Zavrieť

Porady

Prekážky na strane zamestnanca

Dobrý deň,
podľa § 112 ods. 2 zamestnávateľ môže určiť čerpanie dovolenky počas ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca len s jeho súhlasom. V § 114 sa však píše, že dovolenka sa prerušuje len v špecifických prípadoch. Prekážky v práci na strane zamestnanca tam však uvedené nie sú. Chápem tomu správne tak, že pokiaľ zamestnanec pred určením dovolenky zamestnávateľom oznámi prekážku v práci, tak mu zamestnávateľ nesmie určiť dovolenku na tento deň. Avšak ak zamestnanec už ma určenú dovolenku a on neskôr počas jej čerpania navštívi lekára, dovolenka sa mu neprerušuje a zamestnávateľ nemusí prekážku v práci na strane zamestnanca uznať?

Taktiež by som sa chcela spýtať na § 141 ods. 6. Akým spôsobom môže zamestnávateľ určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca netrvá celý rok, poskytne zamestnávateľ náhradu mzdy za prekážky v práci podľa § 141 ods. 2 písm. a) a c) v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roku trvania pracovného pomeru. Zamestnankyňa konci PP 31. 08. A chce si vyčerpať 7 dni na seba a 7dni na člena rodina. Ma na to nárok? Je nejaká možnosť kedy by zamestnávateľ postupoval podľa § 141 ods. 6 a nemusel uznať všetkých 7 + 7 dni? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    1. Áno
    2. ZP upravuje skrátenie nároku len pri začiatku PP počas roka, nie pri ukončení.
    Nárok 7 dní teda ostáva aj v prípade, že PP konci 31.1. - samozrejme nevyhnutne potrebný čas na ošetrenie či vyšetrenie, ktoré nebolo možné vykonať mimo pracovného času. Teda aj 7+7 dní.
    zze/2001-311/141/6
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    milagros208 Ďakujem za rýchlu a jednoznačnú odpoveď.
    milagros208 Ešte pre upresnenie. Ak teda PP vznikne k 01.09.2021, akým spôsom môže zamestnávateľ určiť " krátenie prekážky"? Ďakujem.
    ivka70 Podla ZP
    Od 1.9. Je do konca roka 1/3 roka, cize narok je na 1/3 zo 7 dni 7:3 =2,333 zaokruhlene na cele dni hore, teda 3 dni.

    Ak by vsak PP vznikol 1.8., uz je narok na 2/3 zo 7 dni, 4,666 teda 5 dni.
    milagros208 Vďaka, aj táto informácia sa zíde. Ja som však mala na mysli to, či takýto postup podľa § 141 ods. 6 musí mať niekde písomne dohodnutý, napr. v kolektívnej zmluve alebo internom predpise. Vďaka.
    ivka70 Ano, alebo v zmluve, kedze ZP dava len moznost, nie povinnost.
    milagros208 Ešte raz vďaka.
      zbaliť

    Prekážky na strane zamestnanca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.