Zavrieť

Porady

Mám povinnosť podať opravné výkazy za roky, ku ktorým už zdravotná poisťovňa vykonala ročné zúčtovanie zdravotného poistenia?

Upresnenie:
1. Zdravotná poisťovňa v mesiaci 09/2018 vykonala ročné zúčtovanie ZP za rok 2017 a doručila ho zamestnávateľovi.
2. V mesiaci 11/2018 doručil zamestnanec svojmu zamestnávateľovi rozhodnutie Sociálnej poisťovne zo dňa 15.06.2018
o spätnom priznaní invalidného dôchodku (45%). Dátum spätného priznania invalidného dôchodku je od 01.11.2017.
3. Zamestnávateľ podal do zdravotnej poisťovne oznámenie o zmenách v registri zamestnancov (zmena nastala 01.11.2017)
4. Zamestnávateľ podal v mesiaci 12/2018 opravné výkazy za obdobia 01-10/2018 a riadny výkaz za 11/2018
5. Zdravotná poisťovňa v mesiaci 12/2018 doručila opravné ročné zúčtovanie ZP v ktorom priznala zamestnancovi
a zamestnávateľovi preplatok za rok 2017 z dôvodu zmeny sadzby poistného. Preplatok súčasne popukázala
na účet zamestnávateľa.
6. Zamestnávateľ zúčtoval preplatok opraveného ročného zúčtovania ZP zamestnancovi v mzde za obdobie 12/2018.
Má alebo nemá zamestnávateľ povinnosť podať opravné výkazy za 11/2017 a 12/2017 ? Prečo ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzanka_ba je offline (nepripojený) Zuzanka_ba

    Zuzanka_ba
    Moja skusenost s VZSP je, ze ked raz spatne vyhodia mesacne vykazy ako chybove z dovodu invalida, jedina moznost ako to dat do poriadku je opravit vykazy. Osobne tieto stare roky opravujem aditivnym vykazom, kde minusom odstranim povodny riadok zamestnanca s plnou sadzbou, a plusom ho pridam s polovicnou sadzbou. Tym padom nemusim podavat opravny vykaz za vsetkych zamestnancov.

    Ohladom legislativy to podla mna vyzera, ze zamestnavatel je povinny opravit MV ak boli nespravne vypocitane preddavky z dovodu ze bola uplatnena nespravna sadzba. A to bez ohladu na to, ci islo o chybu zo strany zamestnavatela, o chybu sposoenu tym ze zamestnanec neinformoval zamestnavatela, pripadne o chybu sposobenu tym ze rozhodnutie k zdrav.postihnutiu bolo vydane spatne. Nenasla som zatial dovod, preco by to v pripade vysporiadania preplatku v RZZP malo byt inak -mozno ma niekto iny nazor? Rozdiel je v tom ze ak uz bol preplatok vrateny v RZZP, nebudem ziadat o vratenie poistneho resp nebudem zapocitavat preplatok so znizenou sadzbou za sucasne obdobie.

    580/2004
    § 20
    (1)
    Zamestnávateľ je povinný vykázať príslušnej zdravotnej poisťovni preddavky na poistné za príslušný kalendárny mesiac v členení podľa jednotlivých zamestnancov, za ktorých odvádza poistné a za zamestnávateľa (ďalej len „mesačný výkaz“). V mesačnom výkaze je zamestnávateľ povinný uviesť [...] a preddavok na poistné podľa § 16. [...]
    § 16 Preddavok na poistné
    (1)
    Platiteľ poistného je povinný vypočítať, platiť a odvádzať preddavok na poistné na účet príslušnej zdravotnej poisťovne v každom kalendárnom mesiaci. Preddavok na poistné sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nadol.
    (2)
    Preddavok na poistné je povinný vypočítať, platiť a odvádzať, ak tento zákon neustanovuje inak,
    a)
    zamestnanec vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. a)] z príjmu podľa § 13 ods. 1 dosiahnutého v príslušnom kalendárnom mesiaci,
    [...]
    c)
    zamestnávateľ vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. d)] z príjmu každého zamestnanca podľa § 13 ods. 1 dosiahnutého v príslušnom kalendárnom mesiaci, ktorý nie je znížený o odpočítateľnú položku podľa odseku 16,
    V paragrafe 12 su uvedene percenta 4 resp. 2 a 10 resp 5 :
    § 12 Sadzba poistného
    (1)
    Sadzba poistného je pre
    a) zamestnanca 4 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1; ak je zamestnanec
    osobou so zdravotným postihnutím, sadzba poistného je 2 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1
    [...]
    d) zamestnávateľa 10 % z vymeriavacieho základu; ak zamestnáva osoby so zdravotným postihnutím, sadzba poistného je za tieto osoby 5 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1,
    KloferHladny No môj problém je v tom, že mi lietajú eurá:
    Vyzerá to približne takto:
    Rok 2017:
    524/336 100 EUR mesačná platba (v pôvodnej výške 10%)
    331/336 40 EURmesačná platba (v pôvodnej výške 4%)

    Ročné zúčtovanie riadne(nedoplatok)
    524a/336 10 EUR
    335a/336 4 EUR
    Ročné zúčtovanie som uhradil (14 EUR) a v aktuálnej mzde aj zúčtoval so zamestnancom

    Potom zamestnanec doručil invaliditu(spätný výmer). Na poisťovňu sme zahlásili, že bol invalidom od roku 2017. Vykonali sme opravu výkazov a účtovania za rok 2018, jednotlivé poistné poisťovňa vrátila. A súčasne poisťovňa doručila opravné ročné zúčtovanie za rok 2017 (preplatok):
    336/524a (zamestnávateľ) 50 EUR
    336/333a (zamestnanec) 20 EUR
    Tých 20 EUR sme dali zamestnancovi do výplaty
    Sumu 70 EUR poukázala na účet.
    Teda peniaze a účty sú vyrovnané. Prečo by som mal podávať opravné (aditiívne) výkazy ?? V tom opravnom RZZP už upravili skutočné poistné a odpočítali uhradené preddavky v pôvodnej výške !!

    A na záver: Tento prípad sa týka jednej z poisťovní, v inej sa stalo navlas to isté iba v iných sumách, a tam im opravný (aditívny) výkaz nechýba. A ak by som ho aj podal, budú robiť ďalšie zúčtovanie poistného ?

    Mám povinnosť podať opravné výkazy za roky, ku ktorým už zdravotná poisťovňa vykonala ročné zúčtovanie zdravotného poistenia?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.