Zavrieť

Porady

odpisovanie

Hallo,

som velmi rada,ze existuje taky skvely tim ako ste Vy na porada.sk
Mam otazku, co mi stale vrta v hlave,citam v zakone vela krat dookola a nemozem pochopit, aky je rozdiel medzi uctovnymi a danovymi odpismi.Viem ako sa vyrataju uctovne ale co s danovymi-aby som nemala problem na konci roka.

Dakujem za hocijake info
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ZuzanaD je offline (nepripojený) ZuzanaD

    ZuzanaD
    brtkova
    Hallo,

    som velmi rada,ze existuje taky skvely tim ako ste Vy na porada.sk
    Mam otazku, co mi stale vrta v hlave,citam v zakone vela krat dookola a nemozem pochopit, aky je rozdiel medzi uctovnymi a danovymi odpismi.Viem ako sa vyrataju uctovne ale co s danovymi-aby som nemala problem na konci roka.

    Dakujem za hocijake info
    Účtovné odpisy - odpisy ako náklad zachytený v účtovníctve, majú odrážať skutočnú úroveň opotrebenia DM ( časové hľadisko využívania, výkonové a pod.). Účtovná jednotka si ich určí sama podľa svojich podmienok.
    Daňové odpisy - daňový náklad znižujúci zaklad dane z príjmov, vypočítavajú sa podľa zákona o dani z príjmov.
    Na konci roka pri zisťovaní daňového základu je treba výsledok hospodárenia ( okrem iného ) upraviť o rozdiel medzi daň. a účtovnými. odpismi.

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    Zdravím vás!

    Ja mám dilemu, že ako zaúčtovať odpis (v akej výške), ak bol stroj zaradený do užívania v júni 2006. VC je 150 000 Sk a ročný odpis (na r. 2006) vychádza na 25000 Sk. U nás sa účtovné odpisy rovnajú daňovým. Videla som problematiku rozoberanú v linkoch, ale predsa sa pýtam, či mám určit na tento rok mesačný odpis takto: 25 000 / 6 = 4167 mesačne, alebo takto: 25000 / 12 = 2083 mesačne a v poslednom mesiaci doúčtovať rozdiel, sumu 10 419 ??? Možno obe postupy sú zlé, tak ma prosím usmernite. Ďakujem.
    Naposledy upravil Anonymka : 13.10.06 at 07:02

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Anonymka
    Zdravím vás!

    Ja mám dilemu, že ako zaúčtovať odpis (v akej výške), ak bol stroj zaradený do užívania v júni 2006. VC je 150 000 Sk a ročný odpis (na r. 2006) vychádza na 25000 Sk. U nás sa účtovné odpisy rovnajú daňovým. Videla som problematiku rozoberanú v linkoch, ale predsa sa pýtam, či mám určit na tento rok mesačný odpis takto: 25 000 / 6 = 4167 mesačne, alebo takto: 25000 / 12 = 2083 mesačne a v poslednom mesiaci doúčtovať rozdiel, sumu 10 419 ??? Možno obe postupy sú zlé, tak ma prosím usmernite. Ďakujem.
    AK u Vás účtovné odpisy sa rovnajú s daňovými potom by si mala ročný odpis vydeliť s počtom mesiacov, v ktorých a stroj používa.

    brtkova je offline (nepripojený) brtkova

    vydata,1 dieta brtkova
    ZuzanaD
    Účtovné odpisy - odpisy ako náklad zachytený v účtovníctve, majú odrážať skutočnú úroveň opotrebenia DM ( časové hľadisko využívania, výkonové a pod.). Účtovná jednotka si ich určí sama podľa svojich podmienok.
    Daňové odpisy - daňový náklad znižujúci zaklad dane z príjmov, vypočítavajú sa podľa zákona o dani z príjmov.
    Na konci roka pri zisťovaní daňového základu je treba výsledok hospodárenia ( okrem iného ) upraviť o rozdiel medzi daň. a účtovnými. odpismi.
    Dakujem, ze si mi to v hlave vycistila, ale napr.kupili sme PC, zaradili do 1.odp.skup.Na konci roku budem mat v DO-rocny odpis a UO odpis vydeleny 12 krat 3mes(okt.,nov.,dec.). V uctovnictve zauctujem rocny,cize danovy odpis 551/08x a ten uctovny neuctujem. Mozno je to pre niekeho banalita, ale mne to vrta v hlave.

    Moc dakujem

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    no jasne - piatok trinasteho !!!

    uz ma to velakrat vyhodilo aj s celym tazko zosmolenym zmiernovacim textom...
    tak uz nemam ani cas, ani trpezlivost a uz iba prikladam link
    http://www.porada.sk/t25507-kedy-a-a...h-majetku.html
    Naposledy upravil ayya : 13.10.06 at 09:33

    boitana je offline (nepripojený) boitana

    boitana
    brtkova
    Dakujem, ze si mi to v hlave vycistila, ale napr.kupili sme PC, zaradili do 1.odp.skup.Na konci roku budem mat v DO-rocny odpis a UO odpis vydeleny 12 krat 3mes(okt.,nov.,dec.). V uctovnictve zauctujem rocny,cize danovy odpis 551/08x a ten uctovny neuctujem. Mozno je to pre niekeho banalita, ale mne to vrta v hlave.

    Moc dakujem
    V učtovnictve učtujes učtovny odpis ty si si zvolila ze UO=DO takze napr nakupis PC za40000,-odpisujes jednoduchym sposobom 4 roky
    r 2006 3mes odpis okt 3333,-
    nov 3333,-
    dec 3334,-
    -------------------------------------
    10 000,-
    r2007 11mes x 833,- = 9163
    1mes 837 = 837
    ------------------------------------
    10 000,-
    r 2008 to iste ako r 2007 10 000,-
    r 2009 8mes x1111 8 888
    1mes 1112,-
    -------------------------------------
    10 000,-
    ---------------------------------------
    celokm36 mes celkom 40 000,-
    v tomto pripade je to aj danovy odpis

    UC a DO ale mozu vypadat aj tak kao si to ty zvolis
    vychadzajme s povodnych prikladov PC OC 40000
    r 2006 odpises 3 mes po 1500,- = 4500-toto predstavuje realne opotrebenie PC podla pouzivania
    ale DO je 10000,- cize tu nastava ze si si v uctovnictve
    učtovným odpisom uplatnila menej takze rozdiel 5500-
    DO-UO bude tvorit odpocitatelnu polozku od ZD bude ti znižovat hospodarsky vysledok ( 10 000- 4500= 5500 ),neviem ci som ti to nejako vysvetlila ,ak nie este sa pokusim
    ale moze nastat aj opacna situacia ze uctovny odpis bude vyssi ako danovy a potom to bude pripocitatelna polozka od ZD bude ti zvysovat hospodarsky vysledok

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    Zase tie odpisy ... teraz taká maličkosť, že mám vypísanú inventárnu kartu na majetok - budovu. Zostatková cena je nulová, a bolo technické zhodnotenie. Mám vypísať novú IK, alebo do tejto mám uvádzať nové odpisy. Vo výpise z katastra nehnuteľnosti je uvedený iný názov tej budovy - mám to zmeniť, alebo len dopísať prístavbu ???

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    ???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.