Zavrieť

Porady

3 problémy so samozdanením

Ahojte poraďáci,

potrebovala by som vediet váš názor. Sme s.r.o. neplatcovia DPH, v období 6-8 sme dostali 4 zahraničné faktúry za služby §15/8 (konkr.služby dodané elektronicky):
1. z ČR od platcu - vystavil nám 2faktúry s DPH, keď som ich upozornila, že povinnosť odviesť DPH máme my, odpísali mi, že sme si službu neobjednali pod IČ DPH a oni to už majú v programe uzavreté . Ako mám v čechách neoprávnene zaplatenú DPH dostať späť, keďže sme museli uhradiť celu vyšku fa? A ešte, je to problém, keď sme priznanie podali za 9mes. (kedy sme faktury skutočne dostali) a nie za 6,7mes.,v ktorom boli vystavené?

2. z ČR od neplatcu - musím samozdaniť aj od neplatcu

3. z Rumunska (?platca/?neplatca) - čo mam robiť v tomto prípade, keď to je dovoz služieb? Samozdaním alebo je to v tomto pripade inak?

Poraďte mi, už sme si aj tak nesplnili povinnosť načas, tak nech to máme aspoň správne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    potrebovala by som vediet váš názor. Sme s.r.o. neplatcovia DPH, v období 6-8 sme dostali 4 zahraničné faktúry za služby §15/8 (konkr.služby dodané elektronicky):
    1. z ČR od platcu - vystavil nám 2faktúry s DPH, keď som ich upozornila, že povinnosť odviesť DPH máme my, odpísali mi, že sme si službu neobjednali pod IČ DPH a oni to už majú v programe uzavreté . Ako mám v čechách neoprávnene zaplatenú DPH dostať späť, keďže sme museli uhradiť celu vyšku fa? A ešte, je to problém, keď sme priznanie podali za 9mes. (kedy sme faktury skutočne dostali) a nie za 6,7mes.,v ktorom boli vystavené?
    Celú výšku fa ste nemuseli a nemali uhradiť.
    Dodatočnými DP to uveďte do poriadku.

    2. z ČR od neplatcu - musím samozdaniť aj od neplatcu
    Áno. Ak sa jedná napr o § 15/7,8.
    3. z Rumunska (?platca/?neplatca) - čo mam robiť v tomto prípade, keď to je dovoz služieb? Samozdaním alebo je to v tomto pripade inak?
    Ak spĺňate podm.v §15/7 tak áno.

    Poraďte mi, už sme si aj tak nesplnili povinnosť načas, tak nech to máme aspoň správne

    jeha je offline (nepripojený) jeha

    jeha
    chcela by som vediet, preco ak ceska firma, platca DPH fakturuje slovenskemu neplatcovi, preco by mala ceska firma fakturovat bez DPH -lebo ja som si to vysvetlovala , ze samozdanenie na Slovensku prevedie platca DPH co nie je pripad tejto firmy. V tom druhom pripade vznika povinnost odviest dan DU pre slovensku firmu alebo sa mylim ?
    a treti pripad Rumunsko, nepostupuje takto len platitel DPH ?
    ( asi som mimo, ale prosim o vysvetlenie ) a dakujem

    benka
    potrebovala by som vediet váš názor. Sme s.r.o. neplatcovia DPH, v období 6-8 sme dostali 4 zahraničné faktúry za služby §15/8 (konkr.služby dodané elektronicky):
    1. z ČR od platcu - vystavil nám 2faktúry s DPH, keď som ich upozornila, že povinnosť odviesť DPH máme my, odpísali mi, že sme si službu neobjednali pod IČ DPH a oni to už majú v programe uzavreté . Ako mám v čechách neoprávnene zaplatenú DPH dostať späť, keďže sme museli uhradiť celu vyšku fa? A ešte, je to problém, keď sme priznanie podali za 9mes. (kedy sme faktury skutočne dostali) a nie za 6,7mes.,v ktorom boli vystavené?
    Celú výšku fa ste nemuseli a nemali uhradiť.
    Dodatočnými DP to uveďte do poriadku.

    2. z ČR od neplatcu - musím samozdaniť aj od neplatcu
    Áno. Ak sa jedná napr o § 15/7,8.
    3. z Rumunska (?platca/?neplatca) - čo mam robiť v tomto prípade, keď to je dovoz služieb? Samozdaním alebo je to v tomto pripade inak?
    Ak spĺňate podm.v §15/7 tak áno.

