Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane 2018 - NČZD na manželku

Dobrý večer, prosím poraďte pri tomto prípade .... manžel si chce uplatniť NČZD na manželku v ročnom zúčtovaní dane za rok 2018. Manželka bo,a v roku 2018: 6 mesiacov živnostník, potom živnosť zrušila a ostatné mesiace roka bola klasickým zamestnancom.. Mzdová účtovníčka potrebuje doložiť jej príjem zo živnosti. Podľa usmernenia, ktoré som čítala jej príjem bude tvoriť tržba - zaplatené odvody. Je to správne? Moja ďalšia otázka znie, je možné uplatniť NČZD pokiaľ spomínaná osoba vykázala za 6 mesiacov roka 2018 daňovú stratu? Ďakujem.
Mila123 ale, ale majú dieťa do 3 rokov veku? alebo dieťa s postihnutým do 6. rokov? je manželka ID alebo ZŤP?
inak to nepôjde, pretože aj keď vykázala daňovú stratu, nik na to nehľadí....pozerá sa na celkový príjem (podnikanie + zamestnanie) a odpočítava sa poistné pre szčo a zamestnanca
edúlik Ďakujem, o týchto podmienkach k uplatneniu NČZD na manželku som nevedela.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    spočítaš všetky jej hrubé príjmy zo zamestnania aj zo živnosti, odpočítaš poistné , prípadne ešte pripočítaš všetky dávky zo SP, výhry , prenájom ak bol ? .. a manžel túto výslednú sumu uvedie do žiadosti - a svojím podpisom potvrdí.
    No a ak by to bolo viacej, ako 3830 - tak nemá významm vôbec niečo riešiť .
    - presne si treba overiť v poučení - lebo aj príjem manžela je dôležitý .
    No a najdôležitejšie - je vôbec splnená podmienka - starostlivosť o dieťa do 3 rokov, alebo ID ...?
    https://www.porada.sk/t314333-poucen...ok-2018-a.html
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    edúlik Ďakujem. Čo sa týka príjmov malo by im to vyjsť, sme to zhruba počítali. Dieťa má viac ako 3 roky, žiadne dieťa s postihnutím, manželka nie je ani invalid ani ZŤP. Tieto podmienky som netušila, im to navrhla mzdová účtovníčka manžela. Z mojej strany môžem vystaviť nejaký doklad o príjme za živnosť - odvody. Mzdárka odo mňa ale chce nejakú formu potvrdenia, viete mi poradiť - je nejaký predpísaný vzor, alebo môžem vytvoriť potvrdenie sama?
    Katy a R tak ti nič netreba ! Žiadna NČZD na manželku nebude!
    veronikasad Vzor neexistuje, údaje sú len v DP typu B, kde sú uvedené príjmy zo živnosti aj zaplatené odvody. Pokial nesplna ostatné podmienky, potvrdenie mu je zbytočné. Výšku vlastného príjmu vpisuje do žiadosti zamestnanec a potvrdzuje svojim podpisom. Pomôckou mu teda môže byť vlastné daňové priznanie.
    edúlik Ďakujem za pomoc.
    Katy a R ako môžeš napísať, že si netušila o podmienkach ? Veď robíš aj iným, naozaj by si si už mala prečítať ten § 11 ... za tie roky ! aj poučenie tu máš na tácke ! Nech zase neopravuješ! https://www.porada.sk/296010-danove-...ml#post2941208
    edúlik Ešte sa predsa len opýtam jednu vec. ako sa posudzujú podmienky pre uplatnenie spomínanej NČZD na manželku pri živnostníkovi v DP B, ktorá bola prvých 6 mesiacov v evidencii uchádzačov s nulovým príjmom a druhý polrok zamestnaná. Je možnosť uplatniť si na takúto osobu NČZD v prípade ak nemala príjem vyšší ako NČZD? Ďakujem.
    veronikasad Môže si uplatniť pomernú časť za obdobie evidencie na úrade práce. Berie sa do úvahy celoročný príjem zo zamestnania, znížený o zaplatené poistné

    ročná NČZD - (ročný príjem-poistné)/12 * počet mesiacov evidencie na UP
    Mila123 cez UP nemal nárok na dávku v nezamestnanosti?
    edúlik Nie, nemala z ÚP žiadnu dávku v nezamestnanosti. Jediné čo jej preplácali cestovné cca. 40€/mesačne, nakoľko sa zamestnala cez národný projekt z UPSVaR.
    Mila123 z UP nie je príjem, podporu v nezamestnanosti vypláca SP
    edúlik Na základe Potvrdenia zo SP nepoberala dávku v nezamestnanosti.
      zbaliť

    Ročné zúčtovanie dane 2018 - NČZD na manželku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.