Zavrieť

Porady

Pokračovanie zivnosti manzelkou po smrti manzela a DPH

Milí poraďáci vo firme sa uz dlhsiu dobu zaoberáme problémom, ktorý nás ničí. Majitel firmy náhle zomrel v roku 2003. Manzelka dostala autorizacnu dolozku a podniká v jeho meno dokial neprebehne dedicské konanie, ktoré je este v nedohladne. Okrem toho si manzelka urobila aj ŽL na seba, avsak prijmy ziadne z tejto cinnosti nemá, /vsade na fa je uvedené meno - pokrac. v zivnosti po...... max. nejaké poplatky v banke a sem tam nejaké poštovné.Má teda DIČ, IČ DPH a IČo po manzelovi, má DIČ, IČ DPH, IČO na seba.Daňové priznanie pre daň z príjmu sme podávali na jej údaje,kde sme prijmy a výdaje zlucovali./takto má byt,lebo fyz. osoba moze podat iba jedno danové priznanie/. Keďže je platitelka DPH z autoriz. doložky po manzelovi výkaz o DPH podávame na jeho DIČ riadne ako má byt. Problém nastal teraz ked sme chceli prihlásit novú kasu, keďze pre daň z príjmu zomrelý ako fyz. osoba pre urad neexistuje, musíme odhlasit /co sme doteraz neurobili/ kasy a prihlásit na manzelku lebo program DU uz nepusti prihlásit kasu na zomrelého, co je i logické. Manzelke podávam kazdý mesiac nulové DPH a ako pokrac v zivnosti riadne teda bud VDP alebo NO ako to vyjde v daný mesiac.. Zaujíma ma ako prihlásiť kasu? Čo bude na bločkoch v hlavicke ak pre daň z prijmu musí používať svoje údaje, ale DPH je ako pokrac. v zivnosti po manzelovi? Chystám sa obrátit s touto problematikou na DRSR pretoze vsade kde sa pohneme máme nejaké problémy a to nás vycerpáva psych. ze nás uz niekedy ani práca nebaví. Prosím kto moze nech poradí, zaujímaju nás vase názory. vopred dakujem dana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Nový Metodický pokyn k postupu v prípade úmrtia FO - platiteľa dane
    uverejnené na FR SR 20.9.2012
    človiečik Vladimír Ozimý
    a nemalo sa prehlásiť údaje na maželku pričom ičo dič a ičdph by jej ponechali?

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    Aj ja si myslím, že zbytočne si manželka pozostalého založila živnosť a svoje IČO, DIČ, IČ DPH atď...a ešte k tomu má autorizačnú doložku od ObÚ... čo spĺňa všetky náležitosti v zmysle legislatívy na pokračovanie živnosti do skončenia dedičského konania

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    svoje údaje by mala zrušiť...zrušiť živnosť na seba.... NIE?
    A údaje po nebohom by vlastne boli jej....

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    Akože, ona môže podnikať na svoje IČO...ale v prípade že má autorizačnú doložku k živnosti pozostalého, tak všetky záležitosti na meno pozostalého živnostníka vykonáva samozrejme na IČO toho pozostalého...samo, že len do skončenia dedičského konania...viď §13 ŽZ...

    § 13
    Pokračovanie v živnosti pri úmrtí fyzickej osoby (živnostníka)

    (1) Ak fyzická osoba (živnostník) zomrie, môžu v živnosti pokračovať až do skončenia konania o prejednaní dedičstva
    a) dedičia zo zákona, ak niet dedičov zo závetu,
    b) dedičia zo závetu a pozostalý manžel, aj keď nie je dedičom, ak je spoluvlastníkom majetku používaného na prevádzkovanie živnosti,
    c) pozostalý manžel spĺňajúci podmienku uvedenú v písmene b), ak v živnosti nepokračujú dedičia,
    d) správca dedičstva, 29) ak ho ustanovil súd.

    (2) Pokračovanie v živnosti sú osoby uvedené v odseku 1 písm. a) až c) povinné oznámiť živnostenskému úradu v lehote jedného mesiaca od úmrtia podnikateľa. Správca dedičstva je povinný oznámiť živnostenskému úradu pokračovanie v živnosti do jedného mesiaca od ustanovenia do funkcie.

    (3) Ak osoba podľa odseku 1 písm. a) až c) nespĺňa podmienky ustanovené v § 6 a 7 ods. 1 a 2, musí bez meškania ustanoviť zodpovedného zástupcu.

    (4) Ak správca dedičstva podľa odseku 1 písm. d) nespĺňa podmienky ustanovené v § 7 ods. 1 a 2, musí bez meškania ustanoviť zodpovedného zástupcu.

    (5) Po skončení konania o dedičstve môžu pokračovať v živnosti osoby uvedené v odseku 1 písm. a) až c), ak nadobudli majetkový podiel používaný na prevádzkovanie živnosti; ustanovenie odseku 3 platí obdobne. Pokračovanie v živnosti oznámia živnostenskému úradu do jedného mesiaca od skončenia konania o dedičstve. Ak však do šiestich mesiacov od skončenia konania o dedičstve nezískajú vlastné živnostenské oprávnenie, nemôžu ďalej živnosť prevádzkovať.

