Zavrieť

Porady

odpisy - skupina?

chcem vás poprosiť o radu. Naša firma zakúpila DHM- briketovací stroj.
Neviem do ktorej skupiny ho zaradiť. Pozerala som v prílohe Zákona o dani z príjmov, no nič som tam nenašla, kde by som ho zaradila. Alebo sa mám riadiť §26 ods. 2 a zaradiť bez obáv do 2. skupiny.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    danielik
    chcem vás poprosiť o radu. Naša firma zakúpila DHM- briketovací stroj.
    Neviem do ktorej skupiny ho zaradiť. Pozerala som v prílohe Zákona o dani z príjmov, no nič som tam nenašla, kde by som ho zaradila. Alebo sa mám riadiť §26 ods. 2 a zaradiť bez obáv do 2. skupiny.
    Skúste pozrieť KP 29.52.40 Stroje a zar.na triedenie, rozdrvenie, zmiešavanie a jednoduché sprac. zeminy,kameňa, rúd a ostatných nerastných látok...
    Uvedené je zaradené do 2.odpis.sk.

    karpis je offline (nepripojený) karpis

    karpis
    Ja mám priem. drvič zaradený do 2 odp.sk. a myslím že aj briket. stroj by mal byť v 2sk

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Martinella
    Skúste pozrieť KP 29.52.40 Stroje a zar.na triedenie, rozdrvenie, zmiešavanie a jednoduché sprac. zeminy,kameňa, rúd a ostatných nerastných látok...
    Uvedené je zaradené do 2.odpis.sk.

    Ak sa nemýlim, briketovací stroj robí brikety z drevného odpadu, a ten nie je nerastnou surovinou..........

    Čo tak skúsiť u výrobcu aký KP má ten jeho výrobok?

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    benka
    Ak sa nemýlim, briketovací stroj robí brikety z drevného odpadu, a ten nie je nerastnou surovinou..........

    Čo tak skúsiť u výrobcu aký KP má ten jeho výrobok?
    Dík za upresnenie, fakt som nevedela o aké brikety ide.

    V tomto prípade by to mala byť KP 29.40.42 a odp.sk.2.

    Ježko je offline (nepripojený) Ježko

    Ježko
    Keďže som len začiatočník poprosím o radu Poradu:
    Sme malá firma /3/, účtujeme JÚ. Kúpili sme budovu na podnikanie a časť zrejme budeme prenajímať - po čiastočnej rekonštrukcii.
    1. Budovu treba zrejme zaradiť - v akej cene /podľa kúpnej zmluvy alebo
    treba dať oceniť ?/- ako sa zaraďuje ? Treba na to nejaké tlačivo ?
    2. Ako je to z odpismi - koľko rokov? aká cena ?
    3. Treba podať majetkové priznanie teraz alebo až na začiatku roku 2007 ?
    4. Aké povinnosti z toho pre nás vyplývajú ? Na čo by sme nemali
    zabudnúť ?

    Prosím poraďťe,ďakujem.

    Ježko je offline (nepripojený) Ježko

    Ježko
    Ježko
    Keďže som len začiatočník poprosím o radu Poradu:
    Sme malá firma /3/, účtujeme JÚ. Kúpili sme budovu na podnikanie a časť zrejme budeme prenajímať - po čiastočnej rekonštrukcii.
    1. Budovu treba zrejme zaradiť - v akej cene /podľa kúpnej zmluvy alebo
    treba dať oceniť ?/- ako sa zaraďuje ? Treba na to nejaké tlačivo ?
    2. Ako je to z odpismi - koľko rokov? aká cena ?
    3. Treba podať majetkové priznanie teraz alebo až na začiatku roku 2007 ?
    4. Aké povinnosti z toho pre nás vyplývajú ? Na čo by sme nemali
    zabudnúť ?
    Prosím, kto nám poradí ???

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Ježko
    Keďže som len začiatočník poprosím o radu Poradu:
    Sme malá firma /3/, účtujeme JÚ. Kúpili sme budovu na podnikanie a časť zrejme budeme prenajímať - po čiastočnej rekonštrukcii.
    1. Budovu treba zrejme zaradiť - v akej cene /podľa kúpnej zmluvy alebo
    treba dať oceniť ?/- ako sa zaraďuje ? Treba na to nejaké tlačivo ?
    Cena podľa KZ, vypísať inventárnu kartu. Teda pokiaľ vyššie spomínaná rekonštrukcia nebude mať charakter technického zhodnotenia.
    2. Ako je to z odpismi - koľko rokov? aká cena ?
    Odpisova skupina 4, 20 rokov.
    3. Treba podať majetkové priznanie teraz alebo až na začiatku roku 2007 ?
    Priznanie k dani z nehnuteľnosti. Podať ho treba do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti §19/1 z.582/2004, daňová povinnosť vzniká 1.1.zdaňovacieho obdobia následujúcom po zdaň. období v kt. sa stal daňovník vlastníkom, správcom, .... §18/1 z.582/2004. Teda do 15.1.2007
    4. Aké povinnosti z toho pre nás vyplývajú ? Na čo by sme nemali
    zabudnúť ?

