Zavrieť

Porady

Dary

prosim vas ma niekto z vas skusenosti s uctovanim DPH v pripadoch darovania tovaru?

Jedna sa mi o nasledovne :

Firma poskytuje pri nakupe prostrednictovm e-shopu jeden kus isteho tovarz zdarma.

Ako mam zauctovat predmetny tovar? Zatial to davam ako spotrebu firmy ( 501/132 ), ale zacina sa to mnozit, tak to dalej asi tak nepojde.

Je to mozne spravit tymto sposobom: Vyfakturujem tovar a takisto aj ten, ktory davame zadarmo a nasledne vo vyske toho tovari zdarma poskytnem zlavu? Je to schodne, alebo je to az moc priehladne?

Alebo uvediem na fakture, ze tovar je dodany zdarma a cez interny doklad odvediem DPH a zauctujem ako dar? A ked ano, v akej vyske? Malo by to byt v cene obvyklej, ale ako poznate sefov, to sa mu nebude pacit a bude hladat ine cesty. Ako napriklad: nie je to mozne predat za korunu?

Prosim vas o info ake mate s tymto poskytovanim roznych bonusov a dodavanim tovaru zdarma skusenosti.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Myslím, že niekedy vlani sme riešili podobný problém s darmi a tovarmi. Nepamätám si ale výsledok.

    Ja by som to osobne riešila cez faktúru, buď so 100% zľavou na tento tovar, alebo za korunu. V podstate ide o reklamné predmety, preto treba dávať pozor na cenu toho tovaru za jeden kus (nákupnú). Ináč by mohlo dôjsť k podozreniu z krátenia daní (nákup uplatnený, daň z predaja nie...) Vieš, čo myslím...

    Jozef je offline (nepripojený) Jozef

    Jozef
    Ved prave, ze ked to dam za korunu a nakup bol za 350 alebo aj za 100 tak to bude podozrive a hlavne my to vyhodia, ze som neodviedol dan z ceny obvyklej. A koruna asi nebude cena obvykla.

    Takze to riesenie cez fakturu bude asi lepsie, ze? Vyfakturujem ten tovar a nasledne v tej vyske mu uplatnim zlavu rozpocitanu na vsetok tovar a bude to v pohode. To by si nemal nikto vsimnut.

    Alebo zadam zlavu hodnotovo v tej vyske toho tovaru. Ale to by si mohol niekto vsimnut, ze fakturujem tovar za 100,- sk a v druhom riadku bude zlava vo vyske 100,-.

    Co povies? To rozpocitanie zlavy na vsetky polozky bude asi lepsie, ze?

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Obnovujem túto tému, lebo práve sa stretávam s týmto problémom a k riešeniu som sa nedopátrala.

    Predávame určité tovary, ku ktorým dávame "zadarmo" ďalší iný tovar. Ak by som tento ďalší tovar predala za 1 korunu, bolo by to v poriadku z hľadiska dane z príjmov (tržba 1 Sk, hoci skladová cena je väčšia) a dane z pridanej hodnoty (zdaniteľné obchody 0,20 Sk - DPH) ?

    Ak by som tento ďalší tovar evidovala ako dar, bol by to náklad zvyšujúci ZD (z príjmov)? V skladovej cene? A čo DPH? V Cenigovej som našla predpis 543/343, je to správne?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Nedám ti odbornú radu, lebo túto problematiku neovládam.
    Ale príklad zo života: chodím do pizzérie, kde platí že: objednáš 2x pizzu, tretiu dostaneš za 1 Sk. A tak je to aj na bloku zapísané: 2x á 180 + 1x á1Sk. No a obstarávacia cena tej tretej pizze bola určite vyššia ako 1 Sk .

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    Vraciam sa opäť k tejto téme, vedel by sa niekto fundovane vyjadriť, ako v rámci zákona správne predávať tovar pri spôsobe 2 + 1 ks zadarmo?
    ... mám podobný problém, kde firma zákazníkovi poskytuje pri mesačnom odbere napr. 200 ks čohosi ďalších 10 ks toho istého tovaru zdarma. Doteraz to uvádzali zákazníkovi priamo do faktúry s nulovou predajnou cenou, čo podľa mňa v poriadku nie je, pretože z NC sa mala v tomto prípade odvádzať DPH ... a čo porobili s nákladmi na účte 504, netuším ...

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    petovsan Pozri príspevok
    Vraciam sa opäť k tejto téme, vedel by sa niekto fundovane vyjadriť, ako v rámci zákona správne predávať tovar pri spôsobe 2 + 1 ks zadarmo?
    ... mám podobný problém, kde firma zákazníkovi poskytuje pri mesačnom odbere napr. 200 ks čohosi ďalších 10 ks toho istého tovaru zdarma. Doteraz to uvádzali zákazníkovi priamo do faktúry s nulovou predajnou cenou, čo podľa mňa v poriadku nie je, pretože z NC sa mala v tomto prípade odvádzať DPH ... a čo porobili s nákladmi na účte 504, netuším ...
    fundovane neviem lebo s tým nerobím, ale v hypermarketoch sa to robi nejako tak, že nablokujú tri kusy v normálnej cene (tej pôvodnej) a potom na spodku bločku odrátajú cenu toho jedného k úhrade, no a je tam napísané, že 1kus 10sk, pri odbere 3 ks 1 zadarno, pri odbere 3 ks 1 kus 7 SK. Takže oni stanovia cenu jedného kusu pri odbere viac kusov. Potom nemôžu mať problém, lebo predajná cena je 7 Sk a z toho DPH.
    človiečik Vladimír Ozimý
    skratka treba sa vyhnúť cene 0 Sk lebo taká neexistuje a ide o bezplatné dodanie a to vám zákon jasne hovorí že musíte odviesť DPH na výstupe...ale dnes sa to dá proste buď zpriemerovať alebo cena za korunu a tak...

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    skratka treba sa vyhnúť cene 0 Sk lebo taká neexistuje a ide o bezplatné dodanie a to vám zákon jasne hovorí že musíte odviesť DPH na výstupe...ale dnes sa to dá proste buď zpriemerovať alebo cena za korunu a tak...
    Cena za korunu je v pohode? Nerobí sa tam nejaký prepočet na trhovú cenu a pod?
    človiečik Vladimír Ozimý
    pokiaľ viem neskúma sa závislosť v prípade maloobchodného predaja pretože sa automaticky táto cena berie za trhovú...snažíte sa získať predsa zákaznika niečo pre to musíte urobiť...je to uplne v pohode obhajiteľné...

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    pokiaľ viem neskúma sa závislosť v prípade maloobchodného predaja pretože sa automaticky táto cena berie za trhovú...snažíte sa získať predsa zákaznika niečo pre to musíte urobiť...je to uplne v pohode obhajiteľné...
    ... mne sa jedná o veľkoobchod, bude to prípadná kontrola posudzovať rozdielne?
    Pri danovej kontrole by to bol problém...mala som veľkosklad kozmetiky a tam to fungovalo podobne...2+1 a ten jeden kus sme normálne zdanovali priemernou cenou a + DPH a danováci boli spokojní...

    raya1 je offline (nepripojený) raya1

    raya1
    V prípade, že nám dodávateľ chce poslať nejaký tovar za 1,- Sk ako bonus - aké bude účtovanie ?
    Ďakujem !

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    raya1 Pozri príspevok
    V prípade, že nám dodávateľ chce poslať nejaký tovar za 1,- Sk ako bonus - aké bude účtovanie ?
    Ďakujem !
    Rovnaké ako pri účtovaní tovaru za 10000.-.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.