Zavrieť

Porady

Prekazka v praci - osetrenie, je toto zákonné?

Zdravím
Prosím vás o radu, v priloženej fotke je text zamestnávateľa ktorý urobil zmeny,doteraz nebol problém zobrať ošetrenie kedykoľvek a vždy preplatil celý deň,teraz po novom iba 3 hodiny???

Ďakujem za rady
Naposledy upravil printerscd : 07.02.23 at 08:36
IMG_20230206_202637_206_2.jpg  
5 komentárov     zbaliť
ivka70 po doplneni prilohy: nic nezakonne na tom nie je..... je to presne o tom, ze zamestnavatel chce mat na potvrdeni nevyhnutne potrebny cas.....
veronikasad Žiadnu fotku nevidieť...
Aký je týždenný fond pracovného času? Máte pružný pracovný čas?
Chobot Ja vidím prílohu...
ivka70 10:36 ju doplnil ....
Taynee Je to v poriadku, zamestnavatel postupuje korektne a zaroven v zmysle Zakonnika prace.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Kedze priloha sa neda posudit, tak len vseobecne:

    Zakonnik prace v §141 Dôležité osobné prekážky v práci
    hovori o nevyhnutne potrebnom case na vysetrenie alebo osetrenie.
    Zamestnavatel k tomu moze ytvorit interny predpis s detailmi za akych podmienok co uzna. Tuto nahradu plati zamestnavatel zo svojich penazi, ich optimalne vyuzitie by mal strazit.
    Standardne by mal lekar vyznacit na priepustke cas vysetrenia a zamestnaec ma narok na preplatenie toho casu plus nevyhnuty cas na presun tam a spat do zamestnania. Je napr. celkom pochopitelne, ze ak lekar ordinuje do 12:00, tak zamestnavatel neuzna volno cely den az do 16:00.
    Celodenne osetrenie uznavaju zvycajne zamestnavatelia len v pripade, ze ide o vysetrenie mimo miesta bydliska/pracoviska, kde navrat v ramci pracovnej zmeny nie je mozny.

    §141 Dôležité osobné prekážky v práci
    ...
    (2)Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
    a)vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
    1.pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

    po doplneni prilohy: nic nezakonne na tom nie je..... je to presne o tom, ze zamestnavatel chce mat na potvrdeni nevyhnutne potrebny cas.....aby narok posudil podla zakona
    Naposledy upravil ivka70 : 07.02.23 at 08:41
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    printerscd malo by to už zobrazovat
    ivka70 doplnila som odpoved ....
    veronikasad Súhlasím s doplnenym posledným odstávcom od Ivky. Návšteva lekára nie je ďalších 7 dní dovolenky, ktorú si musí zamestnanec vybrať celodenným vysetrenim
    printerscd Jasne,ale zubára mám od práce 40 km, a príde zamna kolega na zmenu takže prečo by mali nemohol uznať celý deň ako do teraz?
    pavol54 zaujímavejšie je ak má zamestnanec bydlisko 40 km od zamestnávateľa
    Taynee Uznaju ti predsa 4 hodiny - to je doprava ku zubarovi, vysetrenie a doprava naspat. Musis sa vratit po osetreni do prace - je to pracovne volno na navstevu zdravotnickeho zariadenia a na vysetrenie. Nemylme si pojmy. Ak by zakonodarca chcel, aby mali zamestnanci dalsich 7 dni volna na seba a dalsich 7 dni na rodinneho prislusnika, dal by to rovno pod dovolenku a nie ako prekazka v praci na strane zamestnanca. Ak prekazka zanikne - odides od lekara, si povinny prist do prace, alebo si zobrat na zvysok dna dovolenku.
      zbaliť

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    https://www.autora.sk/zz/2001/311/#1..._prekky_v_prci .....pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas....

    Nevyhnutne potrebný čas určí lekár a nie zamestnávateľ

    v prílohe nevidím žiadnu nekorektnosť, jasné, že zamestnávateľ má právo neuznať celodenné ošetrenie, ak bol zamestnanec na odbere krvi ráno o siedmej a smena mu začína poobede o druhej

    .... zdá sa, že doteraz bol Váš zamestnávateľ príliš zhovievavý....
    Naposledy upravil kn-alka : 07.02.23 at 08:42
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    printerscd Začiname zmenu ráno o 6:00 a už do predu nahlasim že idem napr.k zubárovi takže príde zamna kolega do predu dohodnutý aby ma zastupil
    kn-alka však áno, a to tam vlastne zamestnávateľ aj píše: nahlásiť dopredu a uviesť na potvrdení čas ošetrenia
    printerscd Takže môže byť tak ako do teraz,že "platí celý deň" či musí byť pečiatka od dvoch lekárov aby platilo celý deň ?
    veronikasad Daj si na priepustke potvrdiť čas odchodu z ambulancie a nebudeš mať problém s preplatenim
    kn-alka ak lekár napíše, že platí celý deň, zamestnávateľ by to mal akceptovať.... ale je pravda, že lekári "klamú"

    ... a celý deň predsa neznamená, že do polnoci
    veronikasad Jarka, takú priepustku by som ako zamestnávateľ najmä pri popoludňajšej a nočnej zmene neakceptovala
    printerscd Ok,ale ja už do práce neidem v ten deň takže priepustku nevypisujeme
    printerscd Jasne,chodíme na vyšetrenie iba ak nám vychádza denná zmena
    veronikasad Zákonník práce hovorí jasne, nevyhnutne potrebný čas na vyšetrenie alebo ošetrenie v zdravotníckom zariadení, ktorý musí zamestnanec preukázať...
    Ako by si postupoval, keď by si ty bol zamestnávateľom?
    cami pridám sa aj k tejto téme, kolegyňa mii tvrdí , že môže mať aj 7 dní Pčka po sebe, ja tvrdím že nie....ak má byť ošetrený 7 dní tak nech mu lekár dá PNku. ako to vlastne je? možno by bolo dobré to ošetriť vo vnútornej smernici (čas nevyhnutný na ošetrenie max 2 dni po sebe)
    ivka70 Zakon nestanovuje, ci moze alebo nemoze byt osetrenie 7 dni po sebe.

    Kludne to moze byt tak ,ze zamestnanec bol kazdy den na nejakom vysetreni ... dovod na PN, najma ak ide o vysetrenia u roznych lekarov, v takom pripade nie je.
    podstatne je ...a ZP stanovuje, ze ma narok na nevyhnutne potrebny cas.

    Nemozete stanovit max 2 dni po sebe, boli by ste prisnejsi ako zakon.
    Stanovte sledovanie nevyhnutne potrebneho casu ...na to mate narok a tym vam ubudnu osetrenia vypisovane namiesto PN.
    cami dakujem
      zbaliť

    Prekazka v praci - osetrenie, je toto zákonné?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.