Zavrieť

Porady

Daň z vydržania nehnuteľnosti

Ahojte.Poradí mi niekto,aká daň sa platí z vydržania nehnuteľnosti?Nemôžem sa nikde o tom dočítať.Dík
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    alla66
    Ahojte.Poradí mi niekto,aká daň sa platí z vydržania nehnuteľnosti?Nemôžem sa nikde o tom dočítať.Dík
    Máš na mysli daň z nehnuteľnosti ....?

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    Neviem,ako to myslíš,ja som myslela,že niekto o tom počul a môhol mi poradiť.Zatiaľ dík.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Žiadna daň z vydržania nehnuteľnosti sa neplatí. Po zíslaní nehnuteľnosti na základe notárskeho osvedčenia o vydržaní nehnuteľnosti si túto listinu dáš zapísať do katastra nehnuteľností a potom postupuješ, ako pri inom nadobudnutí nehnuteľností. Oznámiš správcovi dane z nehnuteľností vznok daňovej povinnosti a podáš daňové priznanie na daň z nehnuteľnosti. Pozri si príbuzné témy.

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    Dakujem za odpoveď a pomoc.

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    Ak predám nehnuteľnosť,ktorú som vydržala podľa § 63 Zák.č.397/2000 Z.z.,musím zaplatiť daň z príjmu?Dostala som dve rozdielne odpovede od 2 daňových úradov /áno i nie / .Platia rozdielne zákony v dvoch mestách?

    elims je offline (nepripojený) elims

    elims
    Nerozumiem, co znamena 'vydrzala'.

    Ale - oslobodenie od dane z prijmu pri predaji nehnutelnosti plati v pripade, ak mate v danom byte trvaly pobyt minimalne 2 roky, alebo ak ste jeho vlastnickou 5 rokov bezprostredne pred jeho predajom (v pripade bytu, ktory sluzil na podnikanie musite byt majitelkou 10 rokov).

    Gido je offline (nepripojený) Gido

    Gido
    Rozdielne zákony určite neplatia, aspoň v SR nie (hoci niekedy to tak možno aj vyzerá), ale pokiaľ chceš konkrétnu odpoveď na prvú otázku, je potrebné uviesť, o aký druh nehnuteľnosti sa jedná (dom, pozemok...), akú dobu nehnuteľnosť vlastníš a užívaš (hoci to môže vyplývať zo spôsobu nadobudnutia...). Konkrétna odpoveď môže byť len na konkrétnu otázku a preto je možné aj viacero odpovedí...

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    ide o dom s pozemkom,užívali ho moji rodičia i starí rodičia.Po smrti rodičov som zistila,že nie sú vlastníci i keď prebehlo " 2x dedičstvo"po starých rodičoch.Tak som ho vydržala podľa zákona tento rok a chcem ho predať.

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    Vydržať sa dá nehnuteľnosť,ak ju užívaš viac ako 10 rokov a nie sú živí majitelia,ktorí sú na liste vlastníctva.

    Gido je offline (nepripojený) Gido

    Gido
    Podľa ZoDP (§ 8) si povinná platiť daň z príjmu a pokiaľ si nadobudla vlastníctvo vydržaním t.r., nevzťahuje sa na teba oslobodenie od dane podľa § 9 ZoDP, teda pokiaľ predmetné nehnuteľnosti predáš, si povinná platiť daň z príjmu, ktorý získaš predajom týchto nehnuteľností. Iná by bola situácia, keby si nehnuteľnosti zdedila v dedičskom konaní po rodičoch. Podrobnejšie (výpočet...) najdeš v ZoDP v Zákony na Porade.
    Monika Kováčová
    Gido
    Podľa ZoDP (§ 8) si povinná platiť daň z príjmu a pokiaľ si nadobudla vlastníctvo vydržaním t.r., nevzťahuje sa na teba oslobodenie od dane podľa § 9 ZoDP, teda pokiaľ predmetné nehnuteľnosti predáš, si povinná platiť daň z príjmu, ktorý získaš predajom týchto nehnuteľností. Iná by bola situácia, keby si nehnuteľnosti zdedila v dedičskom konaní po rodičoch. Podrobnejšie (výpočet...) najdeš v ZoDP v Zákony na Porade.
    TY BRĎO!!!

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    Nepotešil si ma,dnes ma jeden právnik informoval o opaku.DIK Nenašla som v zákone čo hľadám.Nasmeruj ma bližšie.
    Naposledy upravil alla66 : 26.09.06 at 18:24

    džana je offline (nepripojený) džana

    džana
    ja som dala dnes dopyt do témy "dan z príjmu z predaja nehnutelností", na tento dopyt som dostala mimo porady od "odborníkov" 6 odpovedí, že a/ je správne a 4 odpovede, že b/ je správne, na porade ešte nik nezareagoval.... čo úrad to iný výklad zákona

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.