Zavrieť

Porady

Mínusová faktúra

Dobrý večer priatelia. Poraďte mi prosím. V septembri mi bola dodávateľom vystavená faktúra za tovar, ktorú som ešte v ten mesiac uhradila. Priznanie DPH som už odovzdala prvý októbrový týždeň. Včera, tjs. 17. októbra mi prišla k tejto septembrovej faktúre opravná faktúra s mínusovými položkami. Mám za mesiac september preto urobiť opravné priznanie DPH? Mám to v peňažnom denníku zaúčtovať podobne ako riadnu faktúru, len s mínusovým znamienkom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Slavena
    Dobrý večer priatelia. Poraďte mi prosím. V septembri mi bola dodávateľom vystavená faktúra za tovar, ktorú som ešte v ten mesiac uhradila. Priznanie DPH som už odovzdala prvý októbrový týždeň. Včera, tjs. 17. októbra mi prišla k tejto septembrovej faktúre opravná faktúra s mínusovými položkami. Mám za mesiac september preto urobiť opravné priznanie DPH? Mám to v peňažnom denníku zaúčtovať podobne ako riadnu faktúru, len s mínusovým znamienkom?
    Predpokladám, že nejde o opravenú faktúru s tými istými dátumami, ktorú si máte iba vymeniť za predchádzajúcu. Žiaľ, niektorí dodávatelia nám aj takto sťažujú prácu. Ak ide o faktúrú - dobropis, nebudeš robiť opravné DP, zaeviduješ faktúru dňom obdržania 17.10.06 s mínusovými hodnotami a v daň. priznaní DPH uvedieš v r.25 mínusom sumu DPH z dobropisu v zdaň. období, kedy si ho obdržala..

    Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

    veselá kopa Vianocka
    Dobropis na riadku 25 ano, ale plusom, nakolko dobropisom sa znizuje povodny narok na odpocet, t.j. na vyslednu DPH ma nasledovny dopad: nadmerny odpocet na r. 30 znizuje, danovu povinnost na r. 29 zvysuje.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Vianocka
    Dobropis na riadku 25 ano, ale plusom, nakolko dobropisom sa znizuje povodny narok na odpocet, t.j. na vyslednu DPH ma nasledovny dopad: nadmerny odpocet na r. 30 znizuje, danovu povinnost na r. 29 zvysuje.
    Áno, súhlasím v tlačive plusom, pri zaúčtovaní mínusom...ale to je vec používaného softu, aby to vedel správne "oznamienkovať" a spočítať

    Slavena je offline (nepripojený) Slavena

    Bojovníčka Slavena
    Samozrejme, že dodávateľ mi túto opravnú faktúru vystavil aj pod iným číslom a aktuálnym dátumom.
    Ďakujem za rýchle odpovede.

    L-M je offline (nepripojený) L-M

    L-M
    prosím o radu- v 12/2009 sme uhradili pred.fa na krytinu, k nej máme aj fa-daňový doklad k uhrad.preddavku.
    Tovar bol dodaný až v 3/2010- teraz nám prišla vyúčt.fa- ale preddavok bol väčší ako celá suma za tovar.
    Teda je tam mínusová položka.
    Napr: suma k úhrade 5000€
    záloha z 15.12.2009 doklad č.????? - 6000€
    Celkom k úhrade 1000€
    Berie sa aj takýto prípad ako oprava ZD- dobropis,alebo to zaevidovať ako klasickú faktúru ale s mínusovým znamienkom.
    Vopred ďakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    L-M Pozri príspevok
    prosím o radu- v 12/2009 sme uhradili pred.fa na krytinu, k nej máme aj fa-daňový doklad k uhrad.preddavku.
    Tovar bol dodaný až v 3/2010- teraz nám prišla vyúčt.fa- ale preddavok bol väčší ako celá suma za tovar. Teda je tam mínusová položka.
    Berie sa aj takýto prípad ako oprava ZD- dobropis,alebo to zaevidovať ako klasickú faktúru ale s mínusovým znamienkom.
    Vopred ďakujem
    Podľa mňa nejde o opravu základu dane, ale o vyúčtovanie celkovej dodávky a zálohy.

    L-M je offline (nepripojený) L-M

    L-M
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Podľa mňa nejde o opravu základu dane, ale o vyúčtovanie celkovej dodávky a zálohy.
    prosím o radu ,ako to zaevidovať-teraz mi prišla faktúra ako dobropis k tomu preddavku z 12.2009.
    Totiž tá fa. o ktorej som písala bola na konci mínusová položka,ale nerozrátaná ná základ a DPH a teraz vystavili daň. dobropis k daň.dokladu z 12.2009- z tej zálohy a som z toho blázon.
    Tú fa. z marca mám brať iba ako oznámenie o "preplatku"? A načo je tam potom ten dátum dodania- inak myslím, že vtedy bola aj krytina dodaná. Zaevidovať ju v záväzkoch bez rozpisu na ZD a DPH. Potom zaevidovať dobropis s dátumom prijatia aj do DPH ako oprava ZD a v PD uhradiť marcovú faktúru a ID iba preúčtovať DPH z dobropisu? Alebo ako na to prosím... Pracujem v Alfe s takýmto postupom som sa ešte nestretla.
    A tento dobropis vyzerá takto základ pre 19% DPH -318.01 EUR
    19% DPH -60,42 EUR
    Suma k úhrade -378,43 EUR
    Záloha za 12.4.2010 doklad xy 378,43 EUR (to bude zrejme ich int.doklad ktorým to uhradili.)
    Celkom k úhrade 0,00 EUR.

    Prosím poradíte

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.