Zavrieť

Porady

Odvody čiastočne invalidného zamestnanca

Saly Saly

Saly je offline (nepripojený) Saly

Prosím o informáciu
Počula som,že čiastočne invalidný dôchodca toho času ešte nepreverený,zamestnaný na pracovnú zmluvu nemusí platiť do niektorých fondov soc.poist.Je to pravda a ak áno tak do ktorých a od kedy je to platné? Za info ďakujem Saly
Usporiadat
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

Myslím, že pokiaľ je invalid do 70% tak platí odvody ako normálny zamestnanec s rozdielom odvodov do ZP tam platí 5% zamestnávateľ a 2% zamestnanec.


Opravte ma, ak sa mýlim.
0 0
Antonia1 Antonia1

Antonia1 je offline (nepripojený) Antonia1

Saly
Prosím o informáciu
Počula som,že čiastočne invalidný dôchodca toho času ešte nepreverený,zamestnaný na pracovnú zmluvu nemusí platiť do niektorých fondov soc.poist.Je to pravda a ak áno tak do ktorých a od kedy je to platné? Za info ďakujem Saly
Pozri aj tu:
http://www.porada.sk/t30460-invalidn...ca-nad-70.html
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Saly píše, že zatiaľ nebol preverený. Ak nebol preverený, odvody do SP platí v plnej výške a do ZP v 1/2 (5%+2%).
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

No ja neviem. Včera som si prečítala príspevok od Jožka Mihála a nedá mi nezareagovať. Najlepšie bude keď to sem pricapím.

V tabuľke sadzieb poznámka 2:

2 - invalidné poistenie neplatí SZČO a dobrovoľne poistená osoba, ktorá je dôchodkovo poistená po dovŕšení dôchodkového veku, poistenec, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok a invalidný dôchodca viac ako 70 %."

Správne je:

Invalidné poistenie okrem vyššie uvedených osôb neplatí ani osoba, ktorej bol priznaný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných do konca roka 2003 a podľa výkladu SP ani osoba, ktorej bol priznaný čiastočný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných do konca roka 2003.

Takže podľa tohto záleží od toho či mu bol priznaný ČID ešte do konca roka 2003.

Prikladám aj link na celú tému:http://www.porada.sk/t33546-nove-vym...tml#post308083
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Simonab
No ja neviem. Včera som si prečítala príspevok od Jožka Mihála a nedá mi nezareagovať. Najlepšie bude keď to sem pricapím.

V tabuľke sadzieb poznámka 2:

2 - invalidné poistenie neplatí SZČO a dobrovoľne poistená osoba, ktorá je dôchodkovo poistená po dovŕšení dôchodkového veku, poistenec, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok a invalidný dôchodca viac ako 70 %."

Správne je:

Invalidné poistenie okrem vyššie uvedených osôb neplatí ani osoba, ktorej bol priznaný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných do konca roka 2003 a podľa výkladu SP ani osoba, ktorej bol priznaný čiastočný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných do konca roka 2003.

Takže podľa tohto záleží od toho či mu bol priznaný ČID ešte do konca roka 2003.

Prikladám aj link na celú tému:http://www.porada.sk/t33546-nove-vym...tml#post308083
Podľa zákona by platiť všetko do SP mali, ale to čo som dala modré :"podľa výkladu SP" platiť IP nemusia. T.j. treba si zvážiť, či postupovať podľa výkladu SP alebo podľa zákona.
0 0
SMartina SMartina

SMartina je offline (nepripojený) SMartina

A ako je to s niekým, kto je ZŤP, a má priznaný dôchodok na 41% ??? Invalidný dôchodca je už od rok 1987. Ďakujem.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Janka ďakujem za upresnenie. Ale zdá sa to logické. Keďže zamestnanec ešte nebol prehodnotený, nikto nevie na koľko % mu priznajú pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Myslela som, že preto tam je ten výklad z SP.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

