzda a či si mala strhnutú daň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Tebe sa oplatí podať DP - nejaký preplatok dane by si mala mať. Povinne nemusíš. resp požiadaj o RZD.
    manžel musí do žiadosti o RZD uviesť aj tvoj príjem - a to bude tých cca 500- odvody a ak si mala iné príjmy napr výhru, prenájom, dávku v nezamestnanosti ... - tak aj to pripočíta
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Škorička aaaaaaaaa sakra, zabudla som na podporu - takze to nic, presiahnem 3 830,02 €...... cize ani nemusime ziadat u manzela...
    takze ostava len to danove alebo RZD...a byv. zamestnávatel mi ho spraví ked poziadam?
    ivka70 Ano, musi, ak poziadas do 15.2.
    Škorička dakujem krásne, som uz mudrejsia
    Škorička este ma napadlo - ked mal manzel MD do 12.4 a sucasne mal druhy pracovný pomer do toho 12.4, (od 13.4 len 1 TPP) bude mat preplatok?
    Katy a R na to by sme museli mať zázračnú guľu, aby sme to vedeli - záleží, aký mal v jednotlivých mesiacoch príjem - ak bol niekedy pod 200 eur - tak by aj mohol byť , alebo ak si neuplatňoval NČZD ?
    veronikasad ak u druhého zamestnávatela nemal podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, bude mať preplatok. Ak mal, závisí od celkového príjmu za rok 2018.
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nemáš povinnosť podania DP ale ak ho podáš alebo požiadaš o RZD, preddavky sa ti vrátia. Manžel si na teba uplatní len rozdiel medzi NČZD a tvojími príjmami zníženými o odvody a z toho len za mesiace na RD.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    https://www.podnikajte.sk/dane-a-uct...ane-2018.xhtml
    "Nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) v roku 2018

    Uplatnenie si nezdaniteľnej časti základu dane na manželku (manžela) závisí nielen od výšky platného životného minima a výšky základu dane, ale aj od príjmu manželky, resp. manžela.

    Výška nezdaniteľnej časti základu dane na manželku (manžela) závisí od toho, či daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahol základ dane vyšší alebo nižší ako je 176,8-násobok platného životného minima, t. j. 35 268,06 €.

    Ak v príslušnom zdaňovacom období daňovník dosiahol základ dane nižší, resp. rovnajúci sa sume 35 268,06 € a jeho manželka (manžel):

    nedosiahla vlastný príjem, výška nezdaniteľnej časti základu dane na manželku (manžela) je 3 830,02 €,
    dosiahla vlastný príjem, ktorý nepresiahol 3 830,02 €, výška nezdaniteľnej časti základu dane na manželku (manžela) sa vypočíta ako: 3 830,02 € - vlastný príjem manželky (manžela),
    dosiahla vlastný príjem, ktorý presiahol 3 830,02 €, výška nezdaniteľnej časti základu dane na manželku (manžela) sa rovná 0,00 €.




    Uplatnenie si tejto nezdaniteľnej časti nie je samozrejmé. Na to, aby si ju daňovník mohol uplatniť, musí jeho manželka (manžel) počas posudzovaného obdobia spĺňať aspoň jednu z týchto podmienok:


    • starala sa o maloleté dieťa (t. j. dieťa do 3 rokov, do 6 rokov pri dieťati s trvalo nepriaznivým stavom alebo dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej rodičov) žijúce s daňovníkom v domácnosti,
    • poberala peňažný príspevok na opatrovanie,
    • bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie,
    • bola považovaná za zdravotne postihnutú, resp. ťažko zdravotne postihnutú.

    nezdanitelná cast na manzelku -

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.