Zavrieť

Porady

Krátenie dovolenky

Mám dve otázočky:
1. Zamestnankyňa je zamestnaná v našej firme od 1.9.2005. V mesiaci september 2006 si požiadala o neplatené voľno. Keďže splnila podmienku nároku na dovolenku /odprac. aspoň 60 dní v kalendárnom roku/ mám jej krátiť dovolenku o 1/12 teda 1 deň v zmysle par.109 odst.1?
2. Zamestnankyňa nastúpila po rodičovskej dovolenke v roku 2005, v novembri 2006 nastupuje na ďalšiu materskú dovolenku /termín pôrodu je stanovený na začiatok decembra/ Od augusta je na PN. Musím jej takisto krátiť dovolenku a koľko?
Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    sophie
    Mám dve otázočky:
    1. Zamestnankyňa je zamestnaná v našej firme od 1.9.2005. V mesiaci september 2006 si požiadala o neplatené voľno. Keďže splnila podmienku nároku na dovolenku /odprac. aspoň 60 dní v kalendárnom roku/ mám jej krátiť dovolenku o 1/12 teda 1 deň v zmysle par.109 odst.1?
    2. Zamestnankyňa nastúpila po rodičovskej dovolenke v roku 2005, v novembri 2006 nastupuje na ďalšiu materskú dovolenku /termín pôrodu je stanovený na začiatok decembra/ Od augusta je na PN. Musím jej takisto krátiť dovolenku a koľko?
    Ďakujem za odpovede.
    Odpoveď na obidve otázky:
    Bude to v úhrne za celý rok 100 a viac dní neprítomnosti (neplateného voľna / PN)? Ak to bude menej ako 100 dní dôvod na krátenie nie je.

    sophie je offline (nepripojený) sophie

    sophie
    endrju
    Odpoveď na obidve otázky:
    Bude to v úhrne za celý rok 100 a viac dní neprítomnosti (neplateného voľna / PN)? Ak to bude menej ako 100 dní dôvod na krátenie nie je.
    počítajú sa kalendárne dni?

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    sophie
    počítajú sa kalendárne dni?
    Nie počítajú sa pracovné dni + sviatky, ktoré pripadnú na pracovný deň.

    sophie je offline (nepripojený) sophie

    sophie
    aha, práve čítam že "za prvých 100 zameškaných PRACOVNÝCH DNÍ"
    Takže za september 2006 bolo 23 prac.dní, takže tu nebudem krátiť. A u druhej si spočítam čas trvania PN až do odchodu na materskú (?) a ak mi nepresiahne zameškaných 100 prac. dní, tak nekrátim ak to bude viac krátim o 1/12. Tak je to správne?

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    sophie
    aha, práve čítam že "za prvých 100 zameškaných PRACOVNÝCH DNÍ"
    Takže za september 2006 bolo 23 prac.dní, takže tu nebudem krátiť. A u druhej si spočítam čas trvania PN až do odchodu na materskú (?) a ak mi nepresiahne zameškaných 100 prac. dní, tak nekrátim ak to bude viac krátim o 1/12. Tak je to správne?
    Áno, presne tak, za prvých 100 pracovných dní trvania PN krátiš o 1/12, ak by to bolo viac, tak potom za každých ďalších 22 pracovných dní o ďalšiu 1/12.

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    sophie
    aha, práve čítam že "za prvých 100 zameškaných PRACOVNÝCH DNÍ"
    Takže za september 2006 bolo 23 prac.dní, takže tu nebudem krátiť. A u druhej si spočítam čas trvania PN až do odchodu na materskú (?) a ak mi nepresiahne zameškaných 100 prac. dní, tak nekrátim ak to bude viac krátim o 1/12. Tak je to správne?
    Správne, až do odchodu na materskú (tá sa pre dovolenku považuje za výkon práce). Dovolenku krátiš za prvých 100 dní o 1/12 a za každých ďalších 22 dní o ďalšiu dvanástinu.

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    jankasm
    Áno, presne tak, za prvých 100 pracovných dní trvania PN krátiš o 1/12, ak by to bolo viac, tak potom za každých ďalších 22 pracovných dní o ďalšiu 1/12.
    Ideme sa naháňať?

    laila je offline (nepripojený) laila

    laila
    azuz
    Nie počítajú sa pracovné dni + sviatky, ktoré pripadnú na pracovný deň.
    tie sviatky, ktore pripadnu na pracovny den, je to na 100% ? nemam v tom jasno, ked sa pise pracovne dni, takze mozem do tych 100 dni a dalsich 22 dni pocitat aj tie sviatky?

