Zavrieť

Porady

Mám právo nepredať zákazníkovi tovar?

Bola som požiadaná rodinnými príslušníkmi aby som nepredala alkohol osobe z ich rodiny, že si s ňou už nevedia rady a nevedia čo majú robiť, mám právo nepredať tejto osobe alkohol?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Nekúpi u teba, kúpi inde, to ich problém nerieši. Keby bola dotyčná osoba opitá, či maloletá, ináč nie.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Zákon nepozná žiadosť rodinných príslušníkov, viď

    § 2 - Obmedzujúce opatrenia
    https://www.zakonypreludi.sk/zz/1996-219#p2

    P.S.:
    Ono je to taký alibistický dôvod...ale čo keď práve odmietnutie predaja chlastu spôsobí oveľa horšiu tragédiu, ako pár rozbitých tanierov alebo pár po hube....viď posledný prípad, keď degeš zákerne dobil maníka.
    Mária27 Dobrý postreh! Zákon to nezakazuje, ale ani neprikazuje, teda môže, ale nemusí.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Nikto vás nemôže donútiť ,aby ste čokoľvek predávali.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Si si prečítal, čo si vlastne napísal...

    Príkladne príde dospelý do obchodu - potravín...a ty mu odmietneš predať tovar (čokoľvek v tvojom ponímaní) ?
    No to by som chce vidieť, aké fofry by tam nastali, ak by si tetke demokratke nepredal olej a múku.
    pavol54 Tovar ak nie sú obmedzenia a máš na to oprávnenie tak musíš predať ale súčasne platí zákon že cena dohodou. a v tom ťa nemôže nikto obmedzovať. teda preceníš tovar a ponúkneš mu za trojnásobnú. Sťažovať sa nemôže
    misoft Okrem tovaru, ktorý má štátom stanovenú cenu (cigaretľe majú cenu na ochrannej páske).
      zbaliť

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    V obchode sa konkludentným spôsobom uzatvára kúpno-predajný kontrakt. Ide o dvojstranný právny úkon. Tento nemôže byť uzatvorený proti vôli ktorejkoľvek kontraktuálnej strany. Tj. obchodník má právo tovar nepredať. Nikoho nemožno donútiť uzatvoriť kontrakt, okrem prípadov, kdy tak explicitne ustanoví zákon. Šlo by totiž o nedostatok zakladajúci absolútnu neplatnosť kúpno-predajnej zmluvy.

    Tj. pre laikov: Obchodník má právo odmietnuť predať tovar.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kukučka S nepríjemnými dôsledkami...
    buchač Tj. pre laikov: Obchodník má právo odmietnuť predať tovar.
    ==============
    Hm...síce v tejto otázke ide o chlast...ALE chceš mi snáď tvrdiť (dokonca odborne), že obchodník má právo odmietnuť predať chlieb alebo mlieko...a pritom má toho plné regále ???

    Ako vraví kukučka, tie nepríjemné dôsledky by asi obchodník nechcel zažiť...ono by stačil nejaký nervóznejší mladý alebo postaršia cigánka...kúúúwa, to by boli fofry.
    profesional Už som to napísal. Je to tak.
    misoft buchač (19.04.19 14:44) ..........ono by stačil nejaký nervóznejší mladý alebo postaršia cigánka...kúúúwa, to by boli fofry.
    ============================
    ..........nehľadiac i na právne dôsledky zo strany štátu, kontrol a podobne.........
    - inak pre @profesional - poznáš pojem DISKRIMINÁCIA?
    Ak si obchodník bude uplatňovať "právo" určovať, komu predať a komu nepredať = diskriminácia! Odporúčal by som ti, aby si tu konečne prestal RADIŤ tie svoje nezmysly.
    korela Nerieši síce otázku zo zadania, ale už sa na Porade riešil podobný prípad, a bolo poradené, vytvoriť si klub, čiže klubové karty, inak bez možnosti vstupu. Možnosť závisí od druhu činnosti podnikania.
      zbaliť

    bettylou je offline (nepripojený) bettylou

    :-)) bettylou
    Podnikáš za účelom zisku, ak by ťa ten nepredaj dostal do straty, máš problém s podstatou podnikania.... holt kapitalistické zákony
    Svedomie nech si rieši každý sám.
    Naposledy upravil bettylou : 23.04.19 at 10:32

    Mám právo nepredať zákazníkovi tovar?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.