Zavrieť

Porady

Došlá zálohová fa, daň.doklad k prijatej platbe, a riadna fa nulová

ahojte, skontrolujete mi správnosť účtovania pri nákupe materiálu?

1.Zálohová fa na celú sumu ...neevidujem v knihe záväzkov, len v denníku 314/221
2. Daňový doklad k prijat.platbe (rozdelené na ZD,dph a celkom)..evidujem 501/321 a 343/321.
3. Riadna fa nulová (odčítanie zálohy)....neevidujem, len denník ID 321/314

...môže byť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    nie, daňový doklad o prijatej platbe predsa nie je dodanie tovaru/materiálu.
    1. 314/221
    2. 314A,343/314
    3. 501,343/321
    mínus záloha 321/314A,343

    https://www.ako-uctovat.sk/clanok.ph...platbe&idc=392

    1. V MRP zaeviduješ zálohovú faktúru, ktorú uhradíš - úhrada bude účtovaná 314/221
    2. Zaeviduješ fa na zálohu s rozpisom DPH a v druhom riadku -záloha bez DPH - túto fa ti bude ťahať do KV DPH s účtovaním 314A,343/314
    3. Zaeviduješ vyúčtovaciu faktúru rozpisom DPH a v druhom riadku mínus záloha s rozpisom DPH - v evidencii budeš mať nulu a nepôjde do KV DPH, lebo aj DPH je nula s účtovaním 501,343/314A,343 - zaúčtovať musíš manuálne, nakoľko faktúra bude nulová, nenatiahne ti sumu do účtovania
    Naposledy upravil kn-alka : 10.02.21 at 13:16
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sattelitka rozumiem, ale čo znamená 314A ?
    Tweety A ako analytika, účtovnícky termín.
    Žabinka v daňovom doklade k platbe máš rozpísané ZD a DPH.. keďže toto je doklad o platbe a nie doklad o dodaní tovaru, 314A znamená zálohová platba vo výške ZD.. ak bola zálohová platba na plnú sumu následnej Fa - daňového dokladu, je suma na 314A totožná so sumou za dodaný tovar vo vyúčtovacej Fa.. a plus samozrejme DPH na 343..
    Žabinka dúfam že som ťa teraz nedomotala..
    sattelitka ale nie nedomotala, už konečne rozumiem.. ďakujem pekne !
    sattelitka Ak ešte môžem, robím v MRP, takže v evidencii prijatých fa zaevidujem najprv zálohovú fa, tú dám potom uhradiť a vytvoriť faktúru, a to bude tá vyúčovacia fa..posledná čo príde., a nakoniec cez ID v denníku som zaúčtovala daň.doklad k prijatej platbe. Takto som to spravila, ale neťahá mi to do KV , takže musím do knihy prijatých fa nahrať aj ten daň.doklad k prijatej platbe , však ??..aby mi to ťahalo do KV, asi nestačí len do denníka ..ako to vy robíte v MRP? nahrávate do knihy faktúr tri?
    Žabinka tento prípad som ešte neriešila, ale podľa popísaného by to malo byť tak, že do KV idú údaje z daňového dokladu k platbe.. vo vyúčtovacej Fa máš predsa 0..
    takže do prijatých faktúr zaeviduješ daňový doklad k platbe s rozpisom ZD a DPH.. dáš uhradiť a vytvoriť Fa.. v nej budeš mať údaje daňového dokladu k platbe plus uvedieš údaje mínusové - odpočítanie zálohy, čiže výsledok 0..
    do KV sa dostanú údaje z daňového dokladu k platbe..
    sattelitka ale ak do prij.fa zaevidujem daňový doklad k platbe, a dám uhradiť ,tak tam mi už nedá možnosť uhradiť a vytvoriť fa..tá možnosť je iba pri zálohovej fa. Z toho mi vyplýva že všetky tri musím zaevidovať v knihe prijatých fa. Nikto s tým nemá skúsenosť?
    Žabinka len teoretizujem, skús nahodiť, ako ti to bude ukazovať..
    1. faktúra k platbe ako normálna fa, klasická úhrada tejto faktúry, následne vyúčtovacia fa ktorá bude v konečnom dôsledku nulová..
    alebo
    2. faktúra k platbe ako predfaktúra, ale musí byť s vyčísleným ZD a DPH, čiže typ DPH 40, uhradiť a vystaviť faktúru-vyúčtovaciu - nulovú..
    nahoď si to skúšobne, ako to bude ťahať.. ja už nie som pri pc, môžem to skúsiť až zajtra..
    sattelitka oK Ďakujem, idem skúšať
      zbaliť

    janulka5595 je offline (nepripojený) janulka5595

    janulka5595
    Ahoj, ja uctujem v MRP PU vizual..
    Ja to robim nasledovne:
    1 Prijata predfaktura, do agendy prijate faktury - pridat predfakturu - typ DPH davam 39, lebo tu viacmenej nezalezi... uhrada 314001/321
    2. Danovy doklad k prijatej platbe - nastavim sa na uhradenu predfakturu, dam uhradit - 3. uhradit - vytvorit danovy doklad , typ DPH 40 a uctujem:
    314002/321 - Preuctovanie zaplatenej zalohy
    343002/321 - DPH na vstupe
    321/314001 - Zuctovanie zaplateneho preddavku
    Toto mi ide aj do DPH a KV
    3. Vyuctovacia (nulova) faktura - uz len v agende prijate faktury dam pridat fakturu s typom DPH 39 (nejde mi to ani do DPH ani do KV) a uctujem:
    501AE/321 Material (suma plusova)
    343002/321 DPH (suma plusova)
    314002/321 Zuctovanie zdanenej zalohy (minusom)
    343002/321 Zuctovanie DPH (tiez minusom)
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sattelitka Super, takto som to potrebovala, ďakujem krásne
    sattelitka Janulka ..ten bol 1. pri úhrade si chcela dať 314001/221 nie?!
    janulka5595 Prepáč. áno malo to byť 314/221 :-)
    Základom je mať dve analitické účty 314, aby sa ti to neplietlo pri tom preúčtovaní

    Pri prijatej zálohe keď ty vystavuješ daňový doklad k prijatej platbe a vyúčtovaciu (nulovú) FA tak je postup veľmi podobný, ak by si potrebovala :-)
    sattelitka dobre, ale potom ti zostáva posledná vyúčt.fa neuhradené, dáš ju uhradiť ako? len do zoznamu úhrad v knihe prijatých fa?
    janulka5595 Aha, to som zabudla - dám uhradiť a zaradiť len do zoznamu úhrad
      zbaliť

    Došlá zálohová fa, daň.doklad k prijatej platbe, a riadna fa nulová

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.