Zavrieť

Porady

Zápočet

Ahojte Poraďáci,

potrebovala by som poradiť ohľadom vystavenia zápočtu medzi nami a zahranično spoločnosťou ( Česká republika ). Neviem v akej mene to mám urobiť. Došlé Fa sú v CZK a Vyšlé Fa mám vystaviť v SKK alebo CZK, s akým kurzom a zápočet v SKK alebo CZK. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    eop je offline (nepripojený) eop

    eop
    AlexZ
    Ahojte Poraďáci,

    potrebovala by som poradiť ohľadom vystavenia zápočtu medzi nami a zahranično spoločnosťou ( Česká republika ). Neviem v akej mene to mám urobiť. Došlé Fa sú v CZK a Vyšlé Fa mám vystaviť v SKK alebo CZK, s akým kurzom a zápočet v SKK alebo CZK. Ďakujem.
    Myslím si, že ten zápočet by mal byť prerátaný kurzom nbs k dátumu, k ktorému zápočet robíš. A tie vyšlé fa ideš ešte len vystavovať? Ak áno, tak ja by som ju vystavila v Skk s prepočtom na Czk (aktuálnym kurzom NBS) a zápočet teda môžeš spraviť v Czk. Ale nemám s tým skúsenosť, tak radšej nech ešte niekto poradí.

    renatan je offline (nepripojený) renatan

    renatan
    Fa vyšlé fa vystaviť v Sk a došlé fa v CZK započítať kurzom NBS s dátumom zápočtu a zúčtovať príslušný kurzový rozdiel, ktorý vznikne pri zaúčtovaných došlých faktúrach.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Zápočet sa môže robiť vtedy, ak sú fa vystavené v rovnakej mene, čiže CZK.
    Tak, ak ešte nemáš vystavené fa, tak doporučujem vystaviť v CZK. Spravíš dohodu o započítaní, kde bude uvedený deň, ktorým vzájomne započítavate pohaľdávky a záväzky a týmto dňom budeš prepočítavať úhradu pohľadávok a záväzkov kurzom NBS.

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    K nastolenej otázke k zápočtu pohľadávok a záväzkov v cudzej mene citujem z ObchZ:

    § 359
    Proti splatnej pohľadávke nemožno započítať nesplatnú pohľadávku, ibaže ide o pohľadávku voči dlžníkovi, ktorý nie je schopný plniť svoje peňažné záväzky.

    § 362
    Peňažné pohľadávky znejúce na rôzne meny sú započítateľné, len keď tieto meny sú voľne zameniteľné. Pre započítateľnú výšku týchto pohľadávok je rozhodujúci stredný devízový kurz platný v deň, keď sa pohľadávky stali spôsobilými na započítanie. Rozhodný je devízový kurz platný v mieste sídla alebo v mieste podnikania, prípadne bydliska strany, ktorá prejavila vôľu pohľadávky započítať.

    § 364
    Na základe dohody strán možno započítať akékoľvek vzájomné pohľadávky.

    S.Ch. je offline (nepripojený) S.Ch.

    S.Ch.
    Tiež by som potrebovala poradiť ohľadom zápočtu EUR a CZK. Mám vystavenú faktúru v EUR a prijatú faktúru od tej istej firmy v CZK. Prišla mi od nich dohoda o vzájomnom zápočte. Neviem ako mám postupovať, pretože oni použili pri prepočte EUR na CZK ich kurz Českej národnej banky. Ak ja použijem náš kurz, výsledok a teda aj suma na doplatenie po zápočete je iná. Aj keď v § 362 Obchodného zákonníka je napísané, že sa použije kurz platný v mieste sídla strany, ktorá prejavila vôľu pohľadávky započítať. Môžem do účtovníctva použiť tento kurz? Ďakujem za pomoc.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.