Zavrieť

Porady

daňový bonus na zaplatené úroky

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Pracovníčka má úročený úver od 8/2018. Zaplatila úroky vo výške 323,69 EUR., čiže 5 mesiacov v roku 2018. Vek a všetko ostatné spĺňa.
Moja otázka: výpočet bonusu 400:12x5 je 166,67 EUR. Dočítala som sa, že nie zo sumy 323,69, ale zo sumy max. 400,- EUR. Ešte mi nie je jasne 50 %. Mám 400,- EUR ponížiť na 200? mám v tom zmätok, prosím poraďte mi. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    https://podpora.financnasprava.sk/50...%A9-%C3%BAroky

    Otázka

    Uzatvoril som v roku 2018 zmluvu o úvere na bývanie. Úver bol úročený od februára 2018. V roku 2018 som zaplatil úroky z tohto úveru v sume 985 eur. Akú sumu úrokov si môžem uplatniť ako daňový bonus na zaplatené úroky v daňovom priznaní za rok 2018?

    Odpoveď
    Daňový bonus na zaplatené úroky si môžete uplatniť vo výške 366,67 eura, a to aj napriek tomu, že 50 % zo zaplatených úrokov v roku 2018 predstavuje sumu 492,50 eura. Pomernú časť pripadajúcu na 11 kalendárnych mesiacov vo výške 366,67 eura vypočítate z maximálnej ročnej sumy daňového bonusu na zaplatené úroky, t. j. zo sumy 400 eur (400/12*11).
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vicktor Ale vraj nesmie ist o "zvyhodneny" hypouver pre mladych so statnym prispevkom - bez zaruky z mojej strany, nie som si isty.
    ivka70 Musi to byt hypouver pre mladych, ak vsak je vyplacany st.prispevok, narok na DB nie je. St.prispevok sa vyplaca 4 roky, narok na danovy bonus je 5 rokov, cize aj na uver, kde sa uz skoncil st. prispevok je mozne este rok (teda max.v 2 DP) cerpat danovy bonus.
    Danka123 Ďakujem Ivka70, toto som v videla na FS, ale mne ide o to, keď je suma zaplatených úrokov menej ako 400,-
    ivka70 Ale uver netrval cely rok .... vypocet je stale rovnaky, nevidim tam problem
    max. za rok by mohlo byt 400 eur, max. za 5 mesiacov 166,67 eur.
    50% zaplatenych urokov je 323,69 /2= 161,845 eur. Cize maximalne si uplatni tuto sumu.
      zbaliť

    CHIC je offline (nepripojený) CHIC

    CHIC
    50% zo sumy 323,69 (161,85) maximalne vsak pomerna cast zo sumy 400 rozpoc.na prislusne mesiace (166,67). Takze uplatnis 161,85€
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Danka123 Ďakujem CHIC, takto mi odpovedali aj z FS, ale aj tak som zmätená..
    jales Ja som tu písala podobnú otázku asi pred týždňom. Nikto mi neodpovedal. Všade sú len vysvetlivky také, keď tých 50 % výjde 400 € a viac. Ja si myslím, že by to malo byť takto: 50 % - 161,85/12*5=67,43 €. Ale netvrdím, že je to na 100 % pravda.
    Danka123 Jales januž neviem...každy radi niečo iné..myslim, ze aj daň.urad v tom nemá jasno..tak neviem na koho sa obrátiť
    CHIC https://pfseform.financnasprava.sk/F...8-poucenie.pdf
    pozri str.12 a ked si aj tak nebudes ista skus to nahodit do el.formulara DPFOA...
    jales Ja som to v elektronickom formulári na finančnej správe DPFOA skúšala ako prvé, ale tam zadávaš už vypočítanú sumu daňového bonusu, ak si dobre pamätám. Myslela som si, že tam bude na to nejaká kalkulačka, ale nie je.
    Danka123 je v tom zmätok
    CHIC jales neviem kde skusas ale v DPFOA v časti IV na riadku 35 zadas celkovu sumu urokov a pocet mesiacov urocenia a potom na r.63 priznania mas uplatnitelnu sumu...
    Danka123 CHIC ďakujem pekne, našla som, čo som hľadala. Medzitým mi odpísali opäť z FS, správne je 50 %, čiže 161,85 EUR. Ďakujem všetkým za rady.
    jales Ospravedlňujem sa. CHIC má pravdu, nejako so prehliadla ten nový oddiel IV v DP, pozerala som len na r. 63. Som rada, že aj mne to pomohlo vyriešiť problém. Ďakujem.
      zbaliť

    suklova je offline (nepripojený) suklova

    suklova
    Poprosím o radu, lebo som sa nejako domotala. výška úveru: 80000 Eur. Úver poskytnutý 4.7.2018. Zaplatené úroky 579,59 Eur.

    Čiže bonus bude mať 200 Eur? Vopred ďakujem za radu.
    Naposledy upravil suklova : 21.02.19 at 07:22

    daňový bonus na zaplatené úroky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.