SMartina
A ako je to s niekým, kto je ZŤP, a má priznaný dôchodok na 41% ??? Invalidný dôchodca je už od rok 1987. Ďakujem.
Tento ID už musí platiť do SP všetky odvody, nakoľko už prehodnotený bol a nemá mieru pklesu nad 70%.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Simonab
Janka ďakujem za upresnenie. Ale zdá sa to logické. Keďže zamestnanec ešte nebol prehodnotený, nikto nevie na koľko % mu priznajú pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Myslela som, že preto tam je ten výklad z SP.
To že neprehodnotení ID neplatia invalidné poistenie rieši prechodné ustanovenie v §277 ods.4. O ČID sa v prechodných ustanoveniach nehovorí.
0 0
Saly Saly

Saly je offline (nepripojený) Saly

Veľmi pekne ďakujem za rady všetkým. Ak budem môcť aj ja niekomu pomôcť,budem rada Saly
0 0
dopravca dopravca

dopravca je offline (nepripojený) dopravca

Mám takýto problém. Zamestnanec čiast. inv. bol zamestnaný na HPP, odvody do ZP platil 2% a 5%. Po čase zmenil PZ na polovičný úväzok a začal podnikať, založil si s.r.o. Môžem mu aj nadalej zrážať iba 2 a 5%? Považuje sa tento PP na polovičný úväzok za HPP, nakoľko znížené odvody do ZP sa platia iba z HPP. Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pre použitie znížených odvodov je jedno na aký úväzok je pracovná zmluva. Dôležité je to, že je ČID - takže použijú sa stále odovdy do ZP 2+5%.
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Dobrý deň.Prosím Vás o radu, nakoľko sa s tým stretávam prvý krát. Od 1.6.2008 sme zamestnali invalidného zamestnanca s mierou poklesu 50%.
Je teda považovaný za čiastočného ID ?
Mal by platiť do Sp normálne a do ZP len 2% za neho a 5% za firmu ?
A má nárok na OP dane ?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Prišlo mi usmernenie zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne? že od 1. mája 2008 nadobudol účinnosť zákon č. 139/2008 Z.z. z ktorého vyberám: " že u občanov s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť od 20% do 40% sa sadzba na zdravotné poistenie ( § 12 zákona č. 580/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov ) už nemôže znižovať a od 1. mája 2008 sa tieto osoby pre účely zdravotného poistenia posudzujú ako osoby bez zdravotného poistenia.
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Dobrý deň.Prosím Vás o radu, nakoľko sa s tým stretávam prvý krát. Od 1.6.2008 sme zamestnali invalidného zamestnanca s mierou poklesu 50%.
Je teda považovaný za čiastočného ID ?
Mal by platiť do Sp normálne a do ZP len 2% za neho a 5% za firmu ?
A má nárok na OP dane ?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Do SP platí všetko, pre ZP má polovičné sadzby, na nezdaniteľnú časť má nárok.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zamestnanec bol rok PN , uznali ho za invalidného dôchodcu. Zamestnávateľ ho prijal naspäť do trvalého pracovného pomeru. Kedy bude mať nárok opäť na nemocenské dávky v prípade, že by bol opäť PN?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zamestnanec má nárok na nemocenské dávky (nemocenské, ošetrovné) od 1.dňa zamestnania - tu nie je "čakacia lehota" 270 dní.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Jana Motyčková Pozri príspevok
Zamestnanec má nárok na nemocenské dávky (nemocenské, ošetrovné) od 1.dňa zamestnania - tu nie je "čakacia lehota" 270 dní.
Janka , ďakujem za odpoveď.
Ja som tiež tak informovala lekárku, ale tá "odmieta" dotyčnému vystaviť PN-ku, že aj tak nemá nárok...iba to bude mať ospravedlnené. Hoci som ju presviedčala, že to nie je pravda ....a že vlastne "čo ju je do toho" nech mu vystaví PN a že to nie je jej starosť, či mu ju niekto preplatí alebo nie.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Dosť často sa píše o poberateľoch invalidných dôchodkov, ktorí doteraz "neboli preverení"... Ako je to vlastne s tým preverovaním po náleze ústavného súdu?
Budú ešte v budúcnosti preverení všetci, ktorí ešte neboli, alebo len tí, ktorí mali nariadenú kontrolnú prehliadku?
Osobne som porozumel tak spomínanému nálezu, že u invalidných dôchodcov, u ktorých už bolo skonštatované (pred účinnosťou nového zákona), že nie je potrebná ďalšia kontrolná prehliadka (t.j. ide o stav trvalý), je opätovné preverovanie v rozpore so zákonom...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať