Zavrieť

Porady

účtovať náklady/výnosy na 221?

Chcela by som otvoriť novú tému účtovania bankových výpisov.
V niektorých iných témach som sa stretla s rôznymi názormi, že napr. nákup PHM cez platobnú kartu nemožno rovno dať do nákladov, resp. že to možné je.
Pozerala som si taktiež aktuálne opatrenie MF SR o postupoch účtovania § 46, ale tam samozrejme nič jednoznačné nie je.
Takže, ak máte k tomu niečo povedať, prosím vyjadrite sa.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    Gabi03
    Chcela by som otvoriť novú tému účtovania bankových výpisov.
    V niektorých iných témach som sa stretla s rôznymi názormi, že napr. nákup PHM cez platobnú kartu nemožno rovno dať do nákladov, resp. že to možné je.
    Pozerala som si taktiež aktuálne opatrenie MF SR o postupoch účtovania § 46, ale tam samozrejme nič jednoznačné nie je.
    Takže, ak máte k tomu niečo povedať, prosím vyjadrite sa.
    Ďakujem.
    V súvsťažnostiach od Poradcu je uvedené účtovanie nákupu PHM cez plat.karty nasledovne:
    a) zamestnanec predloží zúčtovanie nákupu PHL: 501/335
    b) Po obdržaní BV sa čerpanie zaúčtuje: 335/221
    Ak je skôr výpis, nákup sa zaúčtuje: 335/221
    Po obdržaní vyúčtovania od zamest.: 501/335

    Aj podľa môjho názoru a tiež to tak robím, z BV by sa nemalo okrem bank.poplatkov účtovať na účty účt.tr.5 a 6.

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Ale nemyslím si, že treba otvoriť novú tému, lebo okolo účtovania platby platobnou kartou je tu toho už veľa.
    Napr. http://www.porada.sk/t24293-platba-k...=platba+kartou

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Myslím si, že táto téma je o tom, či nám niečo zakazuje účtovať pri výpise z banky priamo do nákladov.
    Ja si myslím, že to nič nezakazuje. To ale neznamená, že podporujem účtovanie do nákladov priamo pri bankových výpisoch. Je to často nepraktické a stráca sa prehľad. Ale otázka znie, čo nám to zakazuje.
    Nemám rád, keď si niekto zo zvyklostí robí predpisy. Platné je iba to, čo je v zákone a v opatreniach MF SR napísané (zákon splnomocňuje MF SR takéto opatrenia vydať).

    Zákon o účtovníctve hovorí, že zaúčtovať sa môže iba na základe účtovného dokladu.
    Účtovný doklad je preukázaťeľný účtovný záznam, ktorý obsahuje náležitosti podľa § 10.
    Doklad je preukázateľný priamo, alebo nepriamo prostredníctvom iných preukazných dokladov (§ 32).

    Ak teda mám zmluvu o nájme, podľa ktorej mám nájomné zaplatiť napr. vždy do 10 v mesiaci. Ak načas zaplatím, nevzniká mi záväzok.
    Prečo by som potom nemohol úhradu nájomného účtovať priamo do nákladov pri bankovom výpise 518/221 ???

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Záväzok Ti vzniká na základe zmluvy o nájme. Účtovala by som interným zápisom 518/379....úhrada 379/221.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Oproti aú 221 účtujeme aj finančný výnos alebo fin. náklad, vzniknutý na základe spotového resp. derivátového /FWD, swapy/ predaja cudzej meny.
    MD 221/ DAL 668 (667)
    MD 568 (567) /DAL 221

    účtovať náklady/výnosy na 221?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.