Zavrieť

Porady

Odvádzať daň?

Ahojte poraďáci,

chcela by som sa spýtať ohľadom prenájmu strojov. Sme pobočkou belgickej firmy, ktorá je naším 100 %-tným vlastníkom a prenajíma nám stroje. Prenájom riešime tak, že z celkovej sumy faktúry odvádzame 5 % nášmu daňovému úradu. Chcem sa spýtať, vzťahuje sa na tento prípad dole citovaný zákon? A chápem to správne, že od 01. 05. 2006 sa už táto daň odvádzať nemusí?

§ 13 (zákona o dani z príjmu)


Oslobodenie od dane


(2) Od dane sú oslobodené aj


i) príjmy podľa § 16 ods. 1 písm. e) prvého bodu a druhého bodu a náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe, ktorá je daňovníkom členského štátu Európskej únie a ktorá je aj konečným príjemcom týchto príjmov od daňovníka podľa § 2 písm. d) druhého bodu, ale len ak do dňa výplaty príjmu, počas obdobia najmenej dvadsiatich štyroch mesiacov bezprostredne nasledujúcich po sebe
1. daňovník, ktorý tento príjem vypláca, má najmenej 25 % priamy podiel na základnom imaní konečného príjemcu tohto príjmu alebo
2. konečný príjemca tohto príjmu má najmenej 25 % priamy podiel na základnom imaní daňovníka, ktorý tento príjem vypláca, alebo
3. iná právnická osoba so sídlom v členskom štáte Európskej únie má najmenej 25 % priamy podiel na základnom imaní daňovníka, ktorý tento príjem vypláca, a zároveň má aj najmenej 25 % priamy podiel na základnom imaní konečného príjemcu tohto príjmu.
[Pozn. vyd.: písmeno i) nadobúda účinnosť 1.mája 2006.]
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    no v paragrafe 16 ods 1 pism e je aj prenájom hnuteľných vecí...takže je to podľa tohoto paragrafu oslobodené...

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Toto je síce pravda, ale je uvedené že sú oslobodené len príjmy podľa §16 ods. 1 písm. e) prvého a druhého bodu a nájomné je až bod 4.

    citácia zákona: príjmy podľa § 16 ods. 1 písm. e) prvého bodu a druhého bodu a náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,...

    Len ma zavádza: a náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,...- myslí sa tým prenájom napr. strojov?????

    Vladimír Ozimý
    no v paragrafe 16 ods 1 pism e je aj prenájom hnuteľných vecí...takže je to podľa tohoto paragrafu oslobodené...

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Prosím, neviete ma niekto usmerniť?
    misurka
    Toto je síce pravda, ale je uvedené že sú oslobodené len príjmy podľa §16 ods. 1 písm. e) prvého a druhého bodu a nájomné je až bod 4.

    citácia zákona: príjmy podľa § 16 ods. 1 písm. e) prvého bodu a druhého bodu a náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,...

    Len ma zavádza: a náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,...- myslí sa tým prenájom napr. strojov?????

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Naozaj sa nenájde niekto, kto by mi poradil?????


    misurka
    Prosím, neviete ma niekto usmerniť?

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Prosím , naozaj prosím o radu
    misurka
    Naozaj sa nenájde niekto, kto by mi poradil?????

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Prosím Vás potrebujem pomôcť s výkladom:

    citácia Zákona o DzP, §13 ods.2 písm j: príjmy podľa § 16 ods. 1 písm. e) prvého bodu a druhého bodu a náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,...

    "..... a náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,...- myslí sa tým prenájom napr. strojov?????

    Ide mi jednoducho o to, že mater. spoločnosť, ktorá má sídlo v Belgicku nám na území SR prenajíma výrobné zariadenia. Štvrťročne nám faktúruje nájomné za tieto stroje. Vždy sme túto faktúru neuhrádzali v celk. sume, ale len v zníženej čiastke o zrážkovú daň (5%-nú - ako licenčné poplatky - zmluva o zamedzeni dvojitého zdanenia medzi SR a Belgickom), čiže našej matke sme vpodstate platili 95% z celk. fakt. sumy.

    Avšak k 1.5.2006 dochádza k novelizácii zákona o DzP, kde sa novelizuje §13, ods.2 písm. j, kt. citujem vyššie a práve s výkladom tohto si neviem dať rady.

    Vyplýva mi teda povinnosť platiť zrážkovú daň aj naďalej za nájom výrob. zariadení, alebo toto tiež spadá do: ....náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,... a tento nájom bude pre mňa od 1.5.2006 od dane oslobodený????

