Zavrieť

Porady

Elektrický stĺp na vlastnom pozemku

Dobrý deň. Má niekto skúsenosti s jednorazovou platbou za stavbu elektrického stĺpa na vlastnom pozemku? Dostal som oznámenie, že na mojom pozemku mi postavia stĺp a novou poistnou skrinkou. Viem, že je možné požiadať o jednorázový poplatok v dôsledku vzniknutých obmedzení. Nejaká rada o akú čiastku je možné zažiadať?
3 komentárov     zbaliť
misoft Inde sa postaviť nedá? Napr na hranici pozemku? Uvedom si, že tá "kompenzácia" je JEDNORÁZOVÁ, ale VB pre energetikov je dlhodobé - v prípade stĺpu trvalé. Hodnota pozemku padne dole (a o dosť). A to nevravím len o stĺpe, ale v prípade vzdušného vedenia i o ochranné pásmo pod vedením.
Ak je možnosť - nesúhlas s tým, aby na tvojom pozemku ten stĺp postavili. Nech ho postavia inde (ak existuje taká možnosť.


Takýto stĺp s vedením na pozemku je dvojsečná zbraň. Dávali v Občan za dverami: kdesi v okolí BA stavali nové rodinné domy. Jedni už mali postavené, iní ešte nie. A v jednom prípade budúci stavebník si zaplatil preložku stĺpa (zistil, že dom by bol v ochrannom pásme) a potom veselo staval. Energetici preložili, lenže to urobili tak "šikovne", že sused s už postaveným domom bol odrazu v ochrannom pásme vedenia - a tak nemôže dom skolaudovať (energetici - tí, ktorí to spôsobili - sú proti, lebo je v ochrannom pásme). Dokonca žiadali energetici, aby na už postavenom dome sa vykonali úpravy, aby nezasahoval do ochranného pásma.

Teda - môj názor - dôrazne (ak je možné) ODMIETNI postavenie stĺpa na vlastnom pozemku.
Kováczová No, neviem, neviem, či si niečo pomôže tým, že odmietne, nech si prečíta zákon o energetike, myslím, že v takomto prípade neuspel nikdy nikto, ale ak má niekto inú skúsenosť -sem s ňou, riešili sme podobný prípad, ale márne ...
Jožko25 Ďakujem za reakcie. Žial ide o úpravu vzdušného vedenia, ktorý je v zlom stave. Túto informáciu dostalo viacero ľudí v obci, odmietnuť to ide, ale oni sa ohradzuju za právne následky v prípade škody spôsobené haváriou,keďže je to v zlom stave na stĺpe, ktorý je mimo pozemok. Práve preto, by som im ideálne navrhol teda to postavenie aspoň na okraji pozemku a vyťažil z toho alespoň poplatok. Žiaľ neviem akú cenu je možné navrhnúť, či vôbec aj v rámci práva mi to príjmu. Nepoznám žiaľ žiadneho právnika a nechcem sa ťahať po súdoch..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Elektrický stĺp na vlastnom pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.