Zavrieť

Porady

Vystaviť daň.doklad k prijatej platbe ak následne nedošlo k dodaniu tovaru ?

Ahojte,
chcem poprosit o nazor ?
Situacia:
- prijaty preddavok na tovar. 29.10.2011,
- vrateny preddavok na tovar 3.11.2011
- k dodaniu tovaru nakoniec neprislo a zalohu sme vratili spat

1. Treba vystavit dan.doklad k prjatej platbe zo dna 29.10.2011 - aj ked vlastne neprislo k naslednemu dodaniu toavru ?
2. Ak ano tak k vratenej platbezo dna 3.11.2011 treba vystavit dobropis ( s akym datumom ??

Vopred dakujem za Vase nazory

Simi
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Simi Pozri príspevok
    Ahojte,
    chcem poprosit o nazor ?
    Situacia:
    - prijaty preddavok na tovar. 29.10.2011,
    - vrateny preddavok na tovar 3.11.2011
    - k dodaniu tovaru nakoniec neprislo a zalohu sme vratili spat

    1. Treba vystavit dan.doklad k prjatej platbe zo dna 29.10.2011 - aj ked vlastne neprislo k naslednemu dodaniu toavru ?
    Áno
    2. Ak ano tak k vratenej platbezo dna 3.11.2011 treba vystavit dobropis ( s akym datumom ??
    Áno, 3.11.2011

    Vopred dakujem za Vase nazory

    Simi
    To už vieš dopredu že nedodáš tovar ale dostaneš peniaze? :-)

    Simi je offline (nepripojený) Simi

    Simi
    Dik za nazor.
    Len sa mi nezda fer ze za oktober musime odviest statu dph a az v DPH za november si ju mozem pytat vratit spat, co znamena ze mi ju mozno v januari vratia .

    Simi

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Simi Pozri príspevok
    Dik za nazor.
    Len sa mi nezda fer ze za oktober musime odviest statu dph a az v DPH za november si ju mozem pytat vratit spat, co znamena ze mi ju mozno v januari vratia .

    Simi
    A kedy boli daňové zákony fér? Ony slúžia len na napľňanie daňových príjmov štátu.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Sorry .... môj názor je iný. Trochu ma mýlia tie dátumy s 2011 ... ale ... Ak došlo k vráteniu zálohy pred dodávkou tovaru a pred vyhotovením zálohovej faktúry k platbe vopred, tak túto zálohu nemožno považovať za platbu za tovar vopred, ale iba za nedaňovú zálohu s povinnosťou vrátenia, kvázi pôžičku, nie dodania tovaru. Prijatá záloha je platbou vopred v zmysle § 19, ods. 4, ZoDPH vtedy, ak bol tovar aj dodaný a došlo k odpočítaniu zdaniteľnej zálohy vo vyúčtovacej faktúre. Taktiež je platbou vopred, ak by zálohová faktúra s DPH mohla byť u odberateľa uplatnená v odpočte skôr, než by bolo dohodnuté, že tovar nebude dodaný a záloha vrátená.
    Potvrdzuje mi to aj logický test – ak by 29.10.2010 bol dodaný tovar a 3.11.2010 účinne vrátený ... bola by povinnosť vyhotoviť do 12.11.2010 faktúru a do 18.11.2010 dobropis ? A načo, keď k dodaniu tovaru /keď príjemca mohol s ním podľa § 8, ods. 1 nakladať ako vlastník/ vôbec nedošlo ? Rovnako nie je zdaniteľnou platbou vopred podľa § 19, ods. 4 nejaká stála kaucia, zložená na začiatku roka s tým, že sa bude počas roka odoberať tovar a vždy sa v lehote splatnosti uhradí plná faktúra .... lebo nie je platbou vopred na konkrétne množstvo a druh tovaru.

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Z par.19 ods.4 zákona o DPH vyplýva, že daňová povinnosť z platby prijatej pred dodaním tovaru vzniká dňom prijatia platby. Ale z tohto paragrafu vyplýva aj to, že k dodaniu tovaru po prijatí platby musí dôjsť. Situáciu, ak bola prijatá platba vopred a potom k dodaniu tovaru vôbec nedošlo, par.19 ods.4 nerieši a nie je potrebné na prijatú platbu a vrátenie prijatej platby vyhotovovať faktúru podľa par.75 ods.1. V účtovníctve sa to môže riešiť tak, že účtujeme mylnú platbu 221/378 a vrátenie mylnej platby 378/221.

    heja3 je offline (nepripojený) heja3

    heja3
    Vystavila som zahraničnú predfaktúru, platbu sme obdržali, tovar bol ale dodaný v menšom množstve - vyhotovená zahraničná faktúra, takže odberateľ chce, aby sme mu vrátili zvyšok zálohy. Akú faktúru mám vystaviť? Dobropis, alebo predfaktúru s mínusom?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    vystavila by som fa (ostrú) na dodaný tovar , kde by som odpočítala zálohu...
    výsledok fa by bol mínusom, a túto čiastku by som poukázala .....
    heja3 Ďakujem.

    Vystaviť daň.doklad k prijatej platbe ak následne nedošlo k dodaniu tovaru ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.