Zavrieť

Porady

Neplatné rozviazanie pracovného pomeru a opätovný nástup do práce

Zamestnanec vyhral súd o neplatné rozviazanie pracovného pomeru po 5 rokoch a riaditeľ chce, aby opäť teda nastúpil do práce. Zamestnanec ale má už inú prácu (nemohol čakať 5 rokov) a nechce nastúpiť do pôvodnej. Aké má možnosti? Dá sa vyhnúť nejakým spôsobom nástupu do pôvodného zamestnania? Mám pocit, že ide skôr o pomstu zamestnávateľa ako o reálnu prácu....
veronikasad čo je uvedené v rozhodnutí súdu ?
mmaatt Ze PP trva. A firemny pravnik mu poslal list, ze ma nastupit do zamestnania.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    ak PPvtrva tak nastupit do prace a skoncit PP zakonnym sposobom:
    - dohodou o skonceni PP, alebo
    - vypovedou s dodrzanim vypovednej doby
    marjankaj Veď takto to chcel, tak čo teraz špekuluje.
    Prečo by sa inak súdil?
    avalik Janko, 5 rokov mal sediet doma, bez penazi? Nasiel si lepsiu robotu. Asi by som postupovala rovnako.

    jsem je offline (nepripojený) jsem

    jsem
    Aj bez právneho vzdelania. Ak má nové zamestnanie, nikto ho nemôže nútiť dať výpoveď. Neviem aká bola, žaloba mal žiadať o odškodnenie a to malo byť v súdnom rozhodnutí. Poprípade na základe toho rozhodnutia môže žiadať o odškodnenie. Požiadavku môže ignorovať. Asi ťažko môže byť v rozhodnutí, že pracovnoprávny pomer trvá ak bol vytvorený nový.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mmaatt dakujem, odškodnenie bolo tiež priznané.
    jelalim Nikde nie je napísané, že pracovných pomerov nemôžeš mať viac. Nový pracovný pomer toho zamestnanca vôbec nemal súd riešiť a ani nemal prečo riešiť.

    Ak bol PP rozviazaný neplatne, tak zamestnancovi patrí mzda aj za obdobie keď nepracoval a samozrejme nárok na dovolenku. Keďže bývalí zamestnávateľ má teraz v rukách papier, že PP bol rozviazaný neplatne, očakáva od zamestnanca aby chodil do práce a je alebo mal by byť pripravný mu pridelovať pracovné úlohy, prípadne sa s ním dohodnúť na ukončení pracovného pomeru. Ak sa dohodnúť nebude možnosť, a zamestnanec u "starého zamestnávateľa" pracovať nechce, zamestnanec by mal podať výpoved a počas výpovednej doby si vyčerpať dovolenku.. Pevne verím, že do konca výpovednej lehoty si ju ani celú nevyčerpá, takže nejakú časť mu ešte preplatia.
    jsem Ja nie som právnik, ale je tu problém s pracovným časom a dobou. Samozrejme môže dať výpoveď a čerpať nevyčerpanú dovolenku - časovo to vyjde. Druhá zmluva je stále platná, takže ak by nemal takú možnosť - neviem ako sa to rieši. Náhrada mzdy môže byť priznaná najviac za čas 36 mesiacov - to som našiel v ZP § 79 (2). Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru - znovu zo zákona. Takže súd môže rozhodnúť o neplatnosti rozviazania PP a zároveň určiť ukončenia PP. Záleži určite na návrhu. Na vlastné uši som počul taký prípad u vulgárneho blogéra Daňa kde vystupoval akože odborár a klient vyhral jasný prípad, ktorý by vyhral každý aj bez zastúpenia. Sudkyňa rozhodla ako som povedal aj ke´d asi argumentovala, že zamestanavateľ naďalej nemôže zamestnávať zamestnanca spravodlivo. Ale to je iná veta § 79 (1).
      zbaliť

    Neplatné rozviazanie pracovného pomeru a opätovný nástup do práce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.