    Ďakujem za Vaše drahocenné rady!!!!!

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Naozaj sa nenájde nikto, kto by mi vedel poradiť?

    misurka
    Prosím Vás potrebujem pomôcť s výkladom:

    citácia Zákona o DzP, §13 ods.2 písm j: príjmy podľa § 16 ods. 1 písm. e) prvého bodu a druhého bodu a náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,...

    "..... a náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,...- myslí sa tým prenájom napr. strojov?????

    Ide mi jednoducho o to, že mater. spoločnosť, ktorá má sídlo v Belgicku nám na území SR prenajíma výrobné zariadenia. Štvrťročne nám faktúruje nájomné za tieto stroje. Vždy sme túto faktúru neuhrádzali v celk. sume, ale len v zníženej čiastke o zrážkovú daň (5%-nú - ako licenčné poplatky - zmluva o zamedzeni dvojitého zdanenia medzi SR a Belgickom), čiže našej matke sme vpodstate platili 95% z celk. fakt. sumy.

    Avšak k 1.5.2006 dochádza k novelizácii zákona o DzP, kde sa novelizuje §13, ods.2 písm. j, kt. citujem vyššie a práve s výkladom tohto si neviem dať rady.

    Vyplýva mi teda povinnosť platiť zrážkovú daň aj naďalej za nájom výrob. zariadení, alebo toto tiež spadá do: ....náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,... a tento nájom bude pre mňa od 1.5.2006 od dane oslobodený????

    Ďakujem za Vaše drahocenné rady!!!!!

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    misurka
    Prosím Vás potrebujem pomôcť s výkladom:

    citácia Zákona o DzP, §13 ods.2 písm j: príjmy podľa § 16 ods. 1 písm. e) prvého bodu a druhého bodu a náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,...

    "..... a náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,...- myslí sa tým prenájom napr. strojov?????

    Ide mi jednoducho o to, že mater. spoločnosť, ktorá má sídlo v Belgicku nám na území SR prenajíma výrobné zariadenia. Štvrťročne nám faktúruje nájomné za tieto stroje. Vždy sme túto faktúru neuhrádzali v celk. sume, ale len v zníženej čiastke o zrážkovú daň (5%-nú - ako licenčné poplatky - zmluva o zamedzeni dvojitého zdanenia medzi SR a Belgickom), čiže našej matke sme vpodstate platili 95% z celk. fakt. sumy.

    Avšak k 1.5.2006 dochádza k novelizácii zákona o DzP, kde sa novelizuje §13, ods.2 písm. j, kt. citujem vyššie a práve s výkladom tohto si neviem dať rady.

    Vyplýva mi teda povinnosť platiť zrážkovú daň aj naďalej za nájom výrob. zariadení, alebo toto tiež spadá do: ....náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,... a tento nájom bude pre mňa od 1.5.2006 od dane oslobodený????

    Ďakujem za Vaše drahocenné rady!!!!!
    Ide tu iba o tzv licenčné poplatky, nič iné. (v §13/2i)
    Naposledy upravil Milan Benka : 11.01.07 at 06:59

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    to znamená, že v prípade prenájmu strojov sme aj naďalej povinní odvádzať 5%-nú daň?

    benka
    Ide tu iba o tzv licenčné poplatky, nič iné.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    misurka
    to znamená, že v prípade prenájmu strojov sme aj naďalej povinní odvádzať 5%-nú daň?
    Mišurka! Teba tu vidieť? Rýchlo hovor, čo máš doma za poklad - dcéru,syna?

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    § 16
    Zdroj príjmov daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou

    4. nájomné alebo príjmy plynúce z iného využitia nehnuteľností alebo hnuteľných vecí umiestnených na území Slovenskej republiky; hnuteľnou vecou umiestnenou na území Slovenskej republiky je aj dopravný prostriedok využívaný daňovníkom podľa § 2 písm. d) alebo stálou prevádzkarňou daňovníka podľa § 2 písm. e) v medzinárodnej doprave,

    Miška, podľa ods.4. prenájom aj naďalej odvádzať 5%-nú daň. Ale radšej by som počkala na rady skúsenejších. Môj názor, áno. ods. 4. je prenájom a nie licenčné poplatky.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    misurka
    to znamená, že v prípade prenájmu strojov sme aj naďalej povinní odvádzať 5%-nú daň?
    Áno. . .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.