Zavrieť

Porady

Zamietnutie žiadosti o ZŤP 2 stupeň,ako dalej ?

Dobrý večer,Môj syn má 11 rokov,je autista - aspergrov syndrom, má histamínovú intoleranciu - podobné alergii,disgrafik,dislektik,disortografik,navštev uje špeciálnu školu pre autistické detičky .Podala som žiadosť o zťp,na prvom stupni mi bolo schválené zťp na 50%,ale bez peňažného príspevku.Odvolala som sa, posunuli nás na druhý stupeň s tým, že som pridala + diagnozu vrodený šelest.Namiesto toho,aby nám zvýšili percentuálne postihnutie a priznali nám peňažný príspevok,stiahli nám z 50% na 20 %...Prosím o radu,ako by som mala postupovať dalej,alebo či je možné znovu podať žiadosť o zťp,pretože na druhom stupni už nie je možné odvolanie...
4 komentárov     zbaliť
alaya1 Aký peňažný príspevok ste žiadali
veronikasad 20% bolo hodnotenie pre priznanie kompenzacie? Preukaz ZTP zostal? Aky príspevok si ziadala?
alaya1 Podľa mňa jej priznali ťažké zdravotné postihnutie 50 percent a nepriznali jej nejaký príspevok kompenzáciu , o ktorý žiadala, tým pádom ak priznajú ťažké zdravotné postihnutie má vystavený aj preukaz. Aspoň takto som to pochopila z príspevku
veronikasad Chlapec ma 11 rokov, az teraz ziadala o preukaz ZTP?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    No v prvom rade si treba ujasniť - že čo si žiadala - o akom peňažnom príspevku píšeš? dobre si pozri - že aké sú vlastne kompenzácie a čo by teoreticky mohlo prichádzať do úvahy v tomto konkrétnom prípade?? - kuk z 447/2008
    No a čo sa týka ovolania - mám taký pocit, že si spravila chybu - a dala si tam tú druhú dg - posudili ju ako hlavnú ... samozrejme, to len tipujem, lebo z tejto otázky tiež neviem, čo vlastne si žiadala...
    Treba presne postupovať podľa toho, čo v tom rozhodnutí píšu - a samozrejme zdôvodniť a doložiť. predtým si naozaj naštuduj zákon - ako sa vlastne posudzuje (čo môže byť zohľadnené).
    ....
    doplnenie (po upresnení)
    ley - toto všetko, čo si písala v komentároch - treba zdôvodniť na patričných miestach! Doporučujem premyslieť si všetko - lepšie preštudovať zákon (zjavne si nepozrela podmienky pre to opatrovanie)... a potom požiadaš znova. Treba mať samozrejme všetko doložené .. a len si dovolím doporučiť (niečo o tom viem) - neuvažuj nad príspevkom za opatrovanie, ale pozri iné kompenzácie .
    A hlavne nezabúdaj (a toto je VEĽMI dôležité) - že kompenzácie sú určené na zmiernenie následkov postihnutia dieťaťa! Nie sú určené na riešenie tvojej situácie (napr nemožnosť zamestnať sa, resp iné)
    Naposledy upravil Katy a R : 26.10.19 at 09:05
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ley Dakujem všetkým za odpovede.Jedná sa o peňažný príspevok na opatrovanie mal.,podala som žiadosť o zťp prvý krát,tak nám schválili 50% ale bez opatrovatelského príspevku,ale kedže som sa odvolala proti tomuto posudku,pretože pre peňažný príspevok je potrebné mať viac ako 50% postihnutie,tým pádom sa zrušilo toto rozhodnutie z prvého stupňa a vytvoril sa nový posudok na druhom stupni... Na druhom stupni posudzovali všetky malého diagnozy,v rátane novej diagnozy šelest... Takže nechápem,ako nám mohli ubrať z 50% na 20% ,ak pridáte diagnozu...Preštudovala som si zákony o zťp a všetky diagnozy sú zaradené do posudzovania,dokonca som tiež študovala aká miera postihnutia je k danej diagnoze...už to,že je malý autista a navštevuje špeciálnu školu,už len preto mal dostať zťp... nepočítajúc ostatné diagnozy.Takže,zťp v podstate nám neschválili ,platí rozhodnutie 2 stupeň,20% postihnutia,tj.,dieťa je úplne v poriadku a normálne môže vykonávať to,čo normálny ludia... čo je absurdné v našom prípade...A prečo som podala až teraz o zťp ? Pretože som slobodná matka,nemám rodinu,len môjho otca,ktorý má 62 rokov. Musela som pracovať,aby som sa postarala o dieťa.Dala som výpoved v decembri 2018 v práci a začala vybavovať zťp,pretože to bolo nutné,bolo potrebné sa starať o dieťa a zaoberať sa s ním,ako je to aj doteraz..Ale myslím že to nie je podstatné,kedy som podala o zťp a z akých dôvodov,je to každého osobná vec myslím... Takže prosím,ako mám postupovať dalej,kedže nie je možné sa už odvolať proti rozhodnutiu druhého stupňa,je možné podať si žiadosť o zťp znovu ?
