Zavrieť

Porady

Z paušálnych na skutočné, čo auto?

SZČO uplatňuje v r.2006 paušálne zdaňovanie výdavkov /60% - remeselná živnosť/. V r.2007 chce viesť jednoduché účto. Teraz v októbri kúpi auto. Čo s jeho obstarávacou cenou - môže dať do nákladov v r.2007, čo s odpismi, ako prejsť z paušálnych na vedenie účto? Neviem si s tým rady. Ďakujem!
Usporiadat
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
1. možnosť: auto je zaradené do majetku v r. 2006 , v paušálnych výdavkoch sú zahrnuté všetky výdavky, čiže aj odpis IM /samozrejme okrem povinných odvodov/ v druhom roku sa odpisuje ako druhý rok odpisovania
2. možnosť: auto sa zaradí a začne využívať na podnikanie v roku 2007, čo bude aj prvý rok odpisovania.
0 0
sojana sojana

sojana je offline (nepripojený) sojana

To Ekopo - Prikloním sa k variantu č.2.
Ako zaradí auto do podnikania? Čo s obstarávacou cenou, ktorú zaplatí v r.2006? Odpisovať 4 roky podľa tabuľky?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
OC zaplatená v roku 2006 je výdavok neovpl. ZD členenie výdaj za dlhodobý majetok. Od r. 2007 odpisovať buď rovnomerne, alebo zrýchlene.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Ešte sa doplním, auto zaeviduje na inv. karte, kde vyplní všetky náležitosti, treba zahlásiť na DU - daň za mot. vozidlo/ v tomto prípade do 15 dní od prvého použitia vozidla na podnikanie/. Mimochodom auto sa dovtedy nepoužívalo.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
sojana
Odpisovať 4 roky podľa tabuľky?
Potom už len 3 roky, pretože si povinný vstup.cenu znižovať každoročne o sumu daňového odpisu ,pričom v tomto období sú odpisy uplatnené ako súčasť paušálnych výdavkov.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
sojana
To Ekopo - Prikloním sa k variantu č.2.
Ako zaradí auto do podnikania? Čo s obstarávacou cenou, ktorú zaplatí v r.2006? Odpisovať 4 roky podľa tabuľky?
A vieš o tom, že máš nárok pri uplatňovaní paušál.výdavkoch si uplatniť okrem zaplatených odvodov aj skutočne preukázané zaplatené povinné zákonné poistenie? Viď § 22 zákon o dani z príjmu s komentárom v poradcovi 5-6.
0 0
sojana sojana

sojana je offline (nepripojený) sojana

Takže drahí poradcovia, toto je moje chápanie:
Auto kúpim v roku 2006 na IČO, nerobím s ním nič, lebo si uplatňujem paušálne zdaňovanie výdavkov. 1.1.2007 auto vložím do firmy /vystavím kartu HIM/, do 15.1.2007 zaplatím daň z motorových vozidiel, zaplatím povinné zákonné poistenie, ďalej už len jazdím /vediem knihu jázd/, odkladám si bloky, o ktorých potom účtujem, auto odpíšem /druhým rokom - lebo v r.2006 bol prvý odpis obsiahnutý v paušálnych výd./ Je moje chápanie správne?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
sojana
Takže drahí poradcovia, toto je moje chápanie:
Auto kúpim v roku 2006 na IČO, nerobím s ním nič, lebo si uplatňujem paušálne zdaňovanie výdavkov. 1.1.2007 auto vložím do firmy /vystavím kartu HIM/, do 15.1.2007 zaplatím daň z motorových vozidiel, zaplatím povinné zákonné poistenie, ďalej už len jazdím /vediem knihu jázd/, odkladám si bloky, o ktorých potom účtujem, auto odpíšem /druhým rokom - lebo v r.2006 bol prvý odpis obsiahnutý v paušálnych výd./ Je moje chápanie správne?

Auto, keď kúpiš v r.2006, tak ho aj dňom kúpy zaradíš, teda zaradíš ho v r.2006. Cesnú daň zaplatíš do 15 od začatia využívania. Ak ho začneš využívať hned, tak zaplatíš cestn.daň, vedieš knihu jázd už dňom 1 jazdy. Knihu jázd v tomto roku preto lebo v r.2007 chceš využívať skutoč.preukázat.výdavky a vedením knihy jázd už v tomto roku ti tak uľahčí prácu pre r.2007. K odpisom pre tento rok platí to čo si už napísal. Odpis uplatníš v r.2007 už 2 rokom. Teda 1 odpis už máš zohladnení v r.2006 v paušál.výdavkoch.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Nevidím dôvod, prečo by bol prvý daňový odpis uplatnený v r. 2006, keď sa auto je zaradí do používania v r. 2007.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ekopo
Nevidím dôvod, prečo by bol prvý daňový odpis uplatnený v r. 2006, keď sa auto je zaradí do používania v r. 2007.
1)Ak zaradí auto v r.2006, tak prvý odpis - prvým rokom bude zahrnutý v paušál.výdavkoch v r.2006, nebude k 31.12. účtovať daň.odpis. Čiže daň.odpis - druhým rokom skutočne uplatní v r.2007.
2)Ak auto zaradí až v r.2007, tak daň.odpis-zasa len druhým rokom uplatní pre r.2007.