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    laila
    tie sviatky, ktore pripadnu na pracovny den, je to na 100% ? nemam v tom jasno, ked sa pise pracovne dni, takze mozem do tych 100 dni a dalsich 22 dni pocitat aj tie sviatky?
    Áno je to na 100%.
    Za výkon práce by si to považovala len vtedy, keby nerobil preto, že na ten deň pripadol sviatok a má nárok na mzdu alebo náhradu mzdy. Ak v deň, na ktorý pripadol sviatok nerobil z iného dôvodu (PN, OČR, MD...), tak je to neodpracovaný deň.

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    Ja tam tiež počítam tie sviatky,ale našla som v jednej publikácii podobnú otázku v ktorej zamestnanec mal PN od 5.7.2005 do konca roka a oni jej tam poradili,že tam má za tú PN zmeškaných len 122 dní,mne to vyšlo s tými sviatkami 129 dní.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Nutricia
    Ja tam tiež počítam tie sviatky,ale našla som v jednej publikácii podobnú otázku v ktorej zamestnanec mal PN od 5.7.2005 do konca roka a oni jej tam poradili,že tam má za tú PN zmeškaných len 122 dní,mne to vyšlo s tými sviatkami 129 dní.
    Asi sme čítali rovnakú publikáciu.
    Tiež neviem ako je to správne. Navyše, keď ani v tej publikácii to dobre nevypočítali. Lebo ak si to spočítaš tak so sviatkami je to 129 dní ale bez sviatkov je to 120 dní (neviem kde zobrali tých 122 dní).

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    Potom ma to napadlo,že aj im asi vyšlo 129 dní,ale oni tam už napísali ako je to podla zákona že sa kráti z tých dní len za tých 122,teda 2/12.Lebo autorovi otázky zase vyšlo 120 dní.Ale správne je,že sa tie pracovné dni počítajú aj so sviatkami.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Nutricia
    Potom ma to napadlo,že aj im asi vyšlo 129 dní,ale oni tam už napísali ako je to podla zákona že sa kráti z tých dní len za tých 122,teda 2/12.Lebo autorovi otázky zase vyšlo 120 dní.Ale správne je,že sa tie pracovné dni počítajú aj so sviatkami.
    Vidíš, takto som sa nad tým nezamyslela. Takže nakoniec v tej publikácii to majú správne, len mohli to trošku viac rozpísať aby to bolo človeku hneď jasné.

    Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

    Marti.ka
    azuz
    Áno je to na 100%.
    Za výkon práce by si to považovala len vtedy, keby nerobil preto, že na ten deň pripadol sviatok a má nárok na mzdu alebo náhradu mzdy. Ak v deň, na ktorý pripadol sviatok nerobil z iného dôvodu (PN, OČR, MD...), tak je to neodpracovaný deň.
    Ohľadom tých sviatkov mám v tom trocha chaos. V príspevkoch, ktoré som prečítala predtým, bol na to iný názor. Ja som našla len par. 144 ods. 3 písm. d/, kde sa píše, že sviatok, za ktorý patrí náhrada mzdy sa považuje za výkon práce. Ktorý par. pojednáva o tom, že ako neodpracovný deň sa považuje sviatok, v ktorý zamestnanec nerobil z iného dôvodu /napr. PN, MD../?

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    Marti.ka
    Ohľadom tých sviatkov mám v tom trocha chaos. V príspevkoch, ktoré som prečítala predtým, bol na to iný názor. Ja som našla len par. 144 ods. 3 písm. d/, kde sa píše, že sviatok, za ktorý patrí náhrada mzdy sa považuje za výkon práce. Ktorý par. pojednáva o tom, že ako neodpracovný deň sa považuje sviatok, v ktorý zamestnanec nerobil z iného dôvodu /napr. PN, MD../?
    Keďže za výkon práce sa považuje len sviatok, za ktorý patrí náhrady mzdy alebo mzda, tak každý sviatok, na ktorý neplatí tento § sa považuje za neodpracovaný (a neodpracovaný aj skutočne je).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.