Zavrieť

Porady

Nájomná zmluva a DPH

Ahojte,

podpísali sme nájomnu zmluvu s neplatcom DPH, kde je dojednaná suma nájmu s DPH . Prenajímateľ však fakturuje sumu dojednanú na zlmuve s DPH ako celkovú sumu na jeho neplatcovskej faktúre. Je to takto v poriadku? Nemal by buď vystaviť fa s DPH a DPH si odviesť alebo proste faktúrovať sumu bez DPH?
8 komentárov     zbaliť
ivka70 neplatca DPH? a vystavit uctovny doklad s DPH? urcite?
co on ma s DPH? vystavi doklad na celu sumu ,ktora je dojednana ( a ktoru chce dostat).
ajca05 On ju fakturuje ako celkovú sumu, bez DPH. chce sumu xxx s DPH, ale DPH nakoniec neodvedie ale nechá si ju.
veronikasad Ako mas dojednanu sumu v nájomnej zmluve? Ci je platiteľ DPH si overis na stranke FS. Pytas sa ako súkromna osoba, alebo firma, platiteľ DPH?
ajca05 Manžel je neplatca DPH, tesne pred registraciou na platcu DPH, prenajímateľ je neplatca DPH. Nájomná zmluva bola podísaná na xxx s DPH, s tým, že suma bola dohodnutá o 20% menej, keĎže sa riešila pred podpisom suma bez DPH no faktúru vystavil podľa nájomnej zmluvy. Čo je o 20% viac ako bolo dohodnuté ústne. Takže keď mu dám opraviť zmluvu, už suma zostane a nám zostáva len buď akceptovať alebo sa vysťahovať.
veronikasad DPH je v najomnej zmluve vycislena? Pokial prenajimatel je neplatitel DPH, nema dôvod fakturaciu navyšovať o ciastku DPH. Zrejme ste sa ústne zle dohodli, ak takuto zmluvu podpisal, bohužiaľ, plati duna v najomnej zmluve.
ajca05 Osobitne vyčíslená nie je, je v nájomnej zmluve len celková cena vrátene DPH. Ďakujem veľmi pekne.
veronikasad Je tam napísané vratane DPH?
ajca05 ano, je to doslovná formulácia
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    V sume nájmu je aj dph, tak ste sa dohodli. Fakturuje sa táto suma ale kedže je neplatiteľ dph, túto na faktúre nikde neuvádza. Ak by fakturoval ZD a Dph, dph musí štáttu odviesť.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ajca05 A nejde potom o krátenie DPH, keď si pýtam sumu s DPH ktorá ale nakoniec neputuje tam kam má? Ale zostáva vo vrecku podnikatela?
    kn-alka ešte raz: neplatca DPH nedojednáva sumu s DPH ale SPOLU sumu.... len sa zle vyjadril.
    ajca05 písomne je dojednaná suma s DPH
    kn-alka tak mu vráť zmluvu na prepracovanie, neplatca DPH o DPH nemá vôbec čo uvažovať

    určite si len stiahol nejakú zmluvu z netu a doplnil svoje údaje
    ajca05 písomne dojednal sumu s DPH. Aj neplatca môže vystaviť fa s DPH, nemá to síce zmysel ale môže a zároveň ma voči štátu rovnake povinnosti ako platca. Snaží sa nás okašlať, takže len preto, že sa pomýlil pri s a bez ja nemám žiadnu obranu, len sa vysťahovať ak nesúhlasím s jehoo nevýšením. Ked mu ju vrátim, akurát sa nechám obabrať o tých 20% už definitívne, lebo vie, že ked sme už nastahovaní, bude to pre nás komplikácia.
    Tweety a prečo ste potom podpísali zmluvu s dph, keď sa ti to terazky nepáči? Nemali ste ju podpísať, keď si myslíš, že ťa chve okašťať
    ajca05 Pretože ju podpisoval manžel, ktorý si neuvedomil, že pánko je neplatca. Že sme ju nemali podpísať som zistila aj sama. vďaka, teraz pre mňa trošku nerealizovateľná zmena
      zbaliť

    Nájomná zmluva a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.