Zavrieť

Porady

DP po umrti SZCO

Zomrel mi manžel v 12/19, ktorý bol SZCO, potrebujem mu urobiť DzMV a DP. Manžel nemal zamestnancov a viedol iba daňovu evidenciu a výpočet realizoval formou paušálu. Moja otázka je,
1) ako vyradiť auto z podnikania, stačí to uviesť v DzMV?
2) posledná faktúra a odvody boli zaplatené v 1/2020 bude to súčasť DP za rok 2019?
7 komentárov     zbaliť
veronikasad Vedieš daňovu evidenciu alebo uplatňuješ výdavky paušálom ? (je to trošku rozdiel)
mmaatt manžel si robil paušál
veronikasad To je ale dosť velký rozdiel, pretože daňová evidenccia sú skutočné výdavky a výdavky paušálom je 60 % z príjmov - bez preukazovania účelu.
mmaatt zle som to napísala, manžel si písal všetky výdavky a príjmy, ale nakoniec mu vždy lepšie vyšiel paušál
veronikasad odpoveď máš na uplatnenie výdavkov paušálom
veronikasad čo bude urobené s autom po preradení ?
mmaatt auto budem používať ja ako sukromná osoba
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    1. Vo výdavkoch paušálom sú zahrnuté aj daňové odpisy. Predpokladám, že mal na auto zavedenú kartu HIM, poznačíš na nej vyradenia dňom úmrtia.

    2. Upravíš základ dane o nezaplatené pohladávky (aj záväzky súvisiace s podnikaním), t.zn. fa zahrnieš do príjmov a zaplatené odvody do výdavkov - predpokladám, že za december si uhradila len pomernú časť do dňa umrtia. Ak si uhradila celé, tak do VOZD zahrnieš len pomernú časť.

    Uplatňuješ celoročnú NČZD.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mmaatt Kartu HIM som nenašla, možno ešte niekde v PC pohľadám, a ked vyradím to auto, potom čo s ním? Predpokladám, že budem musieť čakať do dedičského konania a potom pojdem na prepis? toto mi vôbec nie je jasné....
    Odvody odišli celé cez trvalý príkaz, nestihla som to zmeniť, takže v DP upravím ich výšku. Pohľadávku k 31.12.2019 má len jednu, ktorá bola uhradená v 1/2020, môžem ju tam zahrnúť, alebo čo s nou mam urobiť?
    veronikasad Postupuj tak ako som napísala v odpovedi. S prepisom auta nemám skúsenosti, zrejme budeš musieť čakať do dedičského konania, pokial nebudeš pokracovať v manželovom podnikaní ...
    mmaatt Ďakujem
    Katy a R k prepisu auta - s rozhodnutím (po DK) pojde nový majiteľ k policajtom prepísať. samozrejme treba aj nové PZP a tiež bude treba STK a EK na nového majiteľa (ak sú platné, tak len administratívna zmena)
    mmaatt Dakujem pekne
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.