    Ley Takže v skratke,dieťa je autista,alergik-histamínová intolerancia,má šelest a neuznali nám nič,nemáme ani kartičku zťp ..." zostalo nám len tých 20% postihnutia na papieri "....
    alaya1 Musite opakovamie poziadat s novymi lekarskymi nalezmi.
    Katy a R nuž - podľa mňa (a podľa toho, čo si napísala) - si ani nemala žiadať o príspevok za opatrovanie - tam pri tom postihnutí sú naozaj ťažko splnené podmienky - pozri dobre aj prílohu z 448/2008 (že pre koho je vhodné opatrovanie)! skôr si mala žiadať iné kompenzácie!
    Jedna vec je miera postihnutia - a aj keď je 50% - to ešte neznamená, že sú splnené ostatné podmienky pre opatrovanie! neuvažovala si skôr o príspevku na OA, prípadne na prepravu? ... (ber len ako môj názor - do budúcna☺
    veronikasad Preukaz ZTP nie je len kvôli opatrovatelskemu prispevku, ma vela dalsich výhod - pri diagnóze tvojho syna on zvyknu rodicia žiadať uz v utlom veku dieťaťa. Kedze odvolanie voci rozhodnutiu nie je možné, informuj sa na Ústredí prace kedy mozes o prehodnotenie zdravotného stavu požiadať znovu. Pogoogli na nete, zdravotne postihnuti maju svoje kluby, kde sa tiez dozvies vela užitočných informácií.
    alaya1 Požiadať môže hocikedy, keď sa zmení zdravotný stav, alebo pribudnú iné problémy, preto som napísala, že treba doložiť nové lekárske posudky požiadať môže o určenie percentuálne výšky TZP avšak na opatrovanie nárok nebude mať s týmito diagnózami, uvažovala by som o požiadaní zdravotného asistenta, ktorý by bol chlapcovi nápomocný v čase vyučovania. Na aké kompenzácia má chlapec nárok mohli matku informovať aj pracovníčky úradu práce Avšak oni nie sú v tomto veľmi nápomocné. Škoda bolo poslať to odvolanie, mohol mať aspoň tých 50 percent
    Ley No ono je to tak,že autizmus zistili malému až ked nastúpil do základnej školy,ale do normálnej...Vtedy začal mať problémy s učením,s deťmi,správanie atd atd ... Dali sme odklad a tak nastúpil až další rok do špeciálnej školy,vtedy mu zistili,že je autista.. Hoci ja som to hovorila už dávno predtým,ale bohužial nikto ma nebral vážne ... V tom čase som ani netušila,že môžem žiadať o zťp , atd atd ... Dakujem moc za odpoved a pomoc Veronika,skúsim sa poobzerať po googli ,dúfam že tam niečo nájdem...Prajem krásny víkend
    Ley Neskôr som čítala odpoved Alaya,dakujem moc aj tebe za odpoved...žiadala som o opatrovatelský príspevok,pretože v škole mal malý spolužiaka s rovnakou diagnozou,ale "len" autizmus - aspergerov syndrom...O tohto chlapčeka sa stará jeho babka,kedže matka nemá záujem a jej pridelili zťp + opatrovatelský príspevok...A tiež má postihnutie na 50% ...Tak tomu nerozumiem...Nevadí,tak či tak sa pokúsim k tomu dostať,pretože nie je možné,aby som nebola non stop s malým,som doma a nemôžem pracovať..A tak ako si povedala, oni nám pridelili asistenta,ale to je smiešne,ak som 9 - 12 hodín počas dňa v práci...Teraz už nie,ale predtým som takto pracovala ...Nehovoriac o tom,že to dieťa nie je schopné samostatnosti takmer v ničom...
    Katy a R ley - kuk doplnenie príspevku. nám nemusíš všetko zdôvodňovať☺
    a len pre upresnenie - píšeš o asistentovi učiteľa? - lebo OA - osobná asistencia(príspevok na OA) je niečo iné! A zdravotný asistent neexistuje☺
    alaya1 Zdravotnícki asistenti existuju? Tak si daj ten pojem do googla
    Katy a R Písala som, že neexistuje zdravotný asistent ! - v súvislosti s tým, že si písala o pomoci počas vyučovania.☺
    Existujú zdravotnícki asistenti - ale tí pracujú skôr v zdr zariadeniach, pomoc sestrám, resp administratíva... (aj študijný odbor to je)
    Lenže v tomto prípade - ako pomoc v škole - môže byť asistent učiteľa ! A mimo školy možno OA.(žiadny zdravotný asistent)
    alaya1 Ako myslíš mám inú skúsenosť
      zbaliť

    betty112 je offline (nepripojený) betty112

    betty112
    Šelest nie je diagnoza. Sú aj úplne neškodné šelesty,. Niektoré nedokonalosti spôsobujúce šelest sa rastom srdca úplne upravia a šelesty zmiznú. Malý by mal mať echo, z neho môže a nemusí vyplynúť diagnoza, ktorá by pomohla získať ZŤP.
    Naposledy upravil betty112 : 02.11.19 at 18:54 Dôvod: preklep

    Zamietnutie žiadosti o ZŤP 2 stupeň,ako dalej ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.