    Poraďte mi, už sme si aj tak nesplnili povinnosť načas, tak nech to máme aspoň správne

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    jeha
    chcela by som vediet, preco ak ceska firma, platca DPH fakturuje slovenskemu neplatcovi, preco by mala ceska firma fakturovat bez DPH -lebo ja som si to vysvetlovala , ze samozdanenie na Slovensku prevedie platca DPH co nie je pripad tejto firmy. V tom druhom pripade vznika povinnost odviest dan DU pre slovensku firmu alebo sa mylim ?
    a treti pripad Rumunsko, nepostupuje takto len platitel DPH ?
    ( asi som mimo, ale prosim o vysvetlenie ) a dakujem
    §15
    7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

    V § sa hovorí o osobe, ktorá podniká, nie o platiteľovi DPH.
    Takže všetky služby vymenované v §15/8 sa takto posudzujú.
    Ak sa pozrieme na druhú vetu, platí to aj pre prijaté takéto služby z tretích štátov ( nečlenov EU)

    jeha je offline (nepripojený) jeha

    jeha
    dakujem velmi pekne. uz len mam taku hlupu otazku, slovenskemu neplatcovi vznika pri samozdaneni povinnost odviest dan na DU v 1 aj 2 pripade , rozumiem tomu spravne ? a v pripade dovozu sluzby z Rumunska dufam ze nie alebo ano ?

    ak by napr platitel DPH obdrzal sluzbu z Rumunska, samozdani ju ale dan sa neplati lebo je narok na odpocet tiez , alebo nie ?
    dakujem este raz
    (benka je najlepsi poradak zo vsetkych !!!)

    benka
    §15
    7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

    V § sa hovorí o osobe, ktorá podniká, nie o platiteľovi DPH.
    Takže všetky služby vymenované v §15/8 sa takto posudzujú.
    Ak sa pozrieme na druhú vetu, platí to aj pre prijaté takéto služby z tretích štátov ( nečlenov EU)

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    jeha
    dakujem velmi pekne. uz len mam taku hlupu otazku, slovenskemu neplatcovi vznika pri samozdaneni povinnost odviest dan na DU v 1 aj 2 pripade , rozumiem tomu spravne ? a v pripade dovozu sluzby z Rumunska dufam ze nie alebo ano ? V riešenom prípade sa nejedná o dovoz služieb, nakoľko ide o službu s miestom dodania SR. Aj v prípade fa z Rumunska je neplatiteľ ( nakoľko je osobou, ktorá podniká) povinný odviesť daň.

    ak by napr platitel DPH obdrzal sluzbu z Rumunska, samozdani ju ale dan sa neplati lebo je narok na odpocet tiez , alebo nie ? Nárok na odpočet musíme posudzovať samostatne, ale vo väčšine prípadov je to tak.

    dakujem este raz
    (benka je najlepsi poradak zo vsetkych !!!) S tým by som nesúhlasil. Aj keď to poteší.
    Odpovede zvýraznené - týkajú sa služieb podľa §15/7,8 Z DPH.

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Ja mám jednu otázku, keď platca nakúpi tovar v Čechách od neplatcu je na Slovensku povinný samozdaniť?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Kája.
    Ja mám jednu otázku, keď platca nakúpi tovar v Čechách od neplatcu je na Slovensku povinný samozdaniť?
    Ak dodávateľ nie je platiteľom dane v inom členskom štáte, nadobudnutie v takomto prípade nie je predmetom dane na Slovensku. §11/2
    Teda sa nerobí samozdanenie.

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Benka ďakujem veľmi pekne a ešte jedna otázočka, keď kupujem spotrebný materiál v Čechcáh od platcov DPH ale mám doklad z ERP, kde je uvedená DPH, som povinná tiež samozdaniť.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Kája.
    Benka ďakujem veľmi pekne a ešte jedna otázočka, keď kupujem spotrebný materiál v Čechcáh od platcov DPH ale mám doklad z ERP, kde je uvedená DPH, som povinná tiež samozdaniť.
    Na toto existujú dva názory.

    Osobne pri dokladoch z ERP (príp. paragónov) z iných čl. štátov robím samozdanenie v prípade, že viem preukázať miesto skutočnej spotreby nakupovaného materiálu. Ak je miesto spotreby v SR, robím samozdanenie.( napr. náradie, kt. doveziem do SR a používam v tuzemsku v dielni a pod.)
    Ak je miestom spotreby iný čl. štát, nerobím samozdanenie ( napr. PHM - predpokladám, že väčšinu PHM spotrebujem mimo tuzemska).

    Nie som si istý úplnou správnosťou, ale tak nejak mi to vychádza.

    3 problémy so samozdanením

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.