Zavrieť

Porady

Môže maloleté dieťa podpisovať prehlásenia v škole?

Dobrý deň. Zaujíma ma, či môže škola žiadať od maloletého dieťaťa (mladšie ako 15 rokov) prehlásenie, že bolo o niečom poučené, že sa zaväzuje niečo dodržiavať, atď.? Vopred ďakujem za odpoveď.
3 komentárov     zbaliť
alaya1 Konkretne o aky dokument sa jedna
lowike 7-ročnému dieťaťu dali podpísať, že bolo oboznámené s vnútorným poriadkom školy, zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a požiarnej ochrany tak ma veľmi prekvapilo, akým spôsobom to riešia.
alaya1 Ak to ucitelka podala detom veku primeranym sposobom tak je to aj osozne. Ten podpis by som ani neriesila.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Martin Biskupič
    logo
    Mediačná kancelária JUDr. Martin Biskupič
    Podľa § 9 Občianskeho zákonníka, majú maloletí spôsobilosť len na také právne úkony, ktoré sú svojou povahou primerané rozumovej a vôľovej vyspelosti zodpovedajúcej ich veku.

    Je vždy na zhodnotení individuálneho prípadu, či pôjde o platný právny úkon alebo nie.

    Poučenie dieťaťa v škole môže byť do určitej miery právny úkon, ale môže to zostať iba v rovine výchovnej - aby sa dieťa učilo prijať zodpovednosť.

    Faktom ale zostáva, že ak by škola dala deťom niečo podpísať, čo presiahlo ich rozumovú a vôľovú vyspelosť, išlo by o neplatný právny úkon.
    lowike Ďakujem

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Zákon č. 245/2008 Z. z.Zákon o výchove a vzdelávaní (školský zákon)

    § 153
    (3) Školský poriadok zverejní riaditeľ na verejne prístupnom mieste v škole alebo v školskom zariadení preukázateľným spôsobom s ním oboznámi zamestnancov, deti a žiakov a informuje o jeho vydaní a obsahu zákonných zástupcov detí a žiakov.

    preukázateľne = podpis
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lowike Preukázateľne nemusí byť len podpisom. Na tieto účely stačí zápis o preberanom ucive v triednej knihe spolu so záznamom o dochádzku. Naozaj mi príde scestné aby malé deti, ktoré istotne nerozumejú ani polovici z daných dokumentov, niečo podpisovali.
    sito Podpis nemusí byť, aj podľa odtlačku prstu sa dá, že? Alebo krížik.
    sito lowike (Dnes 12:44) Tiež si myslím, dá sa odvolať aj na nejaký paragraf v zákone? Lebo u nás v škole je to bežná prax a vraj je to normálne...

    Chcela si zákon, MÁŠ!
    pavol54 niektoré deti nerozumejú školským veciam ani v dospelosti, hovorí sa keď sa preberalo :A" tak som chýbal
    avalik preco scestne? tak na jednu stranu pises, ze staci zapis v triednej knihe a na druhu stranu, ze nerozumeju? ... co je nezrozumitelne v skolskom poriadku pre 7 rocneho skolaka? je nezrozumitelne, ze do skoly sa chodi nacas, ze je zakazane pouzivat mobil, ... napis konkretne, comu nerozumie tvoje dieta, resp. ty.
      zbaliť

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Pravdepodobne ide o to, ze bolo oboznamene so skolskym poriadkom. To sa detom davalo podpisovat uz davno to je nejaky problem?
    15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj A prečo by nemohlo? Ak je to súčasťou vyučovania. Potom také dieťa skončí školu a nič nevie ani napísať nejakú žiadosť.
    Druhá vec je, že škola si s takým papierom môže utrieť šak vieš čo.
    lowike Nepodpisovali ani, že sa učili písať veľké A. Nevidím dôvod, prečo by mali podpisovať, že boli oboznámení s vnútorným poriadkom školy - tu ide napr. o 7-ročné dieťa...
    marjankaj A kde to bolo v zadaní uvedené?
    lowike Tiež si myslím, dá sa odvolať aj na nejaký paragraf v zákone? Lebo u nás v škole je to bežná prax a vraj je to normálne...
    buchač lowike (Dnes 12:44) Tiež si myslím, dá sa odvolať aj na nejaký paragraf v zákone? Lebo u nás v škole je to bežná prax a vraj je to normálne...
    ============================
    To nebude nejaká bežná škola...
    Dávať podpisovať takým malým deckám niečo, o čom nemajú ani len páru...to je iný level pedagogiky.

    Prečo sa odvolávať na nejaký §, keď stačí zdravý rozum ?
    Alebo nech škola dôvodí nejakým predpisom, vyhláškou, zákonom.
    lowike Práveže som zistila, že je to bežná prax i na ostatných školách a schvaľuje to i štátna školská inšpekcia ale mne to tiež príde úplne divné
    marjankaj A na čo sa chceš odvolávať? Vyvodili voči dieťaťu nejaké sankcie? Ak áno tak ich daj na súd, nech sa odvoláva škola.
    buchač Tomu sa vraví predposratosť...

    Teraz sa dávajú podpisovať deckám právnické nariadenia (čítaj ujoviny)...onehdá, ak decko urobilo niečo, vyfasovalo na dva krát - od učiteľa a od rodiča.

    Dnes je posratý učiteľ :
    - z decka
    - z rodiča
    - z riaditeľa
    - z inšpekcie
    Žabinka no ja teda neviem, dávať deťom prednášku o tom, ako sa majú správať v škole, keď slušné správanie sa už v dnešnej dobe nie je samozrejmosť, a dať im potom podpísať, že im to bolo vysvetlené, to je aký problém? či chceš povedať, že keby kvôli tomu zvolali všetkých rodičov, a dali im podpísať, že poučia svoje deti o správaní sa v škole, budeš utekať aby si si to vypočula? keby dnešné deti neboli také aké sú, asi by to nebolo potrebné..
    robíte tu z komára somára.. veď nič také dôležité nopodpísali..
    sito A možno len skúšajú ako vedia čítať s porozumením? ( Tu s tým majú niektorí problém tiež. A nič nepodpisujú. ) Dajú im prečítať školský poriadok. Po prečítaní sa mali sami ohodnotiť svojím podpisom. Ak nepochopili, čo čítali, nemôžu sa podpísať.

    Dobre vám napísala Žabinka "robíte tu z komára somára"
    lowike Toto nie je prednáška o slušnom správaní. 7-ročnému dieťaťu dali podpísať, že bolo oboznámené s vnútorným poriadkom školy, zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a požiarnej ochrany tak ma veľmi prekvapilo, akým spôsobom to riešia.
    buchač lowike (Dnes 20:00) zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a požiarnej ochrany
    ====================
    TOTO ti niekto aj uverí ? Lebo ja veru nie.
    Žabinka ja si myslím, že škola a jej zástupcovia dobre vedia, čo môžu a čo nemôžu, z právneho hľadiska.. a nebudú riskovať prípadné súdne spory s akčnými rodičmi..
    lowike Buchac - Aspoň niekto chápe absurdnosti postupu školy...
    pavol54 lowike ja niekedy nechápem absurdnosť postupu rodičov voči škole, ak dieťa niečo urobí a učiteľ zasiahne, tak si to s ním rodičia prídu rozdať s vedomím dieťaťa.
      zbaliť

    Môže maloleté dieťa podpisovať prehlásenia v škole?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.