    Prosím poraďťe,ďakujem.
    K odpisom: § 22-28 z. 595/2003
    Techn. zhodn.: §29 z. 595/2003
    http://www.porada.sk/t34199-technick...tml#post313634
    http://www.porada.sk/t33820-technick...E9+zhodnotenie

    Ežor je offline (nepripojený) Ežor

    Ežor
    Dobrý deň, mám zopár otázok ohľadom odpisovania a odpisových skupín
    1. Zakúpili sme budovu na rekreačné účely od inej firmy /firma mala budovu vo vlastníctve ani nie rok,/, zaradila som ju do IV. odpisovej skupiny a odpisovať budem 20 rokov Je to tak správne? Budova je stará asi 50 rokov.
    2. Do akej odpisovej skupiny zaradím úmývačku skla /niečo také sa používa v pohostinských zariadeniach na umývanie pohárov/ ja som to zaradilia do II. OS pod číslom 29.24.6 - umývačka riadu, neviem či je to tak správne, alebo to zaradiť ináč.
    3. Ak som zakúpila tovar, ktorý má hodnotu aj s DPH 33000, tak ho odpisujem, alebo beriem k cenu bez DPH t.j. 28 000 a vtedy tento majetok neodpisujem?
    Ďakujem

    dadasv je offline (nepripojený) dadasv

    baran dadasv
    Mala by som inú otázku ohľadom DM. Podnikateľ Fo- účtujúci v JÚ staval polyfunkčnú budovu - dolu predajné priestory, hore byt. Po dokončení obidve časti prenajímal. Teraz by sa chcel do bytu sám presťahovať. Budova ešte nie je odpísaná - od kolaudácie, teda od začiatku odpisovania uplynulo len 5 rokov. Asi by mal tú časť vyradiť z podnikania - previesť do osobného vlastníctva. Ale v akej sume? A zrejme by mal z tejto časti aj odviesť DPH, ale v akej sadzbe, keď v čase stavby bola DPH na stavebné práce 6%.
    Vie mi niekto poradiť? Milujem podnikateľov čo si komplikujú život!

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Ežor Pozri príspevok
    Dobrý deň, mám zopár otázok ohľadom odpisovania a odpisových skupín
    1. Zakúpili sme budovu na rekreačné účely od inej firmy /firma mala budovu vo vlastníctve ani nie rok,/, zaradila som ju do IV. odpisovej skupiny a odpisovať budem 20 rokov Je to tak správne? Budova je stará asi 50 rokov.
    2. Do akej odpisovej skupiny zaradím úmývačku skla /niečo také sa používa v pohostinských zariadeniach na umývanie pohárov/ ja som to zaradilia do II. OS pod číslom 29.24.6 - umývačka riadu, neviem či je to tak správne, alebo to zaradiť ináč.
    3. Ak som zakúpila tovar, ktorý má hodnotu aj s DPH 33000, tak ho odpisujem, alebo beriem k cenu bez DPH t.j. 28 000 a vtedy tento majetok neodpisujem?
    Ďakujem
    Odpovede máš tu
    http://www.porada.sk/t65190-odpisy-a...e-skupiny.html

    turbo je offline (nepripojený) turbo

    Stavebný inžinier turbo
    Prajem pekný deň!
    Potreboval by som sa uistiť a poradiť so zaradením UNC 060 - stavebný stroj na rôzne práce do odpisovej skupiny.
    Neviem či uvažujem správne, ale podľa mňa UNC 060 patrí do II. odpisovej skupiny - odpisy rozložené na 6 rokov - podľa ZDP 2 20 29.22.18.
    Ešte by som sa chcel spýtať, že ak kúpim s UNC aj nadstavbu - podkop - na výkopové práce, či môžem toto podkopové zariadenie zaradiť samostatne, alebo len súčasne so strojom UNC. UNC bez podkopového zariadenia môže slúžiť na odhŕňanie, výkladku a iné práce. Čiže podkopové zariadenie - nadstavba rozširuje možnosti použitia UNC a v tom prípade ak toto podkopové zariadenie by som kúpil neskôr, išlo by asi o technické zhodnotenie.
    Za rady a názory vopred ďakujem a všetkým prajem pokojný predvianočný čas.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.