Zavrieť

Porady

SZČO - z čoho sa vypočíta dávka v nezamestnanosti?

Dobrý deň,

manžel je SZČO, je povinne dôchodkovo i nemocensky poistený, odvody i poistenie v nezamestnanosti si platí viac ako 2 roky bez prerušenia. Chcem sa spýtať, z čoho sa vypočíta dávka v nezamestnanosti, v prípade, že by bol nezamestnaný prípadne aké sú podmienky pre jej získanie? Ďakujem..
3 komentárov     zbaliť
veronikasad Poistenie v nezamestnanodti nie je súčasťou povinného poistenia SZČO. Plati si ho navyše ako dobr.poistenie?
Tati5 áno, platí si ho...
veronikasad Kedy planuje ukoncit živnosť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ak si naozaj dobrovoľne platí poistenie z nezamestnanosti - tak dávka je 50% z priemerného VZ (posledné 2 roky sa berú)
    zz/2003-461/104
    zz/2003-461/108
    15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tati5 ako zistím priemerný vymeriavací základ? ako dlho sa vypláca dávka v nezamestnanosti?
    ivka70 Spocitas kolko zaplatil za posledne 2 roky a vydelis poctom dni 365.
    Vyplaca sa max. 6 mesiacov.
    veronikasad Vymeriavaci zaklad poistenia v nezamestnanosti si urcuje živnostník sam, najmenej z minima. Nemusí byť zhodný s VZ, z ktorého plati povinne odvody.
    Kolko platil mesacne v posledných 24 mesiacoch?
    Tati5 v tomto roku od februára 10,13 eur mesačne, minulý rok 9,12 mesačne myslím, že to je tá minimálna suma, však? ako teda zistím z tohto výšku dávky?
    Mila123 áno, minimálna, ale pokiaľ máte čas aspoň 6 mesiacov upravte si VZ na maximálny (platba bude cca 140 € / mesiac a podporu v nezamestnanosti dostane manžel po pol roku v maximálne možnej výške, čo je cca 1000 € / mesačne .....oplatí sa
    Mária27 Mila123, SUPER rada! Ako ťa mám ohodnotiť, keď stále píšeš len komentáre?
    Katy a R no neviem, mila - ako môže dostať maximálnu dávku za pol roka platenia z maxima - a jeden a pol roka z minima? To hádam nie???
    tati - tie linky prikladám preto, aby si klikla na ne!
    Tati5 ďakujem za linky, klikla som na ne, ale priznám sa, že som nepochopila, čo je vymeriavací základ? Ako to zistím, prosím. Ako som písala, manžel si platil minimálne sumy poistenia v nezamestnanosti. Prípadne, keď by chcel do budúcna dávku vyššiu, podľa čoho by mal zvýšiť poistné v nezamestnanosti?
    Mila123 overené praxou to je, nepíšem len tak, ledabolo......
    Katy ak má niekto aspoň 18 mesiacov minimálny VZ poistenie v nezamestnanosti a potom si ho dá upraviť na maximálny aspoň na 6 mesiacov, výpočet na podporu v nezamestnanosti je tak , že sa urobí súčet VZ a podelí sa dobou (z posledných 2 rokov poistenia, čo ti v tom bráni???? nič.....
    veronikasad Katy, ale max.VZ na poist.v nezam.je podstatne vyssi ako VZ, z ktorého sa pocita max.davka v nezamestnanosti. Neprepocitavala som to, mne sa tak pred 5 rokmi dosť podarilo navýšiť dávku a platila som ho len posledné dva mesiace. Riskla som to, nevedela som ci budu brat do úvahy celu sumu, alebo len do výšky max.dennej dávky
    Katy a R tak som to prepočítala (na prvý pohľad sa mi pol roka zdalo málo) .. teoreticky by to aj mohlo výjsť mila má pravdu! Tati - ty sama si si stanovila VZ - teda manžel. môže si ho terazky zvýšiť ako mila píše - keď to aj nebude nadlho - aj tak sa oplatí.
    Tati5 Ďakujem za vaše rady, žienky A podľa čoho si má zvýšiť poistné a tiež na ako dlho, aby to malo zmysel? Chcem povedať, že aby sa mu to premietlo do vyššej dávky v nezamestnanosti?
    Katy a R však ide končiť živnosť - tak dovtedy! max VZ!
    Tati5 ešte sa opýtam, manžel poberá čiastočný invalidný dôchodok, či to má nejaký vplyv na tú dávku v nezamestnanosti?
    veronikasad Pri invalidite do 70% nema, ak by mu ho zvysili na 71%, davku v nez.mu nevyplatia.
      zbaliť

    SZČO - z čoho sa vypočíta dávka v nezamestnanosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.