Zavrieť

Porady

Akym sposobom je najvyhodnejsie prejst na matersku v mojom pripade?

Dobry den. K 30.4.2021 sa mi skoncil pracovny pomer, ktory trval od 09/2012. 07/2015 som nastupila na MD, potom presla na RD, 04/2018 som nastupila na dalsiu MD a RD (do 28.04.2021). Od 01.05.2021 do 01.09.2021 som bola vedena na urade prace. Od 01.09.2021 pracujem v sucasnom zamestnani. Prezivam vela stresu, nemam cas na rodinu, robim aj po nociach, aby som stihala, a uz sa mi kvoli tomu zacina zhorsovat zdravotny stav. Zarabam 1200 eur v hrubom. V praci sa zmenilo vedenie, a odvtedy uvazujem o podani vypovede. Pritom s manzelom planujeme mat dalsie dieta. Zatial som ani nehladala ine zamestnanie, neviem, ako sa mam rozhodnut... Chcem sa rozhodnut podla toho, co bude pre mna v tejto situacii najvyhodnejsie riesenie, kedze je tu viacero faktorov, ktore musim brat do uvahy.
Podat vypoved hned a zaevidovat sa na urade prace? Poziadat o davku v nezamestnanosti? Hladat si nove zamestnanie (sice tu, kde zijem, nie je vela moznosti)?
ivka70 narok na podporu v nezamestnanosti vznikne najskor v septembri ... takze aspon dovtedy by som vydrzala v aktualnej praci
veronikasad Ešte pozerám tie dátumy, ak si evidenciu na ÚP ukončila 1.9.2021, nová dávka ti skôr ako 1.9.2023 nevznikne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ťažko radiť pokiaľ ešte nie si tehotná a teda ani nepoznáš dátum pôrodu.
    Pre vznik nároku na materské potrebuješ 270 kal.dni nem.poistenia v posledných dvoch rokoch. Ak chces aby ti bola dávka vyplatená z nového zamestnania, nem.poistenie musí trvať bez PN 90 kal.dni
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Deedee89 Ďakujem!
    Takže mala by som dať výpoveď najskôr 1.9.2023(?) Potom bude plynúť výpovedná lehota - teda 2-3(?) mesiace ešte odrobím (asi by bolo vhodné vyčerpať si aj zvyšnú dovolenku), a takto mi vznikne nárok na podporu v nezamestnanosti?
    A kebyže sa mi podarí otehotnieť hneď teraz, tak by som na materskú nastupovala začiatkom marca. Ak sa to podarí až o niekoľko mesiacov neskôr, tak môže byť "medzera" medzi skončením podpory a nástupom na MD. Aj tak by som dostávala materskú, či už nie?
    Prepáčte, ak mám blbé otázky, no aj keď mám už deti, na MD som nastupovala z práce, čiže nemám v tom jasno, ako to vychádza, ak je človek nezamestnaný... Ďakujem vopred za objasnenie, poradenie!
    veronikasad Ak výpoveď zamestnávateľovi doručis do konca júla (najlepšie osobne a dať si potvrdiť kópiu), výpovedná doba začne plynúť od 1.8. a pracovný pomer skončí 30.9.2023. po tomto termíne sa môžeš zaevidovať na ÚP s nárokom na dávku v nezam.
    veronikasad Ako to bude s materským ťažko radiť, kým ešte nie si tehotná. Možnosti je viac, ozvi sa ak to bude aktuálne.
      zbaliť

    Akym sposobom je najvyhodnejsie prejst na matersku v mojom pripade?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.