Zavrieť

Porady

Podpora po RD

Dobrý deň.
Rodičovská dovolenka mi končí 18.11, po rodičovskej by som chcela poberať podporu. Mám ešte 36dní dovolenky. Ku akému dňu bude najlepšie dať výpoveď v práci a aký dátum čerpať dovolenku a koľko dní si dať preplatiť? Kvôli maximálnej podpore
Ďakujem za odpoved!
9 komentárov     zbaliť
veronikasad Vieš sa so zamestnávateľom dohodnúť na ukončení pracovného pomeru dohodou?
hanka21 Myslím si, že ano.
Ak sa nedohodnem, mám možnosť dostať najvyššiu podporu aj tak ?
hanka21 Veľmi by som bola vďačná aj za radu, kedy je najvhodnejšie oznámiť to zamestnávateľovi.
Čítala som veľa článkov o tom, ale veľmi tomu nerozumiem a nerada by som prišla o túto možnosť, keďže mi dieťa z kapacitných dôvodov neprijali do škôlky a nárok na predĺžený RP nemám.
ivka70 Ked ti dieta neprijali do skolky, mas narok poberat dalej rodicovsky prispevok. Bola zmena zakona od maja.
hanka21 Dieťa bude mat 3 roky až v novembri, nárok by som mala len keby 3 roky dovŕši do 31.8.
veronikasad Písala som do SP, čerpania dovolenka v roku 2021 ti neovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti
hanka21 Veľmi pekne ďakujem za pomoc, tak dúfam že to vyjde.
veronikasad Nechaj mailovú adresu v tvojom profile, pošlem ti celé stanovisko SP na mail
hanka21 Nechám to tu, lebo to neviem nastaviť.
hanka9579@gmail.com
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ukončenie rodičovskej dovolenky treba oznámiť zamestnávateľovi pisomne, mesiac vopred.
    Ak sa dohodnes, treba poslať oznámenie okolo 10. októbra a žiadať ukončenie RD k
    16.11.2023, na 17.11. čerpanie riadnej dovolenky a súčasne k tomuto dátumu ukončenie pracovného pomeru dohodou v zmysle par.60 Zákonníka práce.

    Nárok na dovolenku :
    r. 2019 - 4/12 ročného nároku
    r. 2020 - 11/12 ročného nároku - krátenie z titulu PN o 1/12 (
    r. 2021 - 10/12 ročného nároku - krátenie z titulu PN o 2/12
    r. 2022 - nárok nevznikol
    r. 2023 - ku dňu ukončenia prac.pomeru nárok nevznikne.

