Zavrieť

Porady

Platenie preddavkov na ZP za sprostredkovateľskú činnosť

Mám dosť komplikovanú otázku ohľadom platenia preddavku na zdrav. P. Bola som poberateľkou rodičovského príspevku a počas tejto doby som podpísala sprostredkovateľskú zmluvu s nemenovanou stavebnou sporiteľňou. Táto zmluva bola podpísaná v zmysle Občianskeho zákonníka. Na zdravotnej poisťovni mi nevedia dať jednoznačnú odpoveď, či som mala, alebo nemala platiť preddavky na zdravotné poistenie. Iba mi poslali list s tým, že ak si nazaplatím 3 mesačné preddavky, bude mi poskytnutá iba základná lek. starostlivosť, resp. preplatené výkony.
Ešte dodávam, že som z tejto zmluvy nazarobila ani len tú nulu - teda jedná sa o "mŕtvu zmluvu".
Ako si mám situáciu vysvetliť?
Je x-tisíc ľudí, ktorí majú rovnaké zmluvy a v zmysle zákona o zdrav. poistení sa chápu ako SZČO.
Poradí mi niekto?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Na účely zákona o zdravotnom poistení sa považujete za SZČO.

    Ak ste uvedenú zmluvu podpísali povedzme k 1.6.2006, tak k tomuto dňu ste sa mali prihlásiť v ZP ako SZČO.

    Ako novovzniknutá SZČO (pri predpoklade, že ste nemali žiadny základ dane z podnikania v minulosti) si výšku preddavkov stanovujete sama (§ 16 ods.5 zákona 580/2004).

    V čase, kedy ste boli osobou podľa § 11 ods.8 písm.c) - poberali ste rodičovský príspevok - ste ďalej pri určení výšky preddavku mali postupovať podľa § 16 ods.8 písm.c), teda nemali ste povinnosť platiť preddavok aspoň vo výške 14% z minimálnej mzdy - tj. mohli ste si určiť preddavok 0 Sk a neplatiť teda žiaden preddavok.

    Ak v čase, kedy už nepoberáte rodičovský príspevok, sa staráte osobne riadne a celodenne o vaše dieťa (vo veku do 6 rokov), tak ste osobou podľa § 11 ods.8 písm.k) a rovnako ste pri určení výšky preddavku mali postupovať podľa § 16 ods.8 písm.c), teda naďalej ste nemali povinnosť platiť preddavok.

    Ak by to však v súčasnosti neplatilo, tj. neplatí, že sa osobne, riadne a celodenne staráte o dieťa, tak po skončení poberania RP musíte platiť preddavok aspoň 966 Sk mesačne (§ 16 ods.8 písm.b).

    Platenie preddavkov na ZP za sprostredkovateľskú činnosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.