Najserioznejší spôsob je prvá možnosť. Účtovať bude výdavok cez pokladňu, cez účet v druhom členení nákup HM + vystaví kartu a odpisový plán.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
renča1
1)Ak zaradí auto v r.2006, tak prvý odpis - prvým rokom bude zahrnutý v paušál.výdavkoch v r.2006, nebude k 31.12. účtovať daň.odpis. Čiže daň.odpis - druhým rokom skutočne uplatní v r.2007.
2)Ak auto zaradí až v r.2007, tak daň.odpis-zasa len druhým rokom uplatní pre r.2007.

Najserioznejší spôsob je prvá možnosť. Účtovať bude výdavok cez pokladňu, cez účet v druhom členení nákup HM + vystaví kartu a odpisový plán.
Dovolím si upozorniť na § 22 zákona o DzP, kde sa hovorí , že odpisovaný majetok je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Keď ho zaradím do používania v r. 2007 tak prvý rok odpisovania je r.2007. A odpis poďa § 22 ods.9 môžem prerušiť. Nie je nikde uvedené, že keď nakúpim IM - musím ho hneď začať používať a tým aj odpisovať.
Myslím, že som už napísal všetko.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ekopo
Dovolím si upozorniť na § 22 zákona o DzP, kde sa hovorí , že odpisovaný majetok je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Keď ho zaradím do používania v r. 2007 tak prvý rok odpisovania je r.2007. A odpis poďa § 22 ods.9 môžem prerušiť. Nie je nikde uvedené, že keď nakúpim IM - musím ho hneď začať používať a tým aj odpisovať.
Myslím, že som už napísal všetko.
Vyznačená veta fialovou farbou by platila vtedy, keby os.autom.obstaral v r.2007.
Červenou farbou-§ 22 ods.9 sa aplikuje vtedy, keď daňovník si uplatňuje skutočné výdavky. Neplatí to ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods.10 - paušál.výdavky , čo je teraz náš prípad.

Doklad o kúpe je v r.2006 . Pokiaľ ho v r.2006 nezaradíš, ale zaradíš ho až r.2007, tak budeš postupovať podľa § 25 ods.1) písm.d) a v tomto § je uvedené, že 1 odpis zo 4 odpisov už uplatniť v r.2007 nemôžeš, pretože auto bolo obstarané v r.2006 v r.2007 sa uplatní odpis druhým rokom, čiže je ukrátený o prvý odpis.


Záver:
Konečný výsledok bude rovnaký . Daňový odpis prvým rokom si nebude môcť uplatniť ani v r.2006 /ak ho týmto rokom zaradí/ a ani v r.2007 /ak ho týmto rokom zaradí/ . Nárok odpisovať bude môcť už len 3 roky.
Naposledy upravil renča1 : 16.10.06 at 10:40
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Až na malé drobnosti v štylizácii je problematika riešená z pohľadu dane z príjmov Renčou1 správne.
Doporučujem ešte ujasnenie problematiky dane z motorových vozidiel, zrejme už v inej téme.
0 0
sojana sojana

sojana je offline (nepripojený) sojana

ČIŽE: v októbri 2006 kúpim auto za 200 000,-Sk na IČO. V účtovníctve s ním nerobím nič. V roku 2007 vystavím kartu HIM - zaradím do účtovníctva /do podnikania/, jeho OC bude 200 000,- Sk, odpíšem ho na konci roka druhým odpisom, zaplatím daň z mot.voz., zákonnú, účtujem bloky, vediem knihnu jázd.
Pochopila správne?
Nemala som tú česť riešiť takýto problém, takže ďakujem všetkým zúčastneným v tejto téme!
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
V oktobri 2006 máš doklad o kúpe. Naúčtuješ ho ako výdavok cez pokladňu, cez účet a v druhotnom členení nákup invenstič.majetku. Dňom nákupu majetok zaeviduješ do evidencii dlhodob.majetku v obstar.cene 200 000,00 SK. Ak ho budeš používať už v oktobri, tak podáš daňov.priznanie k cestnej dani a zaplatíš. Budeš viesť knihu jázd už prvým dňom jazdy.
Ak ho nebudeš používať v r.2006 /knihu jázd nevedieš/ .

Cestnú daň zaplatíš do 15 dní od začatia prvého používania. Nezabudni podať priznanie k cestnej dani.