    (6) Pozostalý manžel, ktorý bol spoluvlastníkom majetku používaného na prevádzkovanie živnosti alebo ktorý tento majetok alebo podiel na ňom dedičstvom nadobudol, môže pokračovať v živnosti aj po tejto lehote na základe živnostenského oprávnenia poručiteľa.

    (7) Ak je pozostalý manžel podnikateľom, oznámi živnostenskému úradu v lehote podľa odseku 5 obchodné meno a identifikačné číslo, pod ktorými bude pokračovať v živnosti, a ďalšie údaje podľa § 45 alebo § 50 potrebné na vydanie nového živnostenského listu alebo novej koncesnej listiny.
    -----------------------------------------------------------------
    29) § 175e ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku.

    VATspecialist je offline (nepripojený) VATspecialist

    VATspecialist
    Ahojte, z daňového hľadiska, ak ide o podnikateľa FO, pre dediča - manželku platí živnostenské oprávnenie vydané manželovi. Ak chce pokračovať v manželovom podnikaní, oznámi tútu skutočnosť na DÚ.
    Pre DPH:
    § 83

    (1) Fyzická osoba, ktorá pokračuje v živnosti podľa osobitného predpisu32) po úmrtí platiteľa (ďalej len osoba pokračujúca v živnosti ), požiada najneskôr do 15 dní odo dňa úmrtia platiteľa príslušný daňový úrad poručiteľa, aby vyznačil v osvedčení o registrácii pre daň zomretého platiteľa dodatok, v ktorom uvedie meno, priezvisko a bydlisko osoby pokračujúcej v živnosti. Osvedčenie o registrácii pre daň s vyznačením dodatku je platné do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa skončí konanie o dedičstve.

    (2) V čase od úmrtia poručiteľa do skončenia konania o dedičstve sa osoba pokračujúca v živnosti považuje za platiteľa. Osoba pokračujúca v živnosti vo faktúrach vyhotovených do skončenia jej posledného zdaňovacieho obdobia uvádza aj svoje meno, priezvisko a bydlisko s výnimkou faktúr podľa § 71 ods. 5. Posledným zdaňovacím obdobím osoby pokračujúcej v živnosti je zdaňovacie obdobie, v ktorom sa skončí konanie o dedičstve. V daňovom priznaní za posledné zdaňovacie obdobie vzniká osobe pokračujúcej v živnosti daňová povinnosť podľa § 81, pričom pri výpočte dane vychádza z ceny majetku zistenej ku dňu skončenia konania o dedičstve. Daňová povinnosť nevzniká pri majetku, ktorý pripadol dedičovi, ktorý bude pokračovať v živnosti a ktorý je platiteľom alebo ktorý požiada o registráciu za platiteľa bezodkladne po skončení konania o dedičstve. Daňový úrad zaregistruje tohto dediča za platiteľa ku dňu nadobudnutia majetku dedičstvom.

    (3) Ak sa po úmrtí platiteľa nepokračuje v podnikaní, podá jeho právny nástupca alebo zástupca ustanovený daňovým úradom daňové priznanie. V daňovom priznaní za posledné zdaňovacie obdobie, ktorým je zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k úmrtiu platiteľa, vzniká právnemu nástupcovi daňová povinnosť podľa § 81. Uplynutím posledného zdaňovacieho obdobia zaniká platnosť osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň.;

    teda používa manželove IČ DPH + meno + vlastné meno na DP DPH a všetkých faktúrach.

    Pre daň z príjmov má pridelené vlastné DIČ a aj daňové priznanie pre DPFO predkladá vo svojom mene, za zomrelého bola povinnosť podať daňové priznanie do 3 mesiacov po úmrtí.

    danka101 je offline (nepripojený) danka101

    danka101
    Ano to vsetko mi je jasné, ale povedzte mi konkrétne na bloku vydanom z pokladnicnej kasy bude DIČ koho, a IČ DPH koho? Nemôze tam byt predsa jej DIČ a jeho IČ DPH, nie? VeĎ ona je tiez prihlásená ako platitel DPH. To za prvé, ak by zrusila zivnost svoju, stejne by jej DU musel pridelit nejaké císlo, pretoze s manzelom nemali trvaly pobyt rovnaký. On býval v jednom meste, ona v inom. A pre daň z príjmu by sa stejne musela registrovat v mieste svojho bydliska.......

    VATspecialist je offline (nepripojený) VATspecialist

    VATspecialist
    Ak manželka pokračuje v živnosti za zomrelého manžela, na všetkých dokladoch bude mať svoje DIČ, manželove IČ DPH + jeho obchodné meno a adresu aj svoje meno a adresu. Vzhľadom na množstvo údajov na doklade z ERP, konzultovala by som povinnosť zmeny údajov s DÚ - register.
    Z pohľadu DPH je dôležité, či sa pokračuje v živnosti za zomrelého, lebo ak sa poračuje v živnosti, po skončení dedičského konania nevzniká daňová povinnosť pri majetku - DP DPH za posledné zdaň. obdobie (mesiac ukokončenia dedič.konania), ktorý pripadol dedičovi, ktorý je platiteľom a bude pokračovať v živnosti. Vo všetkých iných pripadoch, posl. zdaň obdobie je mesiac úmrtia a majetok sa dodaňuje, samozrejme bez nároku na odpočítanie DPH (neexistuje fa).

    Pokračovanie zivnosti manzelkou po smrti manzela a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.