Zavrieť

Porady

Aký bude priemer pre výpočet dovolenky po nástupe z rodičovskej dovolenky?

Poprosím o radu
Pani sa vráti po 6 rokoch z rodičovskej do zamestnania - zatiaľ má klasický prac.pomer ako odchádzala na pevú materskú s príjmom cca 1200 eur. Po návrate jej bude ponúknuta dohoda s minimálnou mzdou. Zostáva jej dovolenka z troch materských - predpokladá, že na tú dohodu bude robiť len dva mesiace a potom odíde, len si nevieme rady s tou dovolenkou, či vyčerpať alebo preplatiť po dvoch mesiacoch a s akým priemerom. Celkom má 60 dní dovolenky - 3 materské.
Ďakujem
7 komentárov     zbaliť
Mila123 použijete pravdepodobný zárobok , podľa § 134 ZP, taký aký by zrejme dosiahla na svojom prac. mieste keby pracovala........čudovala by som sa nastupujúcej z MD, že podpíše dohodu o zmene prac. zmluvy a dostane minimálnu mzdu........
Benko Je to jej nápad, firma nemá činnosť už dva roky, mala skončiť po materskej. Pracu bude mať až o dva mesiace asi preto chce byť zamestnaná aj na tie dva mesiace.
veronikasad Teda nejde sa evidovať na úrad práce, ale bude vo firme pokračovať napr.na dohodu o pracovnej činnosti? Alebo si dohodou myslela dohodu o zmene pracovnej zmluvy?
slavka226 Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako by mal vypočítať zamestnávateľ priemer na preplatenie dovolenky a odstupného po RD. Môj zamestnávateľ tvrdí, že priemer ma byť vypočítaný z min. mzdy, pretože moja prac. pozícia počas RD zanikla a tým pádom by som nedostala plat, ktorý som mala pred RD. Čiže tvrdí, že môj predpokladaný zárobok je min. mzda.
veronikasad Navysovali ste jej mzdu pred nástupom na MD kvôli vyššiemu materskemu?
Benko Nie, plat sa jej nezvyšoval, od nástupu mala taký, je to konateľova neter.
Mila123 nikto nepracuje na jej prac. mieste? po 3 RD má ten istý plat? ukončí sa jej PP?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Prečo by mal zamestnanec pristúpiť po návrate z RD na dohodu zmenu pracovnej zmluvy v jeho neprospech? A zvlášť ked má toľko nevyčerpanej dovolenky?

    Ak nemá priemer na výpočet dovolenky, vypočíta sa prevdepodobný.
    A tam by ste mali brať do úvahy aj to, ako by sa jej zdvíhal zárobok ak by pracovala.
    Benko Ďakujem za reakciu a radu. Už som vpredu písala ako to je, ale tie dva mesiace aj keď na dohodu si dohodla ona a konateľom.
    avalik Čiže sa ukončí PP dohodou k určitému dňu. A dva mesiace bude ešte pracovať na DOPČ/DOVP s dohodnutou mesačnou odmenou vo výške MM?

    HR Art je offline (nepripojený) HR Art

    HR Art
    Ideálne je nechat jej tu dovolenku vycerpat.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    S tým ponúknutím dohody nepostupujete v súlade so ZP. Predsa platí §157 odst. 2 Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.

    A aký priemer na dovolenku? Podľa §134 pravdepodobný. Dovolenku, ktorú si nemohla vyčerpať pre čerpanie M a RD, si vyčerpe po nástupe do práce. Pozri ZP §113.
    Benko Ďakujem za reakciu. Už som hore písala, firma nemá činnosť dva roky, mala mať ukončený PP po materskej. Ale nie som konateľ a i spoločník.
    Tweety Veď nastúpi na svoju pôvodnú pozíciu, počas VD bude čerpať D a potom PP skončí. Žiadnu špekuláciu s Dohodou netreba(aj tak by to bolo nezákonné). Ak dostane výpoveď z organiz. dôvodov, vznikne jen nárok aj na odstupné, aj na preplatenie prípadne nevyčerpanej D.

    Aký bude priemer pre výpočet dovolenky po nástupe z rodičovskej dovolenky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.