Zavrieť

Porady

Nákup tovaru z Ukrajiny

Dobrý deň. SZČO v auguste 2019 nakúpil tovar z Ukrajiny. V auguste 2019 išla len úhrada z banky na zálohu vo výške 2400 eur. K nej som si dala poznámku, že sa opýtam, o čo sa jedná. ...a teraz pri dokladoch za 4.kvartál 2019 bola faktúra z Ukrajiny na sumu 5040 USD. Pýtala som sa klienta, že či nemá k tomu nejaký colný výmer a nemá, pretože on to síce objednal z Ukrajiny, ale išlo to cez Poľsko. No od Poliaka nemá žiadny doklad. Prosím Vás, poraďte mi, ako mám zaúčtovať takýto nákup, keď mám k dispozícii len faktúru z Ukrajiny a nič viac. Žiadne JCD, žiadny doklad od Poliaka. Môžem len zaúčtovať tú faktúru a spárovať ju z úhradou? A tuším nebudem musieť robiť ani DDP k DPH, pretože ide o nákup z tretích krajín, ktorý je od DPH oslobodený. Môžem to takto urobiť? Ďakujem veľmi pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

    Soňa K
    Faktúra z Ukrajiny je vystavená na firmu, ktorú účtuješ ? Predpokladám, že áno. V takom prípade ste dovozcovia vy, máte mať JCD a veci okolo dovozu. Aj keď by ste dovážali prostredníctvom zástupcu, napr. poliaka. Ty nemáš ani jeden doklad, ktorý by si mohla zaúčtovať, jedine zálohu z banky. Nákup z tretích krajín nie je oslobodený od DPH, pretože tovar musí byť predmetom colného konania a colnica vyrubí colný dlh, ktorého súčasťou je aj dph.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Ďakujem veľmi pekne. Takže čo sa dá robiť v mojom prípade? Mám len tú faktúru z Ukrajiny na firmu, ktorú účtujem. A k ničomu inému sa nedostanem. Čo mám robiť?
    Soňa K Faktúru za nákup tovaru môžeš zaúčtovať, predávať ho bude zrejme oficiálne, tak by mal zdokladovať jeho nákup. S tým, že ho colne neodbavil. Treba ho na to upozorniť, či naňho prídu alebo neprídu, to sa uvidí.
    mondes Presne tak. Ďakujem.
      zbaliť

    Nákup tovaru z Ukrajiny

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.