    Ak máš do 33 rokov, ročný nárok 4 kal.týždne = 6,5+18+16,5 = 41 - vyčerpané 22 dní = zostatok 19 dní.
    Naposledy upravil veronikasad : 01.08.23 at 18:04
    32 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    hanka21 Veľmi pekne ďakujem za radu, a k datumu 18.11 sa mám prihlásiť na UPSVaR?
    veronikasad Áno. Prever si už teraz u zamestnávateľa či s dohodou súhlasí, ak nie, ozvi sa. Budeme riešiť výpoveď
    hanka21 Ešte raz veľmi pekne ďakujem!
    Dam vedieť
    Prajem pekný deň
    hanka21 Pozerám sa aj na dátumy a 17.11 je sviatok vychádza na piatok a v sobota 18.11 na urad sa potom dá prihlásiť pondelok 20.11 aj spätne ?
    veronikasad Prehliadla som ten sviatok, potom ukončenie RD treba posunúť na 15.11., 16.11. čerpať dovolenku. Pracovný pomer ukončiť 17.11. Na UP stačí ísť do 7kal.dni, zaeviduju ťa spätné .
    hanka21 Ospravedlňujem sa že mám stále veľa otázok, ale ešte som zabudla napísať jednu vec, ak som pred MD mala hrubú mzdu minimálnu, aj tak je možné čerpaním a preplatením dovolenky získať maximálnu podporu ? Chcem vykryť mesiace keď budem bez príjmu.
    Na UP som dostala radu aby som sa dala na neplatené voľno ???? alebo sa informovala na mestskom/ obecnom úrade či nepoznajú staršiu pani v okoli ktorá mi bude strážiť dieťa kým budem v práci.
    veronikasad Prečo neplatené voľno?
    Áno, aj pri minimálnej mzde, ak dodrzis postup ako som písala, zbytok dovolenky ti zamestnávateľ preplati, budeš mať maximálnu dávku v nezamestnanosti . Mzdárka si však musí splniť oznamovacie povinností voči SP.
    Mám osobnú skúsenosť, keď zamestnankyňa pri takomto postupe dosiahla maximálnu dávku v nezam.sj pri polovičnom úväzku pred nástupom na
    MD. Dúfam, že sa od februára t.r.zakon nezmenil.
    Ďalšou podmienkou však je, že si počas RD nemala žiadny príjem ani čerpanie dovolenky
    hanka21 16.7. 2021
    Mi poslali okolo 400€ nejakú časť dovolenky, ale nemám žiaden papier o tom, iba podľa výpisu z účtu, pred mesiacom cca som sa informovala koľko mám zostatok dovolenky a napísali mi že tých 36 dni. Môže to byt problém ?
    veronikasad To ti vykázali čerpanie dovolenky, preplácať sa dá len pri skončení pracovného pomeru. Je to už viac ako dva roky, nemal by byť problém, ale úplne istá som nie si.
    hanka21 Materskú som mala podľa výpisu z zdravotnej poisťovne ( mám po ruke appku) 11. 10. 2020 -
    05. 06. 2021
    hanka21 Viem niekde zistiť či to bude problém ?
    veronikasad Zisti si u zamestnávateľa čo to bolo za dovolenku, odkedy ti evidujú rodičovskú dovolenku. Večer napíšem dotaz na ústredie SP
    hanka21 Volala som so zamestnávateľom, s výpoveďou dohodou problém nebude, povedal že mám prísť začiatkom októbra a dohodneme sa presne na tie dátumy. Dovolenka 6/21 bola čerpaná, ale nevedel mi presne povedať koľko dní ( podľa sumy a starých výplatných pások tipujem 10-13)
    veronikasad Ešte zisti dátum nástupu na rodičovskú dovolenku
    hanka21 Zistila som si to zo ZP .
    01. 09. 2019 - 29. 06. 2021 mám napísané že za mna platil zamestnávateľ.
    11. 10. 2020 - 05. 06. 2021
    Platil za Vás štát (PN/OČR/materská) —> to je koniec materskej
    Rodičovská mi začala 30.6.2021
    Čo znamená, ( ak to správne chápem) že rozdiel od 5.6 kedy mi skončila materská a 30.6 začala rodičovská je vlastne čerpaná dovolenka.
    hanka21 Takže +- 16-17 dní čerpanej dovolenky
    avalik oznámila si písomne ukončenie MD a nástup na RD zamestnávateľovi v r 2021?
    hanka21 Písomne nie, je to problém ?
    avalik no bola to tvoja povinnosť, pravdepodobne si ty nežiadala o čerpanie dovolenky medzi MD a RD, že?
    hanka21 Áno vtedy som žiadala ja.
    avalik OK, takže aj po tomto čerpaní máš zostatok 36 dní?
    hanka21 Tak mi povedal pred mesiacom zamestnávateľ a dnes počet dní znova potvrdil.
    veronikasad Aký máš ročný nárok dovolenky? V roku 2021 si čerpala za ktorý rok?
    hanka21 Ročný nárok myslím že 20 dní.
    Do práce som nastúpila 9/2019
    21.02. 2020 - 10. 03. 2020 —> PN
    11.3.2020 - 20.5.2020 som pracovala
    21. 05. 2020 - 10. 10. 2020 —> rizikové tehotenstvo PN
    Následne materská
    Z výplatnej pásky poslednej 02/20 nárok 21,5dňa a zostatková 18,5dňa. Novšiu nemám. Nepamätám si presne, či mi ju dali alebo nie, v teda bola prvá vlna covidu, tak presne neviem.
    veronikasad Ten nárok čo si uviedla, ak si už vyčerpala 18 dní nie je správny. Za rok 2019 a 2020 si čerpala nejakú dovolenku? Za rok 2022 a 2023 ti počas rod.dovolenky žiadny nárok nevznikol
    hanka21 18,5 dňa som mala pred PN a následnou materskou. Nepamätám si, že by som 2020 čerpala nejakú dovolenku.
    avalik takže doplň:
    2019: presný dátum nástupu, dni čerpania PN, dovolenky
    2020: spočítaj pracovné dni vrátane sviatkov na PN
    2021: počet pracovných dní vrátane sviatkov na RD, presný počet dní čerpania dovolenky
    2022: nevznikol nárok na dovolenku,
    2023: tiež bez nároku na dovolenku (ak neodpracuješ aspoň 21 dní do konca roka, či skončenia PP)
    hanka21 2019: deň nástupu 1.9. 2019 mala som 6,5 dňa dovolenkový nárok. Vyčerpala som 5 dní zostalo mi 1,5 dňa dovolenky v roku 2019 som nebola PN

    2020: Prvá PN 13 pracovných dní, druhá PN ( rizikové tehotenstvo) 102 dní. Po druhej PN materská do 05.06.2021

    2021: Materská v roku 2021 trvala 111 pracovných dní a rodičovská trvala 132 pracovných dní.
    06/21 čerpaná dovolenka 17 dní

    Cez MD ani RD som nepracovala, ani nemala iný príjem.
    veronikasad aktuálny vek ? V roku 2020 si nečerpala žiadnu dovolenku ?
    veronikasad výpočet nároku na D za r.2019-2023 som doplnila do odpovede
    hanka21 Momentálne mám 24 rokov. Ďakujem za výpočet, ale počet dni zostávajúcej dovolenky by nemalo ovplyvniť podporu, však ?
    2020 si nie som istá či som mala dovolenku, ale myslím že nie.
    hanka21 Prečo mi zamestnávateľ povedal tých 36 dni ? Dokonca 2x
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Takže po doplnení v komentároch:

    2019: 4/12 z 20 dní = 6,5 dňa, čerpané 5 dní v 2019, čerpané1,5 dňa v 2021 zostatok 0
    2020: narodilo sa dieťa = ročný nárok 25 dní, 1/12 krátenie za PN = 23 dní. čerpanie 15,5 dňa v 2021 = zostatok 7,5 dňa
    2021: 25 dní - 2/12 krátenie za RD = zostatok 21 dní
    r. 2022 - nárok nevznikol
    r. 2023 - ku dňu ukončenia prac.pomeru nárok nevznikne.

    celkový zostatok 28,5 dní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.