Keďže si uplatňuješ pre r.2006 paušál.výdavky, tak nemáš nárok na odpis k 31.12.2006.
PRíklad:/rovnomer.odpisovanie/
1. odpis v r.2006 v sume 50 000,00 nemáš nárok, pretože ho máš zahrnutý v paušál.výdavkoch. V odpisovom pláne ktorý musíš mať už pri zaradení majetku si poznačíš , že z dôvodu uplatňovania paušál.výdavkov neuplatňuješ odpis.
2. odpis v r.2007 v sume 50 000,00 si uplatníš k 31.12.2007 , ak os.automobil budeš k poslednému dňu evidovať a ak si budeš uplatňovať skutočné výdavky.
3. odpis v r.2008 a 4. odpis v r.2009 si uplatníš za podmienok ako som uviedla v bode 2.

PS: Nemyslím si že moja štylizácia je až taká zlá, snažím sa riešiť a vysvetlovať problémy, tak aby to pochopil aj laik ktorý sa nepohybuje v daných zákonoch .Dúfam, že moja štylizácia je teraz namieste.
0 0
sojana sojana

sojana je offline (nepripojený) sojana

[quote=renča1]V oktobri 2006 máš doklad o kúpe. Naúčtuješ ho ako výdavok cez pokladňu, cez účet a v druhotnom členení nákup invenstič.majetku. Dňom nákupu majetok zaeviduješ do evidencii dlhodob.majetku v obstar.cene 200 000,00 SK. Ak ho budeš používať už v oktobri, tak podáš daňov.priznanie k cestnej dani a zaplatíš. Budeš viesť knihu jázd už prvým dňom jazdy.
Ak ho nebudeš používať v r.2006 /knihu jázd nevedieš/ .

Ale ten môj podnikateľ nevedie v roku 2006 žiadnu pokladňu. Má len príjem /to sú jeho vystavené faktúry/, výdaj /odvody na ZP,SP/. To má asi z toho dôvodu, že uplatňuje výdavky percentuálne.
Čiže má založiť pokladničnú knihu? Resp. ak bude uhrádzať auto z účtu, nemusí zakladať pokladničnú knihu. Predpokladám, že auto nebude využívať v r.2006 na podnikanie, čiže ostatné čo má robiť v roku 2007 je tu už napísané. Inak ďakujem ešte raz za vysvetlenia!
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
[quote=sojana]
renča1
V oktobri 2006 máš doklad o kúpe. Naúčtuješ ho ako výdavok cez pokladňu, cez účet a v druhotnom členení nákup invenstič.majetku. Dňom nákupu majetok zaeviduješ do evidencii dlhodob.majetku v obstar.cene 200 000,00 SK. Ak ho budeš používať už v oktobri, tak podáš daňov.priznanie k cestnej dani a zaplatíš. Budeš viesť knihu jázd už prvým dňom jazdy.
Ak ho nebudeš používať v r.2006 /knihu jázd nevedieš/ .

Ale ten môj podnikateľ nevedie v roku 2006 žiadnu pokladňu. Má len príjem /to sú jeho vystavené faktúry/, výdaj /odvody na ZP,SP/. To má asi z toho dôvodu, že uplatňuje výdavky percentuálne.
Čiže má založiť pokladničnú knihu? Resp. ak bude uhrádzať auto z účtu, nemusí zakladať pokladničnú knihu. Predpokladám, že auto nebude využívať v r.2006 na podnikanie, čiže ostatné čo má robiť v roku 2007 je tu už napísané. Inak ďakujem ešte raz za vysvetlenia!
Vidíš to som si neuvedomila, bola som zamyslená ako dokonale zoštylizovať vety.
Takže všetko čo som napísala bude platiť okrem tejto vety:
Naúčtuješ ho ako výdavok cez pokladňu, cez účet a v druhotnom členení nákup invenstič.majetku. Túto vetu neber do úvahy-neplatí.
0 0
comodo comodo

comodo je offline (nepripojený) comodo

ja tu nechcem nikoho pliest ,ale podla mna podstatne pre odpis je zaradenie auta do majetku danovnika. Ak je evidovane k 31.12.2006 , tak by sa malo i cast odpisat. Ak si danovnik uplatni vydavky pausalne , jeho vec. Niet cesty spat.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Podstatné pre odpis majetku(výdavok, náklad) je jeho používanie, čiže zjednodušene - používam ho na dosiahnutie svojich zdaniteľných príjmov. Evidencia k 31.12. ma ešte neoprávňuje si uplatniť výdavky(náklady), ak majetok nepoužívam k už vyššie spomenutému.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

comodo
ja tu nechcem nikoho pliest ,ale podla mna podstatne pre odpis je zaradenie auta do majetku danovnika. Ak je evidovane k 31.12.2006 , tak by sa malo i cast odpisat. Ak si danovnik uplatni vydavky pausalne , jeho vec. Niet cesty spat.
§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku


(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods.11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 anehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať