Zavrieť

Porady

Účtovanie prijatých faktúr špedičná firma

Potrebujeme objasniť ako si špedičná firma účtuje prijaté zahraničné faktúry dopravné , ktoré sú zo strany dopravcu oneskorene zaslané . Aký je dátum daňovej povinnosti pre špedičnú firmu . ( vykládka, prijatie faktúry???) Aké prijaté faktúry dávate do daňového priznania k DPH . Naša nová účtovnícka firma od nás požaduje aby sa do výkazu DPH za január dali všetky faktúry , ktorých dodanie ( dátum vykládky) bolo v januári . To v praxi ale nie je vždy možné . Prosím o Vašu radu a skúsenosť .
Naposledy upravil bene83 : 14.01.21 at 13:43
3 komentárov     zbaliť
thecrow17 Zdravim, Vasa uctovna firma ma pravdu. Plati, ze datum vykladky (cize ukoncenie dodania sluzby) je datumom zdanitelneho plnenia. V pripade, ak k datumu podania DPH za konkretny mesiac nemate k dispozicii fakturu od dodavatela, poskytnite uctovnej firme podklady k preprave (objednavku, CMR, ine doklady) z ktorych bude zrejma cena, za ktoru sa mala uskutocnit preprava a datum ukoncenia. Uctovna firma na zaklade tychto dokladov vykona samozdanenie cez interny doklad aj napriek tomu, ze realne fakturu este nebudete mat a pride k Vam az oneskorene.
bene83 Ďakujem veľmi pekne za sofistikované riešenie, preberiem túto možnosť s účtovnou firmou.
thecrow17 Nie je za co. Toto je oficialny postup v takychto pripadoch. Vy ako spedicna firma nemozete za to, ze Vam dodavatel neposlal fakturu riadne a vcas. Ale zase zakonne povinnosti v suvislosti s DPH si aj tak splnit musite, preto sa vyuziva takyto postup. Potom ked pride fa od dopravcu, uz sa nevykona samozdanenie, iba sa preprava zauctuje do nakladov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Nárok na odpočet DPH vzniká kedykoľvek v kalendárnom roku, takže ak prijmete januárovú faktúru vo februári, máte nárok na odpočet DPH aj vo februári až do decembra.

    pri zahraničných faktúrach sa musí podávať dodatočné DPH, nakoľko vzniká povinnosť zdaniť faktúry a zároveň si môžete uplatniť odpočet.
    Naposledy upravil kn-alka : 14.01.21 at 19:45
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bene83 Dobrý deň Jarka , ďakujem veľmi za odpoveď , vedeli by ste povedať aj o aký zákon sa môžem oprieť prosím ?
    kn-alka §51 ods.2 zákona o DPH
    https://www.autora.sk/zz/2004/222/#5...odpotanie_dane
    bene83 Merci boku Jarka , tak to píšem účtovníckej firme a dúfam že to už bude OK
    bene83 Dobrý deň Jarka , vedeli by ste mi poradiť ako je to prosím Vás s daňovou povinnosťou pri zahraničných prijatých faktúrach ?
    kn-alka tie je lepšie zaradiť do obdobia dodania tovaru, nakoľko samozdanenie je vlastne povinnosť a nárok na odpočet zároveň. Pri povinnosti sa fa musí zdaňovať v tom období, v ktorom došlo k dodaniu, prípadne obdržaniu faktúry.
    kn-alka ospravedlnujem sa, prehliadla som, že sa pýtate na zahraničné faktúry
    bene83 Jarka ďakujem za dovysvetlenie. Vy ste neprehliadli zahraničné faktúry, to ja som tú otázku včera vylepšil a špecifikoval.????
      zbaliť

    Účtovanie prijatých faktúr špedičná firma

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.