Zavrieť

Porady

aký typ DP

Chcem poprosiť o radu, osoba, ktorá bola v roku 2021 zamestnaná, od 1-4/2021 poberala dávku 300 € mesačne v rámci prvej pomoci, keďže bola prevádzka zatvorená z dôvodu pandémie.

Za toto obdobie si sama platila zdravotné poistenie.

15.12.2021 s ňou ukončili pracovný pomer, nakoľko bola prevádzka zrušená.

Chcem sa opýtať, aký typ DP má podať, aby tam mohla uviesť to platenie zdravotného poistenia? V daňovom priznaní typ A neviem kde by sa to dalo uviesť. Môže podať DP typ B, aj keď nie je SZČO?

Alebo to zaplatené ZP, nie je v DP potrebné uvádzať?, čo sa týka daní, tam žiadna zmena nebude
12 komentárov     zbaliť
ivka70 Ak platene ZP nie je viazane na zamestnanie, nemoze si ho uplatnit v DP a odpocitat od prijmov zo zamestnania. Takze ho neuvdza nikde.
veronikasad pracovný pomer v apríli skončil ?, resp. trval počas poberania príspevku Prvej pomoci ?
babi2 nie neskončil, ona bola zamestnaná už v predchádzajúcom roku, len z dôvodu pandémie bola prevádzka zatvorená, od 05/2021 bola znovu otvorená, majiteľ ich však v období zatvorenia prevádzky odhlásil z poisťovní, PP jej skončil 16.12.2021, teda aspoň si myslím že to bolo tak
veronikasad mali teda neplatené volno a poberala SOS-dotáciu ? Keď píšeš že si sama platila zdr.poistenie ...
babi2 áno, asi tak
veronikasad V tom prípade by som tie preddavky na zdr.poistenie pripočítala k zdr.poisteniu zo zamestnania a priložila doklady o zaplatení.
babi2 Ďakujem
babi2 tak som sa konečne dovolala na DÚ, bolo mi povedané že má si podať DP A, to zaplatené poistenie nikde neuvádza, vraj to si zdravotné poisťovne kontrolujú len pri DP typ B , asi preto majú v tom taký "poriadok"
veronikasad určite DP typ A, len keby mala vyšší príjem, znížilo by jej to základ dane a mala by vyšší preplatok. Teraz je to vlastne jedno
babi2 áno je to jedno, len ja som si myslela, že je to v DP niekde treba uviesť kvôli tej kontrole, ktorú, teda sa tvária, že majú prepojenie
veronikasad kvoli kontrole nie - ZP si aj tak dá do RZZP to čo jej "pasuje"
babi2 no veď :-(
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    babi2 Ivka, ďakujem za rýchlu odpoveď, na dani to nič v tomto prípade nemení, bude jej tak, či tak vrátená celá daň ktorú zaplatila, ja som len myslela, či to nie je potrebné uvádzať kvôli kontrole, či prepojeniu ZP - DÚ
    ivka70 Nie, v DP to neuvadzas. Dan jej vratia, ak to tak vyjde. Ale moze mat nedoplatok v RZZP,

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.