Zavrieť

Porady

ALFA - účtovanie po úmrtí SZČO,a pokračovanie živnosti

Zdravím poraďáci.
Chcel by som sa s Vami poradiť,ak máte žial takú smutná skúsenosť-účtovanie v jedn.účtovníctve po úmrtí SZČO,platca DPH,po smrti podkračuje v živnosti jeho syn .

Potrebovali by sme vediet,ako účtovať:
živnostník zomrel 15.12,takze do 15.12 účtujeme došlé aj vystavené faktúry normálne,aj úhrady. K 15.12 urobíme daňové priznanie k dani z príjmov,a neuhradené faktúry cez ID pojdu do príjmov výdavkov (danove priznanie odovzdame do 90 dni na danovy urad)

ale neviem čo s DPH?? vraj treba DPH celý mesiac účtovať a odovzdávať daňové az do dedičského konania
potom neviem ako zaúčtovať faktúry od 16.12,kedze uz by nemali byť daňovým dokladom pôvodného umrelého živnostník,ale jeho syna?
Ako ste takýto problém riešili-konkretne v Alfe? alebo aj v inom programe? neviem či potom došle faktury uctovat ako nedanovy vydavok alebo čo s tym vlastne..

Dakujem vopred za odpovede
Usporiadat
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

... a čomu ešte nerozumieš ? veď rady si už dostal. K 15.12.2013 urobíš účtovnú závierku JÚ. Všetky neuhradené pohľadávky aj záväzky pôjdu do priznania na zdanenie. Potom aj do výkazu o majetku a záväzkoch. Do výkazu pôjde aj DPFO, ktorú vypočítaš v priznaní, aj priznanie DPH k 15.12.2013 /ktoré sa nepodá/, až potom uzavrieš výkaz. Posledný riadok výkazu bude hodnota firmy pre dedičské konanie. Urobíš si k záväzkom a pohľadávkam z výkazu pomocný zoznam a pri úhrade odškrtneš. Tieto už nepôjdu do zdaniteľných príjmov, ani výdavkov, ale do nezdaniteľných. Ostatné ide normálne. Ale od 16.12.2013 treba otvoriť nové účtovníctvo, už na pokračovateľa. Pokračovateľ už mal mať vydanú registráciu pre DPH na IČ DPH otca, ale na svoje meno a podávať priznania v svojom mene. Čiže už podniká. A za zbytok decembra už podá svoje daňové priznanie DPFO. Ak bude pokračovať aj po dedičskom, tak normálne, iba podá posledné priznanie DPH, akože za otca v svojom mene. A prihlási sa už pod svojím IČO za akože nového platiteľa DPH. Ak bude plynule pokračovať, nemusí podať priznanie akoby platiteľ končil, inak áno. A prečítaj si všetky tie ustanovenia, ktoré som ti poradil minule.
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Praveze syn podnika POD OTCOVYM MENOM,az do dedicskeho konania,takze v tom je ten problem-je to aj na Danovom urade nahlasene,aj na zivnostenskom-stale je tam nazov,ICO a DIC povodneho,teraz uz zomrelého živnostníka-a neviem ako to účtovne oddelit,ked k dátumu úmrtia urobíme Danové priznanie FO,a od 16.12 dalej uz akoby na syna,ale stale na povodne meno.. A danove priznanie DPH mame urobit za cely december 2013 jedno spoločne
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Musíš si uvedomiť rozdiely medzi zákonmi. V živnosti, ako oprávnení na podnikanie aj v DPH možno pokračovať až do skončenia dedičského konania. Ale účtovná jednotka a subjekt DPFO končí dňom smrti. Pozri ZoÚ v § 3/5, § 4/1 a 16/6/b, aj ZoDP v § 22/4, 32/8 a 49/4. Po ňom všetko preberá pokračovateľ iba v svojom mene, alebo sa nepokračuje. Ak ku dňu úmrtia treba podať priznanie DPFO, tak sa musí urobiť závierka, teda vyčíslenie majetku a záväzkov. Jeden zo záväzkov je aj DPH ku dňu smrti. Jasné, že za 12/2013 sa urobí priznanie, ktoré sa odovzdá v rámci daňovej povinnosti. A bez ohľadu na deň úmrtia. Ale ku dňu smrti sa vyčísli DPH na priznaní k 15.12.2013 iba kvôli vyčísleniu záväzku, ktoré sa nikde neodovzdá. Iba je dokladom k závierke JÚ.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Takže tomu rozumiem tak-ze od 16.12 bude danove priznanie na syna,ale este podnika pod otcovym menom aj ICO,DIC,takze s dodatkom svojho mena tam napise..
a odpočitatelna položka na daňovnika-tak do 15.12 sa uplatni cela odpocitatelna polozka-na otca
a od 16.12 sa uplatni cela odpicitatelna polozka na syna ?

automobil na lizing,v r.2013 kupeny,odpis uplatnime do 11 mesiaca r.2013 u otca
u syna ked zaradi auto do podnikania-to uz bude v 12/2013

DPH zo zasob sa odvedie zo sumy tovaru ku dnu ktory bude predchadzat dedicskemu konaniu,teda v poslednom zdanovacom období
a treba aj DPH zo zostatkovej ceny k 30.11.2013 odviezt - tuto dph odvedieme v danovom priznani za 12/2013 ?

DAKUJEM velmi
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Ešte som narazil na fakturu za vyučtovanie plynu a elektriny za december 2013-vystavena 30.11,datum dodania 31.12.2013 - treba ju pomerne prepocitat a uplatnit do vydavkov polovica syn,polovica otec-cez interne doklady?
alebo klasicky-bude to zavazok otca,kedze je vystavena aj prijata este pred jeho smrtou,a pojde cela do jeho danovych vydavkov ?
dakujem
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Odpočítateľná položka na otca v jeho priznaní celá a na syna tiež ... veď v ňom bude priznávať celoročné aj iné príjmy, nie ? Lízingové odpisy tak, ako píšeš, za 12 už iba na syna. DPH zo zostatkovej ceny iba k poslednému dňu obdobia, v ktorom sa ukončí dedičské ... /k 11, ani 12 nie/ ... a iba aj by syn nepokračoval ďalej ako platiteľ, inak nie. Elektriku a plyn môžeš pomerne, to sa vždy uznáva, ak niet iného ukazovateľa. Ešte prídu aj vyúčtovacie faktúry za rok, kde sa preddavky skorigujú so skutočnou spotrebou. S tým treba rátať.
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať