Zavrieť

Porady

nesplatený úrok z omeškania navýšený o penále a DPH

prosím zdatných poraďákov o radu:
-naša dopravná spoločnosť mala od roku 2003 neuhradený záväzok, konkrétne u jedného servisu faktúru - penále splatné v roku 2003. Boli vypočítané správne a patrili im, ale konateľ ich nechcel uhradiť, vraj až keď bude treba.
Lenže dnes potreboval opravu, účtareň mu faktúru našla, ale vystavila novú nasledovne:
stará suma penálov z roku 2003 bola navýšená o penále k dnešnému dňu a ešte nato vyrubená 19%-ná DPH, takže z nejakých 5200,-- Sk musel uhradiť takmer 9000,-- Sk.
Bol tento postup správny?dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    JDM
    prosím zdatných poraďákov o radu:
    -naša dopravná spoločnosť mala od roku 2003 neuhradený záväzok, konkrétne u jedného servisu faktúru - penále splatné v roku 2003. Boli vypočítané správne a patrili im, ale konateľ ich nechcel uhradiť, vraj až keď bude treba.
    Lenže dnes potreboval opravu, účtareň mu faktúru našla, ale vystavila novú nasledovne:
    stará suma penálov z roku 2003 bola navýšená o penále k dnešnému dňu a ešte nato vyrubená 19%-ná DPH, takže z nejakých 5200,-- Sk musel uhradiť takmer 9000,-- Sk.
    Bol tento postup správny?dakujem
    To že navýšili penále, je v poriadku. Ale DPH? Penále ako postih za neskorú úhradu určite nie sú predmetom DPH.

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    ďakujem za odpoveď, ale to navýšenie penálov /dopočítanie/ sa bežne nerobí, či áno?

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    JDM
    ďakujem za odpoveď, ale to navýšenie penálov /dopočítanie/ sa bežne nerobí, či áno?
    Záleží na zmluve, ak nejaká je. Ale bežne sa penále dopočítavajú až do dňa úhrady konečnej čiastky.

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    Pôvodná fa na opravu bola uhradená na 4x v roku 2003. Pôvodné penále boli k tejto faktúre vyrátané ku dňom podlžnosti v tom roku 2003, a právom im patria. Ale konatelia neuhradili len tieto penále, ostatné faktúry áno, a práve faktúra na úroky z omeškania - ktorá teda nebola v roku 2003 uhradená,/ ale keďže sa vyhrážali, že auto neopravia, /bola navýšená o penále k dnešnému dňu, a ešte o DPH.
    Nebola nijaká zmluva, proste nič. Ja im chcem napísať, hoci konateľ uhradil celkovú sumu na fa /teda pôvodné penále, navýšené k dnešnému dňu aj ss DPH/, že postupovali nesprávne, a požiadať ich, aby vystavili buď dobropis, alebo to celé stornovali a mi im uhradili len penále za rok 2003.
    ďakujem za názory

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Tak potom penále k penálom sa už neúčtujú. Ak Vás penalizovali vždy ku dňu splátky pôvodnej fa, majú penále vysporiadané. Tieto predmetné penále treba uhradiť a žiadne ďalšie už nemajú právo účtovať. Fa (navýšené penále)treba vrátiť ako neopodstatnenú.

    PS:PS: Ja som dobre Tvoju otázku hneď nepochopila, nakoľko si neuviedla, že Vás už penalizovali a fa bola celá uhradená.
    Už som to vymazala.
    Naposledy upravil účtovník 007 : 25.09.06 at 11:14

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    účtovník 007
    Tak potom penále k penálom sa už neúčtujú. Ak Vás penalizovali vždy ku dňu splátky pôvodnej fa, majú penále vysporiadané. Tieto predmetné penále treba uhradiť a žiadne ďalšie už nemajú právo účtovať. Fa treba vrátiť ako neopodstatnenú.

    PS: Ja som dobre Tvoju otázku hneď nepochopila, nakoľko si neuviedla, že Vás už penalizovali a fa bola celá uhradená.
    Tak som tomu rozumela aj ja. Súhlasím s účtovník 007.

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    Tak si predstavte, že dnes prišiel dobropis na faktúru, kde bolo penále pôvodné navýšené o penále nové do dátumu zaplatenia a DPH, žiaľ aj nová faktúra, ktorá bola ponížená len o DPH.
    Je možné sa na niečo odvolať, ak nesúhlasím s navýšením penálizačnej faktúry o nové penále /penále od roku 2003 zaplatené až 23.09.06/?
    Ďakujem.

    nesplatený úrok z omeškania navýšený o penále a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.